Otwarto nowe przejścia graniczne. Mają pomóc rozładować korki. A sytuacja jest dramatyczna

Polska
Otwarto nowe przejścia graniczne. Mają pomóc rozładować korki. A sytuacja jest dramatyczna
PAP/Andrzej Grygiel
Na przejściach granicznych utworzyły się w ostatnich dniach ogromne korki

Podczas spotkania prezydium Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających - przekazało we wtorek wieczorem MSWiA. Dzięki temu ruch na przejściach granicznych ma odbywać się płynniej, a korki powstałe po przywróceniu kontroli na granicy wewnętrznej zostać rozładowane.

Na granicy polsko-czeskiej będzie można przekroczyć granicę w trzech kolejnych miejscach - w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Na tych przejściach drogowych będzie odbywał ruch osobowy i towarowy. Tym samym liczba miejsc, w których można przekroczyć granicę z Republiką Czeską zwiększy się do 18.

 

Z kolei na granicy polsko-niemieckiej rozszerzony zostaje zakres ruchu na czterech drogowych przejściach granicznych: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec.

 

ZOBACZ: Węzeł Gorzyce na A1 zostanie całkowicie zamknięty. "Doszczelnianie kontroli"

 

Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (na przejściach: Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy.

 

Zmiany na granicy polsko-litewskiej 

 

Na granicy polsko-litewskiej dodatkowo będzie można przekroczyć granicę na przejściu drogowym w Ogrodnikach. Będzie się tam odbywał zarówno ruch osobowy, jak i towarowy. Tym samym granicę z Republiką Litewską będzie można przekroczyć w sumie w trzech miejscach. Poza przejściem w Ogrodnikach będą to nadal: Budzisko (drogowe przejście graniczne - ruch osobowy i towarowy) oraz Trakiszki (kolejowe przejście graniczne – ruch towarowy).

 

ZOBACZ: Zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Mazowieckich. W pociągach wyznaczono "strefy 0"

 

Na przejściach granicznych utworzyły się w ostatnich dniach ogromne korki. Do około 20 godzin wzrósł w środę rano czas oczekiwania na wjazd do Polski z Czech drogą 48/S52 w Cieszynie. Znacząco krócej - około 4,5 godziny - czekali kierowcy przekraczający granicę autostradą D1/A1 w Gorzyczkach - wynika z danych Straży Granicznej.

 

Na drodze nr 41 w miejscowości Trzebina w woj. opolskim kierowcy czekali w środę rano ok. 3,5 godziny.

Jednocześnie GDDKiA poinformowała, że w nocy ze środy na czwartek całkowicie zamknie węzeł Gorzyce na autostradzie A1 - położony między czeską granicą oraz placem, gdzie prowadzona jest tymczasowa kontrola graniczna i sanitarna. Skomunikowanie z autostradą A1 umożliwia następny, oddalony o około 8 km węzeł Mszana. 

Na granicy z Ukrainą setki ciężarówek

 

Najdłuższe kolejki samochodów ciężarowych na granicy z Polską są na przejściu Jagodzin-Dorohusk - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna. Na wyjazd z Ukrainy czeka tam 950 ciężarówek, a na wjazd do kraju - 450. Ukraiński urząd celny zapewnia, że towarów w sklepach nie zabraknie.

 

Na przejściu Krakowiec-Korczowa na wjazd na Ukrainę czeka 470 ciężarówek, a 450 - na wyjazd; w punkcie Rawa Ruska-Hrebenne w kolejce do wyjazdu stoi 250 ciężarówek, do wjazdu - 100.

 

"Produkty na półkach supermarketów będą, a ciężarówki z towarami kursują między państwami bez przeszkód" - podkreślił w środę na Facebooku urząd celny Ukrainy. Przypomniał też, że zamknięcie granicy państwowej nie dotyczy transportu towarowego.

 

Woda i toalety dla kierowców

 

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji zobligował wojewodów z regionów przygranicznych do zorganizowania pomocy dla osób oczekujących na przekroczenie granicy.

 

W rejon punktów kontroli granicznej dostarczane są prowiant i woda. W zależności od województwa w rozdawanie produktów zaangażowana jest Straż Graniczna, Policja, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozstawiane są również przenośne toalety. Wojewodowie współpracują z samorządami z miast przygranicznych.

 

Żeby usprawnić dostarczanie prowiantu i wody podróżnym prowadzona jest współpraca ze stroną niemiecką. Z inicjatywy wojewody dolnośląskiego w pomoc podróżnym włączył się również powiat Görlitz.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie