Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Jose Manuel Vidal

Pierwszy pacjent zakażony koronawirusem w Polsce kończy w środę hospitalizację. Ale jednocześnie znacznie wzrosła liczba osób zakażonych. Pacjenci z COVID-19 są już w szpitalach w każdym województwie. Wzrósł również bilans ofiar śmiertelnych. W szpitalu w Wałbrzychu zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Władze Nepalu wprowadziły w środę zakaz wjazdu, od piątku 20 marca, wszystkim podróżnym, przylatującym z Europy, Azji Wschodniej oraz krajów Zatoki Perskiej. Zakaz obejmuje również obywateli nepalskich, którzy przebywają za granicą.

Mistrzyni świata w sztafecie w pięcioboju nowoczesnym Meksykanka Mariana Arceo jest zakażona koronawirusem. 25-letnia zawodniczka znajduje się pod opieką lekarzy w szpitalu w stolicy kraju - Meksyku.

Arceo była jedyną zawodniczką w grupie powracających z zagranicy 218 meksykańskich sportowców, która miała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Angielska Liga Piłkarska (EFL), zreszająca trzy dywizje poniżej Premier League, przedstawiła pakiet pomocy krótkoterminowej o wartości 50 milionów funtów dla swoich klubów. Środki finansowe mają im pomóc w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

W Pakistanie i Bangladeszu odnotowano w środę pierwsze ofiary śmiertelne koronawirusa. Liczba zakażonych w Pakistanie wzrosła do 296 osób, a w Bangladeszu zanotowano 14 przypadków zachorowań na Covid-19.

Warszawa przygotowała dla ratowników medycznych trzy miejsca tymczasowego odpoczynku - na Mokotowie, Woli i Pradze. Wszystkie są już gotowe do użytku - poinformował w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Choć w ten sposób możemy się odwdzięczyć za ich bezcenną służbę - zaznaczył.

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił w środę wieczorem wprowadzenie stanu wyjątkowego w tym kraju z powodu pandemii koronawirusa. Przypomniał, że to kolejny krok w walce z chorobą po obowiązującym od piątku stanie zagrożenia epidemicznego.

"Zostańcie w domu" - taki wielki napis świetlny pojawił się w środę wieczorem na słynnym wieżowcu w Mediolane, znanym pod nazwą Pirellone. Tak władze włoskiego regionu Lombardia zaapelowały do mieszkańców, by nie wychodzili bez potrzeby w dniach epidemii koronawirusa.

W telewizyjnym orędziu do narodu, wygłoszonym w środę wieczorem, król Hiszpanii Filip VI wyraził przekonanie, że pandemia koronawirusa zostanie pokonana, a walka z chorobą umocni społeczeństwo tego kraju.

Piłkarze i inni pracownicy klubu szkockiej ekstraklasy Heart of Midlothian, zwanego również Hearts, zostali poproszeni o obniżkę ich zarobków o połowę z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

Długa, sięgająca kilkudziesięciu kilometrów kolejka wytworzyła się w środę na granicy Austrii przy wjeździe na Węgry. Zdaniem władz węgierskich powodem było to, że wielu obywateli Rumunii i Bułgarii usiłuje dostać się do swoich krajów.

Apelujemy do kierowców tirów czekających na przekroczenie granicy w Świecku: przepuśćcie transport żywych zwierząt, nie blokujecie im przejazdu - zaapelowała na Twitterze w środę wieczorem Straż Graniczna. Z kolei Główny Inspektorat Weterynarii podał, że do transportu zwierząt wyznaczono przejście w Gubinku.

- Ziemia broni się przed człowiekiem, który uważa, że może wszystko i wie wszystko - w taki sposób skomentował przyczyny pandemii koronawirusa na świecie selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Niemiec Joachim Loew.

W Burkinie Faso potwierdzono w środę pierwszy przypadek śmiertelny zakażenia koronawirusem. To jednocześnie pierwszy zgon w Afryce Subsaharyjskiej, wywołany Covid-19. Zmarły to 62-letni mężczyzna, który chorował także na cukrzycę.

Kraje na całym świecie muszą przyjąć kompleksowe podejście do walki z pandemią koronawirusa oraz izolować, testować i śledzić jak najwięcej przypadków - zalecił w środę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Od 19 marca w całej Chorwacji zamknięta zostanie większość lokali usługowych i sklepów - poinformował szef MSW kraju Davor Bożinović. Restrykcje będą obowiązywać przez miesiąc.

Papież Franciszek zadzwonił w środę do biskupa Bergamo Francesco Beschiego, by dowiedzieć się, jaka sytuacja panuje w mieście we włoskiej Lombardii szczególnie dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Papież zapewnił o modlitwie za zmarłych i całą wspólnotę.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

82 mld dolarów kanadyjskich, czyli ponad 3 proc. kanadyjskiego PKB wart jest pakiet pomocowy, przedstawiony w środę przez premiera Justina Trudeau. Jest adresowany zarówno bezpośrednio do Kanadyjczyków, jak i do firm.

Na Podkarpaciu w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 51 osób - poinformowała w środę wieczorem rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek. W sumie, w regionie, wirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 14 osób, jedna zmarła.

Klub włoskiej ekstraklasy Cagliari zapowiedział, że jego pierwsza drużyna wznowi w poniedziałek treningi, mimo pandemii koronawiusa. Piłkarze zostaną podzieleni na małe grupy, aby przestrzegać wytycznych dotyczących bezpieczeństwa.

Podobnie jak inne miasta w Stanach Zjednoczonych, tak i Chicago podejmuje działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W stanie Illinois zdiagnozowano 160 przypadków SARS-Cov-2; jedna osoba zmarła.

Izba przyjęć Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie (Śląskie) przy ul. Strzelców Bytomskich czasowo zawiesiła przyjęcia w związku z przejściem przez tę część szpitala mężczyzny, u którego badania potwierdziły następnie zakażenie koronawirusem. Prawdopodobnie już w czwartek placówka wznowi pracę.

Z powodu pandemii koronawirusa Stany Zjednoczone zawieszają wszelkie czynności, związane z wizami imigranckimi i nieimigranckimi w większości państw świata - poinformowała w środę rzeczniczka Departamentu Stanu USA. Dotyczy to też wydawania wiz.

Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Wielkiej Brytanii zwiększyła się do 104, a potwierdzonych zakażeń - do 2626, poinformowały w środę brytyjskie władze medyczne. W obu przypadkach to największy dzienny wzrost.

Finansowanie testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i dodatkowe środki za dostępność respiratorów w szpitalach jednoimiennych - przewiduje znowelizowane zarządzenie prezesa NFZ.

Prawie 900 wolontariuszy zgłosiło się w ciągu ostatnich dwóch dni do walki z koronawirusem – poinformował w środę minister zasobów ludzkich Węgier Miklos Kasler.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wszystkie brytyjskie szkoły i przedszkola zostaną zamknięte od piątku aż do odwołania - ogłosił w środę po południu premier Boris Johnson. Wcześniej podobne decyzje podjęły władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Z powodu koronawirusa hospitalizowane są 923 osoby, ponad 21 tys. osób objęto kwarantanną; a ponad 35 tys. zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju - poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

 

Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w środę wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 89 - do 264. Liczba zakażonych we Francji wynosi 9134; dzień wcześniej było to 7730 osób.

W środę o godz. 20 policja Hiszpanii uruchomiła dźwięk syren na znak solidarności z przebywającymi przymusowo w domach mieszkańcami tego kraju. Ograniczenia w wychodzeniu na zewnątrz wynikają z obowiązującego od niedzieli stanu zagrożenia epidemicznego.

Chiny dostarczą UE 2 mln maseczek chirurgicznych, 200 tys. masek z filtrem N95 i 50 tys. zestawów do testów na koronowirusa - poinformowała w środę po rozmowie z premierem tego kraju Li Keqiangiem przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Zespoły Formuły 1 muszą zamknąć swoje fabryki do końca kwietnia - poinformowała Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). Anulowano zaś tradycyjną sierpniową przerwę, co ma pozwolić na zmianę harmonogramu wyścigów i pomóc ograniczyć skutki finansowe wybuchu koronawirusa.

Prezydent Donald Trump ponownie nazwał w środę Covid-19 "chińskim wirusem". Broniąc tego określenia zauważył, iż choroba ta "przyszła z Chin". Wyraził przy tym niezadowolenie z decyzji władz w Pekinie o wycofaniu akredytacji dla amerykańskich dziennikarzy.

Fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL

Epidemiolog Annemie Vandamme z belgijskiego Uniwersytetu Leuven uważa, że zakażenia koronawirusem osiągną szczyt za 10-14 dni. Profesor jest również zdania, że środki wprowadzone przez rząd będą musiały prawdopodobnie obowiązywać po 5 kwietnia.

Sąd apelacyjny w Teksasie w obawie przed koronawirusem o 60 dni przełożył zaplanowaną na środę egzekucję wielokrotnego mordercy Johna Hummela. Nie zmienił przy tym zasądzonej kary.

Jeden z pracowników Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu jest zarażony koronawirusem. Obecnie przebywa w szpitalu w Warszawie – poinformowała w środę rzeczniczka radomskiej lecznicy Karolina Gajewska.

Od środy każdy obywatel Szwajcarii będzie miał prawo kupić tylko jedno opakowanie leków przeciwgorączkowych dziennie - postanowiły szwajcarskie władze. To efekt masowego wykupowania leków w aptekach. Z powodu epidemii Covid-19 odwołano też referendum w sprawie relacji z UE.

Pierwszych pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem przyjął jednoimienny szpital zakaźny w Zgierzu - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. Na terenie Łódzkiego potwierdzono do tej pory 42 przypadki zakażenia COVID-19.

51 pracowników Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku jest objętych kwarantanną. Przez trzy dni hospitalizowany był tam 78-letni pacjent, u którego wykryto koronawirusa. Wcześniej mężczyzna był również na SOR Szpitala im. św. Wojciecha na Zaspie. Obie placówki należą do spółki Copernicus.

Urodzone w poniedziałek w Porto dziecko pacjentki zakażonej Covid-19 nie zostało zainfekowane - poinformowały w środę służby sanitarne Portugalii.

Kolejny sukces naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego; wyizolowali i scharakteryzowali wirusa z próbki pobranej od pierwszego polskiego pacjenta - napisał w środę na Twitterze wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

O dwóch kolejnych, nowych osobach, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem na Dolnym Śląsku poinformowały służby wojewody dolnośląskiego. W sumie w regionie zakażonych jest już 40 osób. Dwie zmarły.

Pacjent, który wyskoczył z okna budynku oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego jest w ciężkim stanie. Mężczyzna w średnim wieku trafił do szpitala z podejrzeniem zakażenia kornawirusem.

W środę potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem u mieszkańca województwa opolskiego - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To już dziesiąty mieszkaniec regionu, u którego stwierdzono obecność COVID-19.

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski poinformował w środę wieczorem na Twitterze, że wprowadzono zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium Izraela oraz terytoria podlegające Palestyńskiej Władzy Narodowej.

Na Warmii i Mazurach hospitalizowane są 72 osoby w tym 8 pacjentów ma zdiagnozowanego koronawirusa - podał w środę rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. Dodał, że w kwarantannie po powrocie do kraju pozostaje 466 osób a nadzorem epidemiologicznym objęte są 1384 osoby.

W Małopolsce w środę potwierdzono kolejny - szósty przypadek zarażenia koronawirusem. Mężczyzna w sile wieku trafił do Szpitala Uniwersyteckiego. W porównaniu z poprzednią dobą znacząco wzrosła liczba osób objętych kwarantanną z 715 do 3 tys. 850.

Do 30 wzrosła w środę wieczorem liczba osób, u których w woj. śląskim wykryto zakażanie koronawirusem. Informację o czterech kolejnych przypadkach przekazała rzeczniczka wojewody śląskiego. Troje pacjentów może leczyć się w warunkach domowych, czwarty z zapaleniem płuc jest w szpitalu.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) potwierdziła po swojej wideokonferencji przełożenie odnowionych klubowych mistrzostw świata, aby zrobić miejsce na przeniesione na czerwiec i lipiec 2021 roku z powodu koronawirusa mistrzostwa Europy i turniej Copa America.

- Koronawirus w dramatyczny sposób zmienia życie w naszym kraju - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w orędziu do narodu, którego fragmenty opublikowały w środę niemieckie media.

- To historyczne zadanie - zauważyła Merkel. - Od czasów II wojny światowej, nie było wyzwania dla naszego kraju, podczas którego nasza wspólna solidarność byłaby tak ważna - powiedziała.

Fot. PAP/EPA/ARD / POOL

 

Bułgarski premier Bojko Borisow oszacował w środę straty dla gospodarki z powodu pandemii koronawirusa na 3,5 mld lewów (1,75 mld euro). Podkreślił, że nadwyżka budżetowa z lutego br. zmieniła się już deficyt.

Współdziałanie Polski i Ukrainy w sytuacji epidemii koronawirusa było jednym z tematów środowej rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował  szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Mamy 36 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 28 osób z woj. mazowieckiego, 4 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i woj. opolskiego - poinformowało ministerstwo zdrowia.

Zakażony nowym koronawirusem mężczyzna, który groził, że "rozniesie" Covid-19, zmarł w środę w szpitalu w Japonii - poinformowały miejscowe władze.

Bielski Szpital Wojewódzki nie wyraził zgody na jakąkolwiek zbiórkę funduszy w Internecie na swój cel. - Z inicjatywą, która pojawiła się na jednym z portali zrzutkowych, nasza placówka nie ma nic wspólnego - powiedziała w środę rzeczniczka szpitala Anna Szafrańska.

Odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną, należy traktować jak zwykłe śmieci, a nie odpady medyczne - wynika z informacji resortu klimatu i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski ogłosił w środę stan wyjątkowy w całym kraju w związku z pandemią koronawirusa. Do tej pory w kraju stwierdzono 35 przypadków zakażenia koronawirusem.

Premier Norwegii Erna Solberg oświadczyła w środę, że potrzebuje nadzwyczajnych uprawnień do podejmowania decyzji w związku z koronawirusem. Rząd chce uchwalenia specjalnej ustawy, zwalniającej go z obowiązku konsultowania się z parlamentem.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że ministerstwo zdrowia kontroluje sytuację w kraju, związaną z pandemią koronawirusa i wyraził nadzieję, że "tak będzie również i dalej". Putin mówił o tym podczas wizyty w Sewastopolu na zanektowanym Krymie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec wstrzymało od wtorku motywowane względami humanitarnymi przyjmowanie uchodźców z innych państw - podały w środę niemieckie media, cytując rzecznika tego resortu.

W ciągu doby we Włoszech zmarło 475 osób zakażonych koronawirusem; to wzrost do 2978.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał w środę obywateli do pozostania w domach przez najbliższe trzy tygodnie, aby pokonać epidemię koronawirusa. Zapowiedział też program pomocowy dla gospodarki.

Wnuczka brytyjskiej królowej Elżbiety II, księżniczka Beatrycze, ze względu na koronawirusa ogranicza swoje plany ślubne i odwołała już planowane przyjęcie, które miało się odbyć w maju w Pałacu Buckingham - poinformowała w środę rodzina królewska.

 

319 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby w Lombardii, regionie Włoch najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa. Łączna liczba zgonów wynosi tam 1959. Zakażonych w tej części kraju jest ponad 17 tysięcy osób - podały władze regionalne.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w środę, że władze federalne podejmą "kroki nadzwyczajne" i wyślą okręt szpitalny, aby wesprzeć władze i szpitale stanowe.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poprosił unijną komisarz transportu Adine Valean, by rozważyła czasowe zawieszenie regularnych lotów pasażerskich na terenie UE - poinformował w środę resort.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się w środę do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o tymczasowe wprowadzenie zmian prawnych, które umożliwią włączenie do walki z epidemią lekarzy stażystów, w szczególności tych, którzy zdali już Lekarski Egzamin Końcowy.

Na Kubie potwierdzono w środę śmierć pierwszej osoby zakażonej koronawirusem. To 61-letni turysta z Włoch - poinformowało kubańskie ministerstwo zdrowia. Na wyspie stwierdzono dotąd dziewięć innych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Wrocławski Pakiet Pomocowy to rozwiązania, jakie przygotował wrocławski magistrat dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o zawieszenie w płaceniu czynszu, podatku od nieruchomości czy za dzierżawę terenu, lub rozłożenie tych opłat na raty.

Król Filip VI nie spotka się w kwietniu w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Powodem odwołania wizyty hiszpańskiego monarchy w Białym Domu jest pandemia koronawirusa - poinformowano w środę w obu stolicach.

Władze Tarnowa podjęły decyzję o zamknięciu aż do odwołania wszystkich miejskich placów zabaw. Jak tłumaczą, słoneczna pogoda spowodowała, że korzystało z nich sporo rodziców z dziećmi, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest zdecydowanie niewskazane.

Z powodu pandemii koronawirusa Turcja zamyka od północy w środę swoje granice lądowe dla ruchu pasażerskiego z Bułgarią i Grecją - poinformowało tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Minister finansów w japońskim rządzie Taro Aso przyznał, że co 40 lat zdarzają się "przeklęte igrzyska". W 1940 roku zostały odwołane z powodu wojny, a w 1980 rywalizację w Moskwie zbojkotowało wiele krajów, na czele z USA. Przygotowania do tegorocznych odbywają się w cieniu walki z koronawirusem.

Komisja Europejska opublikowała w środę wytyczne, by zapewnić spójne stosowanie praw pasażerów w UE w dobie pandemii koronawirusa. Urzędnicy z Brukseli przypominają, że w przypadku odwołania lotu przewoźnik musi zwrócić środki za bilet lub zaproponować inną trasę.

Ruszyła pomoc psychologiczna dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa. Wsparcia za pośrednictwem infolinii udzielają psycholodzy z Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Wśród zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem kobiet jest o połowę mniej niż mężczyzn - odnotowano w raporcie krajowego Instytutu Zdrowia. Średnia wieku wśród zmarłych kobiet to ponad 83 i pół roku, a wśród mężczyzn - ponad 79 lat.

Małopolski sanepid ostrzega przed oszustami. Jak poinformował w środę, w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych, Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, pracownicy stacji nie odwiedzają prywatnych mieszkań w celu ich dezynfekcji.

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego poinformowała, że każdego dnia będą biły dzwony, by - jak podkreślono - zakończyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Duchowni także skropią wodą święconą ulice miast i wiosek.

U pracownika jednego z zakładów naukowych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego–PZH, niezaangażowanego w proces diagnostyki COVID-19, potwierdzono koronawirusa. Laboratorium diagnostyczne NIZP-PZH w trosce o personel zawiesiło czasowo prace.

Minister obrony USA Mark Esper poinformował, że Pentagon gotów jest na długa walkę z Covid-19. Liczba żołnierzy zakażonych koronawirusem wzrosła w środę do 49, ponadto zakaziło się 14 pracowników cywilnych Pentagonu oraz siedmiu podwykonawców.

W internacie szkolnym w Studzieńcu przebywa na kwarantannie kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów i opiekunów z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu, która niedawno wróciła z wyjazdu do Hiszpanii. Jak zapewnia sierpeckie starostwo, stan zdrowia osób objętych kwarantanną jest dobry.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie ograniczą od czwartku liczbę kursujących pociągów o ok. 13 proc. Niektóre pociągi będą kursowały na skróconych trasach – podała w środę rzeczniczka przewoźnika Magdalena Iwańska.

Popularny w Indiach guru i jogin Baba Ramdev przekonuje, że jeden z jego produktów chroni przed nowym koronawirusem. Akcja marketingowa spotkała się z ostrą krytyką środowiska lekarskiego. Zdaniem lekarzy nie można reklamować niesprawdzonych medykamentów.

Pandemia koronawirusa może spowodować światowy kryzys gospodarczy - ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy. Według jej szacunków prawie 25 mln ludzi na całym świecie może stracić pracę w wyniku gospodarczych konsekwencji pandemii Covid-19.

Resort infrastruktury poinformował w środę, że z powodu koronawirusa, wprowadza czasowe zmiany przepisów dot. kierowców w międzynarodowym transporcie drogowym. M.in. dzienny czas prowadzenia pojazdów nie może przekroczyć 11 godz. Dotąd było to 9 godz.

Do 12 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem pracowników szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą (Mazowieckie). Kolejnych 60 pielęgniarek, lekarzy, pracowników obsługi i pacjentów czeka na wyniki badań. W lecznicy zaczyna brakować personelu.

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego na terenie diecezji opolskiej ograniczono m.in. zakres uroczystości pogrzebowych oraz zawieszono posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Treść dekretu biskupa Andrzeja Czai opublikowano na stronie diecezji.

 

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu otrzymał dostawę odzieży ochronnej - poinformowała rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Grudziądzu Beata Adwent. W środę wojsko dostarczyło po 1000 sztuk kombinezonów, masek, gogli i rękawic.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach (Śląskie) jest już gotowy na przyjęcie pacjentów z koronawirusem – poinformowała w środę po południu jego rzeczniczka Małgorzata Jędrzejczyk.

Stołeczny magistrat przygotował dla cudzoziemców przebywających lub mieszkających w Warszawie informacje o wszystkich zaleceniach i zmianach związanych z zagrożeniem epidemicznym w Polsce w m.in. języku angielskim, niemieckim, chińskim, wietnamskim, rosyjskim oraz ukraińskim. Ratusz pomoże też uzyskać takie informacje w języku migowym.

Jak podał urząd, na stronie um.warszawa.pl/koronawirus dostępne są zakładki przeznaczone dla osób posługujących się językami: angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Udostępniane są tam najważniejsze aktualności ze strony głównej m.in. zmiany w działaniu placówek edukacyjnych, transportu publicznego, urzędów, szpitali, a także informacje o pomocy sąsiedzkiej. Niektóre komunikaty, np. o rekrutacji do przedszkoli i szkół, tłumaczone są również na język wietnamski.

 

Najbardziej pesymistyczne modele Narodowego Banku Polskiego nie schodzą poniżej prognozy 1,6-1,7 proc. wzrostu PKB w 2020 r. - podkreślił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Zaznaczył, że NBP "w żadnym wypadku" nie przewiduje recesji.

Nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich na inny termin; data 10 maja b.r. jest niezagrożona - przekazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Państwo dołoży wszelkich starań, by wybory odbyły się terminowo i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa - zapewniła.

Piętnaście osób związanych z Deportivo Alaves miało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa – poinformował w środę klub piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii. Chodzi o trzech zawodników pierwszej drużyny, siedem osób ze sztabu szkoleniowego oraz pięciu pracowników.

Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie - wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio podziękował zespołowi U2 za piosenkę "Let your love be known", dedykowaną Włochom w związku z epidemią koronawirusa; lekarzom i pielęgniarkom, którzy są - jak napisano na profilu grupy na Instagramie - na pierwszej linii.

Z budynku oddziału zakaźnego wrocławskiego szpitala wyskoczył w środę pacjent, który trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego z podejrzeniem koronawirusa - poinformowała rzeczniczka szpitala Urszula Małecka. Po upadku z 1. piętra mężczyzna trafił na OIOM.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo odrzucił w środę możliwość ogłoszenia w mieście w najbliższym czasie zakazu opuszczania domów z powodu koronawirusa. Decyzję w tej sprawie w ciągu 48 godzin zapowiadał we wtorek wieczorem burmistrz miasta Bill de Blasio.

Grupa ok. 40 polskich archeologów, którzy prowadzili badania w Egipcie, Sudanie, Etiopii, wróciła w środę do Polski. Wiceszef resortu nauki Wojciech Maksymowicz zapewnił, że ministerstwo jest w stałym kontakcie z polskimi naukowcami prowadzącymi badania za granicą. Dodał, że niektórzy z nich zdecydowali się na powrót do kraju.

Pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie uzdrowiskowe przed 14 marca, mogą je kontynuować, licząc się z pewnymi ograniczeniami. Ewentualne rezygnacja nie powinna wiązać się z koniecznością ponoszenia przez nich dodatkowych kosztów - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zarząd województwa opolskiego przeznaczył dodatkowe 16,5 mln złotych dla szpitali i 9 mln złotych dla osób tracących pracę w ramach działań mających na celu minimalizację skutków epidemii.

Organizacja w Łomży Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, więcej karetek pogotowia - to pomysły na wsparcie opieki zdrowotnej mieszkańców miasta po przekształceniu szpitala w zakaźny. Rozmawiano o tym w środę na spotkaniu wojewody podlaskiego i władz Łomży.

Zawieszenie obowiązku spłaty kredytów dla osób fizycznych i przedsiębiorstw do końca roku ogłosił w środę premier Węgier Viktor Orban. Nagranie o tej treści zamieścił na Facebooku.

Od środy ZUS wzmocnił swoją infolinię i uruchomił trzy nowe numery telefonów obsługiwanych przez ekspertów - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Jak dodał, konsultanci przeprowadzają codziennie średnio 6,5 tys. rozmów tylko w związku z koronawirusem.

Dzwoniąc pod numer 22 290 87 01 każdy może uzyskać informacje na temat obsługi w sprawie świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji, a także na temat obsługi w sprawie zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Drugi uruchomiony numer 22 290 87 02 to obsługa w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców, a trzeci - 22 290 87 03 to obsługa w sprawie odwołanych badań lekarskich i rehabilitacji leczniczej.

- Jest możliwe otwarcie sklepu w niedzielę, aby go zaopatrzyć, by mogły być gotowe w poniedziałek rano na klientów - podkreśliła na konferencji w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Nie ma konieczności natychmiastowej nowelizacji budżetu, ale jak trzeba będzie to w czerwcu w lipcu w czy w drugiej połowie roku zaproponujemy nowelizację - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

W ramach walki ze skutkami epidemii koronawirusa pobór podatku od sprzedaży detalicznej zostaje odroczony do końca roku - oświadczył w środę minister finansów Tadeusz Kościński.

Pracownicy samozatrudnieni lub na umowie zlecenie mogą liczyć na wypłatę świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia - mówiła w środę na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Do końca tygodnia chcemy przygotować wszelkie ustawy, a konkretnie to chcemy ująć to w jednej specjalnej ustawie o charakterze tarczy antykryzysowej; chcielibyśmy ją uchwalić w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

 

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało w środę, że w celu przewiezienia oczekujących w Polsce na ewakuację Ukraińców uruchomione będzie połączenie kolejowe Przemyśl-Kijów. Specjalne pociągi mają też przewieźć obywateli Ukrainy z Niemiec i Czech.

Podjęliśmy decyzje o wprowadzeniu na dużą skalę skupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym - poinformował w środę prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, jest to długoterminowa zmiana struktury płynności w sektorze bankowym, utrzymanie płynności rynku wtórnego obligacji, w szczególności skarbowych.

Decyzję o przesunięciu o 60 dni terminu płatności czynszów dzierżawnych dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w lokalach gminnych, podjął w środę prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Członkinie kół gospodyń wiejskich w Konikowie, Świeszynie, Niedalinie i Gniezkowie szyją jednorazowe fartuchy ochronne, by przekazać je Szpitalowi Wojewódzkiemu w Koszalinie. Akcję zainicjował oddział terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- Będzie wsparcie, poprzez podniesienie dofinansowania, dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne; tworzymy też program indywidualnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych, w ciągu miesiąca ok 600 zł na usługi specjalistyczne - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Ochrona zdrowia otrzyma dodatkowe 7,5 mld zł na walkę z koronawirusem – wynika z pakietu antykryzysowego przygotowanego przez rząd w związku z walką z wirusem SARS-Cov-2. W tej kwocie zaplanowano m.in. wzrost świadczeń, rozwój infolinii i infrastruktury oraz upowszechnianie cyfryzacji.

Rząd Litwy do 23 marca wydłużył możliwość przejazdu tranzytem przez terytorium litewskie korytarzami humanitarnymi dla obcokrajowców udających się do swych krajów. Od poniedziałku granice Litwy są zamknięte w związku z koronawirusem.

Od nocy z piątku na sobotę wszystkie osoby przylatujące do Singapuru będą musiały poddać się dwutygodniowej samoizolacji – ogłosiło w środę singapurskie ministerstwo zdrowia. Kraj potwierdził 47 nowych przypadków Covid-19.

Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19 – podkreślił w środę prezes URPL Grzegorz Cessak.

Prezydenci największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich (UMP) zaapelowali w środę do rządu o szybkie działania, które pozwolą zapobiec kryzysowi gospodarczemu i finansowemu grożącemu samorządom w związku z pandemią koronawirusa.

Sygnatariusze stanowiska - prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia - wyliczają, że łącznie w tych miastach mieszka blisko jedna piąta całej populacji kraju, a mieszkańcy i podmioty tam zlokalizowane wytwarzają 32 proc. całkowitego pkb Polski. Licząc obszary metropolitalne tych miast, to łącznie 42 proc. ludności kraju i 55 proc. całkowitego pkb Polski.

"Z powyższych względów my, prezydenci dwunastu największych miast apelujemy do rządu o podjęcie jak najszybszych i jak najlepszych działań, które pozwolą zapobiec kryzysowi gospodarczemu i finansowemu, jaki grozi jednostkom samorządu terytorialnego, a który może w efekcie doprowadzić do utraty możliwości realizacji przez gminy, miasta, powiaty czy samorządy województw zadań i usług na rzecz mieszkańców" - podkreślono w stanowisku kierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Bez współpracy władz centralnych i jednostek samorządu terytorialnego nie uda się skutecznie przeciwdziałać skutkom tego kryzysu" - podkreślili samorządowcy.

- Nie ma powodu do niepokoju: system bankowy jest stabilny, dobrze zaopatrzony w kapitał, mamy gotówkę w rezerwie - powiedział w środę prezes NBP Adam Glapiński odnosząc się do zapowiedzianego przez premiera pakietu antykryzysowego dla firm.

Chcemy zaproponować przedsiębiorstwom oferującym prąd i gaz podobne rozwiązania, jak w przypadku odraczania kredytów - zapowiedział w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że rozmawiał już na ten temat z prezesem PGNiG Jerzym Kwiecińskim.

Proponowany przez rząd pakiet antykryzysowy to krok we właściwym kierunku, ale podjęty późno i niewystarczający; jest wiele niewiadomych – ocenił w środę kandydujący na prezydenta Szymon Hołownia.

Wola i Ochota oferują telefoniczną pomoc psychologiczną w związku z koronawirusem - poinformowały w środę oba urzędy dzielnicowe. Każdy, kto czuje w obecnej sytuacji niepokój czy lęk, może uzyskać wsparcie psychologiczne przez rozmowę telefoniczną.

Piłkarz AC Milan Zlatan Ibrahimovic rozpoczął zbiórkę pieniędzy na szpitale w północnej części Włoch, gdzie stwierdzono najwięcej w Europie przypadków zakażeń koronawirusem. Na początek 38-letni Szwed sam wpłacił 100 tysięcy euro.

"Włochy zawsze dawały mi tak wiele, więc w tej dramatycznej chwili chcę oddać jeszcze więcej temu krajowi, który kocham. Wraz z ludźmi, którzy ze mną pracują, zdecydowałem się rozpocząć zbiórkę pieniędzy na sieć szpitali Humanitas" - powiedział Szwed w materiale wideo, opublikowanym na Twitterze.

Koncern Honda Motor poinformował w środę, że na sześć dni, począwszy od 23 marca, zawiesza produkcję w swych fabrykach w Ameryce Północnej, ze względu na prognozowany spadek sprzedaży związany z pandemią koronawirusa.

- Producenci żywności w Polsce produkują jej na ok. 80 proc. swoich mocy; jest potencjał, by żywności było jeszcze więcej; nie ma potrzeby robienia nadmiarowych zakupów - podkreśliła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Rodziny zmarłych dzwonią do mnie, ja kładę telefon przy ciałach ich bliskich i modlimy się razem - o takiej modlitwie w Bergamo, epicentrum epidemii koronawirusa opowiedział włoski zakonnik ojciec Aquilino Apassiti. Przebywa on w kaplicy miejscowego szpitala.

W czwartek odbędzie się pierwsza aukcja obligacji skarbowych "na dużą skalę" - poinformował w środę prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że skup obligacji będzie się "silnie rozwijał".

 

W związku z kontrolą sanitarną na przejściu granicznym należy wypełnić tzw. formularz lokalizacyjny. Apelujemy, aby pobrać go ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego. To znacząco usprawni działania na granicy – powiedziała rzeczniczka władz Cieszyna Katarzyna Koczwara.

Mężczyzna, który zmarł we wtorek w Bombaju w wyniku choroby wywołanej nowym koronawirusem, otrzymywał pogróżki i wiadomości obwiniające go o rozprzestrzenianie wirusa. Jego rodzina spotkała się z ostracyzmem ze strony lokalnej społeczności.

- Od dnia, kiedy wykryto u niego koronawirusa, zaczął spotykać się z krytyką wielu ludzi - jego bliskich krewnych, niektórych mieszkańców osiedla, a także tych, którzy znali go od wielu lat - powiedział anonimowo dziennikowi "The Indian Express" mieszkaniec osiedla, na którym mieszkał 63-letni bombajczyk.

 

- Wprowadzamy nowy instrument służący refinansowaniu umów leasingowych dla firm transportowych, będzie na to 1,7 mld zł; chcemy być gotowi do refinansowania już za dwa tygodnie - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo zdrowia Dżibuti poinformowało w środę o pierwszej infekcji koronawirusem w tym kraju. Zakażonym jest obywatel Hiszpanii, członek rozmieszczonego w Dżibuti oddziału hiszpańskich wojsk specjalnych.

Uruchomione przez wojsko mobilne laboratorium jest w stanie przeprowadzić do 120 testów na koronowirusa dziennie - poinformował w środę minister obrony Mariusz Błaszczak.

- Małe firmy mogą liczyć na odroczenie składek na ubezpieczenia społeczne i wpłat na poczet podatków bez opłaty prolągacyjnej; ponadto ZUS wstrzymał dziś szereg kontroli - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Premier krajowy Saksonii Michael Kretschmer rozmawiał w środę z niemiecką minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer na temat wsparcia wojska w rozładowaniu sytuacji na odcinku autostrady A4 przy granicy z Polską.

- Polska strona musi szybciej reagować - powiedział w krajowym parlamencie.

Jak relacjonował, w rozmowie telefonicznej powiedział minister Annegret Kramp-Karrenbauer, że "zwłaszcza jeśli sytuacja miałaby się pogorszyć, Bundeswehra musi udzielić wsparcia". Kretschmer ma nadzieję, że uda znaleźć się inne rozwiązanie. Dodał, że "15 minut na obsługę pojedynczej ciężarówki nie jest właściwe, aby rozwiązać tę sytuację".

- Dla małych przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 9 pracowników, pożyczka 5 tys. wypłacana z Funduszu Pracy; pożyczka bezzwrotna jeśli firma nie zdecyduje się na zwolnienie pracowników przez najbliższe 6 miesięcy - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W środę prokuratura w Madrycie wszczęła śledztwo w związku ze zgonem co najmniej 17 podopiecznych jednego ze stołecznych domów spokojnej starości. Podobne dochodzenie ruszyło w Vitorii w Kraju Basków po stwierdzeniu 8 zgonów na Covid-19 podopiecznych jednego z domów seniora.

W środę potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Rudzie Śląskiej - poinformowały władze miasta w portalu społecznościowym. Wcześniej - według informacji służb wojewody śląskiego - w regionie zdiagnozowano 26 innych przypadków koronawirusa.

Lider PO Borys Budka zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by wstrzymał swą kampanię wyborczą, tak jak uczynili to kandydaci opozycji. Umówmy się wspólnie, że podejmujemy tylko te działania, które będą służyły bezpieczeństwu Polek i Polaków - powiedział szef Platformy.

Piłkarze reprezentacji Niemiec przeznaczą ponad 2,5 miliona euro na walkę z pandemią koronawirusa. "W takich chwilach musimy sobie pomagać" - powiedział w opublikowanym na Instagramie filmie bramkarz i kapitan drużyny narodowej Manuel Neuer.

Fot. Instagram/Manuel Neuer

W związku z zagrożeniem koronawirusem prezydent Płocka (Mazowieckie) Andrzej Nowakowski poprosił mieszkańców i firmy tam działające o włączenie się do akcji szycia maseczek ochronnych. Urząd Miasta, który koordynuje akcję, przyjął już pierwsze zgłoszenia, w tym od dostawców niezbędnych materiałów.

Szkoły w Szkocji i Walii zostaną zamknięte od najbliższego piątku z powodu epidemii koronawirusa, ogłosiły w środę tamtejsze władze. Tymczasem brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że decyzja w sprawie zamknięcia szkół w Anglii zostanie podjęta wkrótce.

Jeśli zdecydujemy się na przedłużenie przerwy w szkołach, wydłużymy okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do ósmego roku życia - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował, decyzja zapadnie najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

Rząd Portugalii zatwierdził w środę program pomocowy dla podmiotów gospodarczych, które zostały poszkodowane wskutek pandemii koronawirusa. Do środowego popołudnia liczba zakażonych wzrosła tam w ciągu doby o prawie 200 osób.

Na służbę zdrowia, w tym na "nasz wspaniały personel medyczny" przeznaczymy tyle pieniędzy, ile trzeba, wszystkie pieniądze, jakie są konieczne - zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki przedstawiając szczegółowe propozycje pakietu antykryzysowego.

Na przekroczenie polsko-niemieckiej granicy w Krajniku Dolnym (Zachodniopomorskie) trzeba w środę po południu czekać dziewięć godzin, w Kołbaskowie - osiem. Na przejściu Świnoujściu-Garz ruch odbywa się na bieżąco - podała Straż Graniczna.

 

Lider PO Borys Budka zwrócił się w środę do premiera Mateusza Morawieckiego, by wprowadził stan klęski żywiołowej, co pozwoliłoby m.in. przesunąć termin wyborów prezydenckich. Zaapelował też o zwołanie w przyszłym tygodniu posiedzenia Sejmu.

- Podjęliśmy decyzję o skupie obligacji na rynku wtórnym, jutro przeprowadzimy pierwszą aukcję obligacji skarbowych - poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii o 346 - do 2051. 15 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 58 - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Możliwość odstąpienia od płacenia czynszu za wynajęty od gminy lokal o charakterze usługowym, gastronomicznym lub handlowym wprowadził dla zabrzańskich przedsiębiorców, którzy udokumentują wstrzymanie lub znaczące ograniczenie działalności handlowej, miejscowy samorząd.

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie został odwołany z powodu pandemii koronawirusa - poinformowali w środę organizatorzy. Impreza miała odbyć się między 12 a 16 maja z udziałem reprezentantów 41 krajów.

Prezentujemy dzisiaj plan na najbliższych kilka miesięcy: dwa, trzy, cztery krytyczne miesiące, w czasie których - mamy nadzieję - epidemia zacznie ustępować, zacznie zmniejszać swój zasięg - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent: będzie system wynagrodzeń dla tych, którzy nie mogą świadczyć pracy

- Mamy szósty potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Tym razem chodzi o mężczyznę w sile wieku. Przebywał w kwarantannie domowej. Będzie hospitalizowany w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jego stan jest stabilny – poinformowały służby prasowe wojewody małopolskiego.

Nie jest prawdą, że nauczyciel będzie otrzymywał tylko 60 proc. wynagrodzenia za czas ograniczenia zajęć w szkołach - oświadczył minister edukacji, Dariusz Piontkowski. W nagraniu na Twitterze szef MEN wyjaśnił, jakie wynagrodzenie należy się nauczycielom w trakcie 2-tygodniowej przerwy w szkołach.

Około 80 tys. obywateli UE na całym świecie czeka na powrót do domu - poinformowała w środę Komisja Europejska. Mimo zamknięcia granic zewnętrznych Unii powinni oni móc wrócić do swoich krajów.

Unini obywatele są w Japonii, Maroku, USA, na Sri Lance i w wielu innych miejscach na świecie. Z informacji przekazanych przez KE wynika, że tysiące Europejczyków utknęły np. na Malediwach.

Prokuratura oceni czy popełniła przestępstwo lekarka ze szpitala w Knurowie, która pracowała mimo skierowana jej na kwarantannę. Według policji, kobieta nie zastosowała się do zaleceń, opuściła miejsce izolacji i spotkała się z pacjentami w placówce. Później okazało się, że jest zakażona koronawirusem.

Komisja Europejska poinformowała w środę, że wraz z początkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w UE obserwuje narastającą rosyjską dezinformację i propagandę na ten temat. UE stara się walczyć z nieprawdziwymi informacjami na temat Covid-19 - podkreślił rzecznik KE.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym komornicy wstrzymują lub znacznie ograniczają czynności egzekucyjne poza kancelarią - poinformował rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Pietrzyk.

Rząd Czech przyjął w środę rozporządzenie zabraniające przebywania poza miejscem zamieszkania bez ochrony ust i nosa, która ogranicza rozprzestrzenianie się chorób drogą kropelkową. W sklepach spożywczych w godz. 10-12 zakupy będą mogły robić jedynie osoby powyżej 65 lat.

W Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód w Elblągu potwierdzone zostały dwa przypadki zarażenia koronawirusem. Trzecią osobą jest żona jednego z zakażonych żołnierzy - podał w środę rzecznik Dywizji mjr Dariusz Guzenda. Na Warmii i Mazurach w sumie jest 11 chorych.

Na Podkarpaciu zanotowano dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To młoda kobieta i starszy mężczyzna z powiatu mieleckiego. Ich stan jest dobry, przebywają ścisłej kwarantannie domowej.

Węgierski milioner zaproponował swój hotel w miejscowości Harkany do wykorzystania jako miejsce kwarantanny. Propozycję taką złożył ministrowi spraw wewnętrznych Sandorowi Pinterowi – napisał w środę portal Index.hu.

"Mamy 5 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało ministerstwo zdrowia. Dwa nowe przypadki dotyczą województwa podkarpackiego, a kolejne trzy osób z woj. lubuskiego, małopolskiego i podlaskiego.

Europejska Agencja Leków: brak dowodów na szkodliwość ibuprofenu dla pacjentów z Covid-19.
Jednocześnie w środę rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Christian Lindmeier stwierdził, że choć nie ma bezpośrednich dowodów na szkodliwość ibuprofenu, będzie badać sprawę. W międzyczasie polecił stosować paracetamol. 

Szczegóły: Uwaga na ibuprofen! Może pogorszyć przebieg zakażenia wywołanego koronawirusem 

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji zobligował wojewodów z regionów przygranicznych do zorganizowania pomocy dla osób oczekujących na przekroczenie granicy.

W rejon punktów kontroli granicznej dostarczane są prowiant i woda. W zależności od województwa w rozdawanie produktów zaangażowana jest Straż Graniczna, Policja, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozstawiane są również przenośne toalety. Wojewodowie współpracują z samorządami z miast przygranicznych.

Więcej tu: Otwarto nowe przejścia graniczne. Mają pomóc rozładować korki. A sytuacja jest dramatyczna

Polska Grupa Górnicza (PGG) testuje kamery termowizyjne w ramach prewencji zakażeń koronawirusem. Docelowo takie rozwiązania pojawią się we wszystkich zakładach spółki. Obecnie górnicy mają mierzoną temperaturę termometrami zbliżeniowymi.

Wysoce zakaźny nowy koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać w formie zakaźnej przez kilka godzin w powietrzu, a na powierzchniach nawet kilka dni – wynika z badania, które publikuje pismo „New England Journal of Medicine”.

Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), który wchodzi w skład Narodowych Instytutów Zdrowia wraz ze współpracownikami z innych ośrodków naukowych w USA.

Najdłuższe kolejki samochodów ciężarowych na granicy z Polską są na przejściu Jagodzin-Dorohusk - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna. Na wyjazd z Ukrainy czeka tam 950 ciężarówek, a na wjazd do kraju - 450. Ukraiński urząd celny zapewnia, że towarów w sklepach nie zabraknie.

Kolarski wyścig Amstel Gold Race, który miał się rozpocząć 19 kwietnia, został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. To kolejny klasyk, który prawdopodobnie wypadnie z tegorocznego kalendarza najbardziej prestiżowego cyklu UCI World Tour.

W ubiegłym tygodniu przełożono Giro d\'Italia, planowany pierwotnie 9-31 maja, na nieokreślony jeszcze termin. Z marcowych wyścigów cyklu World Tour udało się przeprowadzić tylko Paryż-Nicea. Przełożono również 117. edycję wyścigu Paris-Roubaix, a także Liege-Bastogne-Liege i Fleche Wallone.

Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Wśród 14 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem na Ukrainie, jest parlamentarzysta - poinformowało w środę tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia. Deputowany Serhij Szachow przekazał, że dowiedział się o pozytywnym wyniku testu telefonicznie.

Rządowy pakiet pomocowy dla firm przewiduje: czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu - informuje KPRM. 

Minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział Republikanom w Senacie, że jeśli nie przegłosują pakietu pomocowego dla gospodarki, to na skutek pandemii koronawirusa bezrobocie w kraju może sięgnąć 20 proc. - podaje agencja Bloomberg.

Indyjscy operatorzy komórkowi na prośbę władz zastąpili sygnał oczekiwania na połączenie półminutowym nagraniem z odgłosami kaszlu i informacjami o nowym koronawirusie. Zirytowani użytkownicy po kilku dniach zaczęli szukać sposobu na pozbycie się komunikatu.

Również w Kaliszu wyłączono w środę przyciski uruchamiające zielone światło przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów – poinformowało biuro prasowe urzędu miasta Kalisza. Wcześniej podobną informację podał warszawski ZTM. 

19. PZU Cracovia Maraton nie odbędzie się - jak planowano - 28 kwietnia. Powodem jest pandemia koronawirusa. Organizatorzy poinformowali, że nowy termin wyznaczono na 8 listopada.

Krakowska impreza to nie tylko bieg główny, który w zeszłym roku ukończyło 5 302 osoby, ale też maraton na rolkach, mini maraton, bieg nocny na 10 km.

Pakiet Antykryzysowy jest realną odpowiedzią państwa na sytuację gospodarczą związaną z epidemią koronawirusa; do końca tygodnia powstaną projekty poszczególnych ustaw, które będziemy wdrażać w ekspresowym tempie - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił w środę jako "opętanie rusofobią" zarzuty Komisji Europejskiej pod adresem Rosji, iż jej media zorganizowały kampanię dezinformacyjną, aby pogorszyć wpływ koronawirusa na społeczeństwa państw zachodnich.

Rząd Izraela zatwierdził nadzwyczajne środki, które pozwolą służbom bezpieczeństwa śledzić osoby z podejrzeniem koronawirusa. Nowe uprawnienia mają być wykorzystywane do wymuszenia kwarantanny, a także ostrzegania tych, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi ludźmi. Stosowanie takich środków jest zwykle zastrzeżone dla operacji antyterrorystycznych.

Badania uczonych z Chin wskazują na to, że grupa krwi jest jednym z głównych czynników wpływających za prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem oraz może decydować o przebiegu objawów choroby Covid-19.

Szczegóły w tekście: Grupa krwi może zwiększać ryzyko zarażenia koronawirusem

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian zaapelował do Francuzów podróżujących za granicą o powrót do kraju. Linie lotnicze wezwał natomiast do obniżenia cen, by obywatele francuscy mogli tanio powrócić do kraju.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym staramy się do minimum ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Dlatego wyłączamy przyciski dla pieszych. Sygnalizacja świetlna będzie się dla nich uruchamiać automatycznie - powiedział w środę Mikołaj Pieńkos z warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich.

Klub piłkarski Chelsea Londyn udostępnił swój hotel brytyjskiej służbie zdrowia. W obiekcie usytuowanym przy stadionie Stamford Bridge zakwaterowanie znajdzie personel medyczny walczący z pandemią koronawirusa.

"Duża część personelu pracuje w bardzo długich zmianach i może nie być w stanie dotrzeć do domów, albo podróż byłaby bardzo długa" - napisano w oświadczeniu.

W Belgii w środę o godz. 12 zaczęły obowiązywać specjalne procedury dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się w związku z pandemią koronawirusa. Ograniczenia dotyczące całej ludności mają potrwać co najmniej do 5 kwietnia.

Wychodzenie ludzi z domów ograniczone jest do nagłych wypadków: w celu pójścia do sklepu spożywczego, apteki, poczty, banku lub na stację benzynową. W pomieszczeniach i na zewnątrz musi być zachowana co najmniej 1,5-metrowa odległość między ludźmi.

- Jeśli będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Czytaj więcej: "Pakiet antykryzysowy". Prezydent o wsparciu dla przedsiębiorców i pracowników

W przypadku kredytów zaciąganych przez przedsiębiorców będzie zwiększenie gwarancji przez BGK do 80 proc. wartości kredytu; NBP i KNF mają realizować działania, które będą chronić polski system bankowy - zapowiedział w środę prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

- Zbudujemy fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł na inwestycje publiczne, m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację i modernizację szkół oraz transformację energetyczną - zapowiedział Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Czytaj więcej: "Pakiet antykryzysowy". Prezydent o wsparciu dla przedsiębiorców i pracowników

Premier zapowiedział przeznaczenie 7,5 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne, zaopatrzenia w sprzęt.

Czytaj więcej: "Pakiet antykryzysowy". Prezydent o wsparciu dla przedsiębiorców i pracowników

Premier: w pakiecie m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy zł., leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym.

Czytaj więcej: "Pakiet antykryzysowy". Prezydent o wsparciu dla przedsiębiorców i pracowników

Premier: w pakiecie są rozwiązania antylichwiarskie, walka z cenami, które są wyższe niż jeszcze niedawno; to jest żerowanie na pandemii.

Czytaj więcej: "Pakiet antykryzysowy". Prezydent o wsparciu dla przedsiębiorców i pracowników

Premier: dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będziemy mieli możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

- Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego, drugie 40 proc. pokrywa pracodawca - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Mateusz Morawiecki: - Dzisiaj potrzebujemy nadziei na lepsze jutro, że potrafimy przez odpowiednie mechanizmy, działania prawne, inwestycyjne, gospodarcze doprowadzić do zamortyzowania negatywnych skutków koronawirusa.

Premier ocenił, że wartość pakietu to ok. 212 mld zł. 

Prezydent: w związku z koronawirusem nie unikniemy deficytu budżetowego, wszyscy wiemy, co się dzieje; więc widać, że sytuacja będzie trudniejsza i warunki się pogorszą.

Czytaj więcej: "Pakiet antykryzysowy". Prezydent o wsparciu dla przedsiębiorców i pracowników

Jeśli przerwa w szkołach przedłuży się do okresu po świętach, trzeba będzie przesunąć egzaminy - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. 

Na tę chwilę czasowe zawieszenie zajęć w szkołach nie wpływa na terminy egzaminów; jeśli jednak przedłuży się do okresu poświątecznego, trzeba będzie te terminy przesunąć - poinformował w środę dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik.

Aby zmniejszyć skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa, od poniedziałku do 25 marca szkoły i przedszkola w kraju są zamknięte.

Prezydent: w pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy.

Czytaj więcej: "Pakiet antykryzysowy". Prezydent o wsparciu dla przedsiębiorców i pracowników


95-letnia kobieta jest pierwszą pacjentką wyleczoną z choroby COVID-19 wywoływanej koronawiursem w Modenie na północy Włoch - poinformował w środę miejscowy szpital. Do zdrowia powróciła tam także 27-latka.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej zachęca restauracje, posiadające nadprogramowe jedzenie do przekazania go potrzebującym i wsparcia poznańskich jadłodajni. W Poznaniu z darmowych posiłków dla ubogich korzysta ponad 500 osób.

- W związku z obecną sytuacją wywołaną zakażeniami koronawirusem, Caritas Archidiecezji Poznańskiej zachęca restauracje, posiadające nadprogramowe jedzenie do przekazania go potrzebującym - przekazał zastępca dyrektora Caritas Poznań ks. Łukasz Łukasik. 

- Żywność przyda się w poznańskich Jadłodajniach dla ubogich, gdzie z darmowych posiłków korzysta ponad 500 osób ubogich. Dzieje się to także teraz, w obliczu epidemii koronawirusa - dodał.

W ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa na Filipinach wzrósł o trzy - w sumie zmarło 17 chorych; liczba osób zakażonych powiększyła się o 15, do 202 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Filipińskie władze medyczne podają także, że jak dotąd siedem osób wyzdrowiało, 57 proc. zainfekowanych ma ponad 45 lat, a 64 proc. z nich to mężczyźni.

W związku z zagrożeniem epidemicznym dzielnica Wola czasowo zamknęła 41 placów zabaw, sześć siłowni plenerowych oraz wszystkie boiska przyszkolne - poinformował w środę rzecznik prasowy Woli Jakub Gruza.

Władze dzielnicy zaapelowały przy tym, do mieszkańców aby nie korzystali z tego typu obiektów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przebadano dotychczas 9515 próbek. 1600 ostatniej doby. 

 

Na praskim lotnisku wojskowym Kbely wylądował w nocy z wtorku na środę czeski wojskowy samolot transportowy Airbus A319, który przywiózł specjalnym rejsem z Chin 150 tys. szybkich testów na koronawirusa.

Testy te, które pokazują wynik badania po upływie 20-25 minut, będą wykorzystane w objętych kwarantanną miejscowościach oraz do kontrolowania stanu zdrowia funkcjonariuszy policji, strażaków, celników i żołnierzy. Normalna laboratoryjna procedura testowa trwa sześć godzin.

Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

O to, by zaniechał kampanii wyborczej, a wykonywał tylko swe obowiązki jako głowa państwa zaapelowała w środę do prezydenta Andrzeja Dudy wicemarszałek Sejmu, kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Apeluję do pana prezydenta, żeby wykonywał te obowiązki, które należą do niego jako do głowy państwa, ale zaniechał kampanii wyborczej, bo powinien tutaj bardzo wyraźnie oddzielić, co jest ważne dla prezydenta i czym się powinien zajmować, a powinien przestać robić kampanię - powiedziała Kidawa-Błońska na środowej konferencji prasowej.

W związku z koronawirusem Włosi pracujący przy budowie tunelu w ciągu Zakopianki mają zakaz wyjazdów do domów. Tunel buduje włoska firma Astaldi, której załogę w zdecydowanej większości stanowią Włosi. Prace na tym odcinku trwają nieprzerwanie i są prowadzone z zastosowaniem środków ostrożności związanych z epidemią – poinformowała w środę GDDKiA.

- Pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego trzeba będzie podjąć decyzję w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego. Nie wykluczamy przedłużenia okresu społecznej kwarantanny - powiedział w środę minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Zarząd województwa śląskiego - za wyjątkiem wicemarszałka Wojciecha Kałuży - został objęty kwarantanną. W ostatnich dniach marszałek Jakub Chełstowski i troje jego zastępców miało bezpośredni kontakt z ministrem środowiska Michałem Wosiem, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Jeszcze jeden apel policji o przestrzeganie kwarantanny.

 

Sasin: nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego

Wybory można przesunąć wyłącznie wtedy, gdy jest formalnie wprowadzony stan nadzwyczajny - podkreślił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem dzisiaj nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

Posiedzenie Rady Gabinetowej. Konferencja prasowa planowana jest na godz. 12. 

2629 pracowników służby zdrowia we Włoszech jest zakażonych koronawirusem - wynika z raportu opublikowanego w środę na podstawie analiz krajowego Instytutu Zdrowia. Lekarze i cały personel medyczny stanowią 8,3 proc. wszystkich zakażonych.

- 8,3 procent wszystkich przypadków to więcej niż dwa razy niż wskaźnik w Chinach - zaznaczył prezes medycznej fundacji naukowej Gimbe Nino Cartabellotta. 

Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Donovan Mitchell z Utah Jazz był drugim koszykarzem NBA, u którego w ubiegłym tygodniu stwierdzono zakażenie koronawirusem. 23-latek pozostaje w izolacji, ale jak przyznał na antenie stacji telewizyjnej ABC, wciąż nie ma objawów i uważa to za najstraszniejsze.

Kolejny apel, by nie oszukiwać służb w sprawie swojego stanu zdrowia.

 

O śmierci prof. prof. Wojciecha Rokity, wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa, poinformował oficjalnie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

W środę o godz. 10. rozpoczęła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada Gabinetowa, na której zostanie omówiony przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Osobiście w spotkaniu wezmą udział prezydent i premier. Ministrowie będą uczestniczyć w niej zdalnie - w telekonferencji

"Nasi hiszpańscy koledzy mierzą się z takimi interwencjami... My prosimy nie wychodzić nawet w stroju dinozaura" - apelują policjanci z Wielkopolski. 

"I machajcie do nas jak nas mijacie. Służba przyjemniejsza będzie" - proszą funkcjonariusze. 

75 policjantów z KPP w Pruszczu Gdańskim objętych kwarantanną. U jednego z ich kolegów - członka rodziny osoby zakażonej - potwierdzono koronawirusa. O tym zachorowaniu sanepid informował wczoraj. Nieoficjalne: na kwarantannie też komendant i co najmniej 1 z zastępców - informuje reporter RMF FM.

Dwa trójmiejskie warsztaty samochodowe będą za darmo ozonować karetki pogotowia, wozy strażackie i policyjne radiowozy. Pierwsze pojazdy zostaną ozonowane w środę. To inicjatywa gdańskiej właścicielki warsztatu.

Z inicjatywą wyszła właścicielka Eurowarsztatu przy ul. Kartuskiej w Gdańsku. Zaproponowała szpitalom bezpłatne ozonowanie karetek przewożących osoby podejrzewane o zainfekowanie koronowirusem, które rozpocznie się w środę.

Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz zaapelowała do władz państwowych o otwarcie przejścia granicznego na Moście Wolności. Skierowany zostałby tam ruch samochodów do 3,5 t, podróżujących w celach służbowych lub zawodowych – podał magistrat w Cieszynie.

Obecnie w rejonie Cieszyna granice przekroczyć można pieszo przez Most Przyjaźni w centrum miasta, a samochodem przez przejście w pobliskich Boguszowicach, gdzie jednak kolejka oczekujących na wjazd do Polski w środę rano sięgnęła 20 godzin.

Szybka ścieżka dla funduszy z UE na walkę z koronawirusem - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

KGHM Polska Miedź poinformował w środę o rozpoczęciu produkcji płynu do dezynfekcji rąk w wariancie podstawowym i wzmocnionym H2O2. Płyn ma być dostarczony do szpitali, urzędów i firm.

Świętokrzyski konsultant ds. ginekologii i położnictwa, zmarł w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach - poinformował kielecki oddział "Gazety Wyborczej". 

54-letni profesor był zakażony koronawirusem. W ubiegłym tygodniu wrócił do Polski z zagranicznego urlopu. Szpital zapewniał, że nie miał kontaktu z pacjentkami. Początkowo podawano, że jest w stanie dobrym.

Uwaga na ibuprofen!

We wczesnej fazie infekcji nie należy stosować zbyt dużych dawek niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen - powiedział dr Paweł Grzesiowski. Takie postępowanie może pogorszyć przebieg zakażenia wywołanego koronawirusem, jak też innymi patogenami, szczególnie wirusowymi.

Pielęgniarki i położne powołały Zespół Zarządzania Kryzysowego, by wspierał je w pracy w czasie epidemii koronawirusa. W całym kraju uruchamiane są też zespoły kryzysowe działające przy okręgowych izbach – poinformowała w komunikacie Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Nawet 30 godzin muszą poczekać kierowcy ciężarówek, by wjechać do Polski na przejściu granicznym w Jędrzychowicach, które jest usytuowane na autostradzie A4 – podały w środę służby graniczne. Kierowcy aut osobowych czekają ponad 16 godzin.

Rzecznik prasowa Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Joanna Konieczniak poinformowała w środę, że przejście graniczne w Jędrzychowicach jest najczęściej wybierane przez kierowców jadących z Europy Zachodniej.

Fot. PAP/Artur Reszko

W Głuchołazach dla ruchu osobowego i towarowego otwarto drugie w regionie przejście graniczne z Czechami - poinformowała mjr Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

O otwarcie dodatkowego przejścia postulowali m.in. mieszkający w Polsce pracownicy czeskich firm, którzy od niedzieli mieli poważne problemy z dotarciem do pracy. 

Kilku wiceministrów i kilkunastu urzędników - tych, którzy mogli mieć kontakt z zakażonym koronawirusem ministrem środowiska Michałem Wosiem - przechodzi kwarantannę i czeka na badania - poinformował w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dodał, że jeśli chodzi o kancelarię premiera, kwarantannę przechodzi około 25 osób.

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w lidze NHL. Klub Ottawa Senators potwierdził, że zakażony został jeden z jego zawodników, a z nieoficjalnych informacji wynika, że pozostali mają podobne objawy.

- Należy natychmiast objąć gwarancjami rządu przedsiębiorców, żeby nie plajtowali, oraz pracowników, szczególnie mających umowy inne niż umowy o pracę - powiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń pytany w programie "Graffiti" o oczekiwania wobec środowego posiedzenia Rady Gabinetowej.

O godz. 10. odbędzie się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada Gabinetowa - rząd obradujący pod przewodnictwem prezydenta - która omówić ma przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Fot. Polsat News

Przy okazji ceremonii związanej z budową nowego szpitala ogólnego w Pjongjangu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przyznał, że w jego kraju brakuje nowoczesnych placówek medycznych, a poprawa opieki zdrowotnej ma kluczowe znaczenie - podały w środę państwowe media.

Agencja Associated Press wskazuje, że wyrażona przez Kima opinia na temat północnokoreańskiego systemu opieki zdrowotnej należy do rzadkości i budzi obawy, że pandemia koronawirusa w tym kraju może być katastrofalna ze względu na chroniczny brak zasobów medycznych i przestarzałą infrastrukturę.

8 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Rumuńskie i bułgarskie samochody ustawiają się w kolejce, aby przekroczyć granicę między Węgrami a Rumunią na stacji granicznej w Nagylak na Węgrzech. Rząd Węgier otworzył na kilka godzin korytarz humanitarny dla obywateli rumuńskich i bułgarskich pracujących w zachodniej Europie i przybywających z Austrii w celu powrotu do domu przez Węgry.

Fot. PAP/EPA/TIBOR ROSTA

W Chinach kontynentalnych zanotowano we wtorek tylko 13 nowych potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, w porównaniu z 21 dzień wcześniej - poinformowała w środę Narodowa Komisja Zdrowia.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków infekcji wynosi obecnie 80 894.

W środę w ramach akcji LOT do Domu przewidziane są rejsy do Warszawy z Malagi, Bangkoku, Toronto, Tbilisi, Oslo, Kairu, Helsinek, Londynu, Dublina, Nowego Jorku, Delhi, Reykjaviku, Doha, Barcelony, Sztokholmu, Marakeszu, Bukaresztu - poinformowało MSZ.

Na stronie LOTdoDomu.com można sprawdzić daty i miejsca, z których w najbliższym czasie polecą do Polski samoloty LOT-u.

W Rosji szkoły będą mieć ferie od 23 marca do 12 kwietnia z powodu epidemii koronawirusa - poinformował w środę minister oświaty Siergiej Krawcow. Wcześniej o zamknięciu szkół zdecydowały władze Moskwy.

W środę o godz. 10. odbędzie się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada Gabinetowa, na której zostanie omówiony przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że nie można ukrywać informacji o swoim stanie zdrowia, kontakcie z chorym, czy przebywaniu w strefie zakażenia, gdyż wyłącza się w ten sposób z pracy zespół, który udziela pomocy.

 

Do około 20 godzin wzrósł w środę rano czas oczekiwania na wjazd do Polski z Czech drogą 48/S52 w Cieszynie. Znacząco krócej - około 4,5 godziny - czekali kierowcy przekraczający granicę autostradą D1/A1 w Gorzyczkach - wynika z danych Straży Granicznej.

Na drodze nr 41 w miejscowości Trzebina w woj. opolskim kierowcy czekali w środę rano ok. 3,5 godziny.

Fot. PAP/Artur Reszko

W nocy ze środy na czwartek GDDKiA całkowicie zamknie węzeł Gorzyce na autostradzie A1 - położony między czeską granicą oraz placem, gdzie prowadzona jest tymczasowa kontrola graniczna i sanitarna. Skomunikowanie z autostradą A1 umożliwia następny, oddalony o około 8 km węzeł Mszana.

Chiny chcą przekazać Polsce środki ułatwiające walkę z epidemią koronawirusa, m.in. testy wykrywające wirusa oraz odzież ochronną - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

"Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" - przekazała ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Do Polski z Chin mogą trafić: zestawy testowe wykrywające wirusowy kwas nukleinowy, maseczki N95, medyczna odzież ochronna, w tym okulary ochronne, rękawiczki, ochraniacze na obuwie.

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, w którym od ponad tygodnia przebywa mężczyzna zakażony koronawirusem, apeluje o pomoc w zebraniu pieniędzy na zakup dwóch nowoczesnych urządzeń do tlenoterapii.

- Chcemy zakupić sprzęt wspomagający oddychanie - AIRVO2. Tych urządzeń w naszym regionie jest niewiele, w "Żeromskim" nie ma ani jednego. Dlatego prosimy o pomoc. Rozliczymy się z każdej złotówki. Ten sprzęt jest dziś niezbędny dla nas wszystkich: zdrowych, chorych i podejrzanych o zakażenie – napisano na stronie internetowej szpitala.

Koronawirus nie przypomina grypy, częściej wywołuje zapalenie płuc, które może postępować szybko. A gwałtowny wzrost liczby ciężkich przypadków przeciąża służbę zdrowia – ocenił chiński lekarz, który zajmował się ciężko chorymi na COVID-19.

- Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę, że ta choroba jest bardzo zaraźliwa, niezwykle ważna jest ochrona, zarówno personelu medycznego, jak i całego społeczeństwa - przestrzegł kardiolog o nazwisku He, który pracuje w jednym ze szpitali w prowincji Hunan na południu Chin. Zaapelował do ludzi o noszenie maseczek i częste mycie rąk.

W związku z zagrożeniem epidemicznym władze Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) do 29 marca zamknęły największe atrakcje Pienin: galerię widokową na Trzech Koronach i Sokolicy, zamek w Czorsztynie, wystawę przyrodniczą w Krościenku nad Dunajcem i pawilon edukacyjny w Szczawnicy.

W związku z zagrożeniem koronawirusa minister infrastruktury Andrzej Adamczyk informuje, że Polska wprowadza tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów w stosunku do kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy - przekazał w środę Główny Inspektorat Transportu Drogowego. 

Tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów rozporządzenia w stosunku do kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy to:

Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin, tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin, łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin, a po okresie prowadzenia pojazdu trwającym pięć i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut.

Jak przekazało ITD, ze względu na wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu z 9 do 11 godzin nie będą miały zastosowania odstępstwa w zakresie dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku.

Fot. PAP/Artur Reszko

Ministerstwo Zdrowia przypomina, jakie są zasady kwarantanny.

A za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny - grzywna. 

 

Lorenzo Sanz, były prezes Realu Madryt, zakażony koronawirusem. 76-letni Hiszpan znajduje się w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Jego stan jest określany jako ciężki - informuje dziennik "Marca".

Hollywoodzkie gwiazdy apelują, by ograniczyć spotkania i wyjścia do restauracji. Więcej w tekście "Celebryci kontra koronawirus. Terminator siedzi w domu, Wolverine pokazuje jak myć ręce"

Według ostatnich dostępnych danych w Kalifornii potwierdzono ponad 580 przypadków zakażenia koronawirusem i 18 zgonów. Odwoływanie zapowiedzianych premier oraz wstrzymywanie produkcji kosztuje przemysł filmowy miliardy dolarów.

Ocenia się, że Hollywood może z tego powodu stracić 20 miliardów dolarów. Ogłoszony przez prezydenta Donalda Trumpa zakaz podróży do Europy storpedował m.in. plany promocji na tamtejszym rynku, a także w Chinach, filmu Disneya pt. "Mulan" w reżyserii Nowozelandki Niki Caro.

Kosztowne będzie opóźnienie kwietniowej premiery najnowszego filmu MGM z Jamesem Bondem "Nie czas umierać"; ma on wejść do szerokiej dystrybucji dopiero w listopadzie. Z powodu odłożenia premiery "Cichego miejsca 2" Paramount straci ok. 30 mln USD.

Warner Bros. wstrzymał produkcję filmu biograficznego o Elvisie Presleyu; powodem było zakażenie koronawirusem mającego tam wystąpić gwiazdora Toma Hanksa.

Ekspert ds. rynku pracy szacuje na łamach środowego "DGP", że w Polsce jest 1,2 do 1,5 mln pracowników ze Wschodu. Składki do ZUS płaci około 500 tys. osób, czyli niemal dwie trzecie nie ma stałego zatrudnienia. A także pozwolenia na pracę, więc do Polski nie wjadą. To często osoby, które świadczą usługi opiekuńcze.

Korki na granicach mają już nawet 60 km długości.

Jedyną formą prewencji jest brak kontaktu z zarażoną osobą. Jedyne co działa w 100 proc., to izolacja - powiedział w wywiadzie dla "GP" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że według hipotez na koronawirusa zachoruje 10–20 proc. społeczeństwa.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Filipiny ogłaszają stan klęski, zagraniczni podróżni otrzymali nakaz opuszczenie kraju. Mają na to 72 godziny.  

Fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Minister obrony USA Mark Esper poinformował we wtorek, że nakazał marynarce wojennej przygotowanie okrętów szpitalnych, by odciążyć szpitale w związku z epidemią koronawirusa. Obiecał przekazać resortowi zdrowia 5 mln maseczek i 2 tys. respiratorów.

Ponieważ osoby zakażone nowym wirusem muszą być leczone w izolacji, okręty szpitalne oraz szpitale polowe mogą posłużyć jedynie do leczenia pacjentów z urazami, ale w ten sposób odciążą szpitale - wyjaśnił Esper.

Odprawa celna na polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku. 

Fot. PAP/Artur Reszko

Podczas spotkania prezydium Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających. - przekazało we wtorek wieczorem MSWiA.

Na granicy polsko-czeskiej będzie można przekroczyć granicę w trzech kolejnych miejscach - w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Na tych przejściach drogowych będzie odbywał ruch osobowy i towarowy. Tym samym liczba miejsc, w których można przekroczyć granicę z Republiką Czeską zwiększy się do 18.

Z kolei na granicy polsko-niemieckiej rozszerzony zostaje zakres ruchu na czterech drogowych przejściach granicznych: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec.

Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (na przejściach: Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy.

Na granicy polsko-litewskiej dodatkowo będzie można przekroczyć granicę na przejściu drogowym w Ogrodnikach. Będzie się tam odbywał zarówno ruch osobowy, jak i towarowy. Tym samym granicę z Republiką Litewską będzie można przekroczyć w sumie w trzech miejscach. Poza przejściem w Ogrodnikach będą to nadal: Budzisko (drogowe przejście graniczne - ruch osobowy i towarowy) oraz Trakiszki (kolejowe przejście graniczne – ruch towarowy).

Z aptek znikają środki przeciwbólowe, przeciwwirusowe i suplementy diety. A w hurtowniach zaczyna brakować leków - informuje środowa "Rzeczpospolita".

Choć pierwszy szał zakupów spożywczych nieco minął, kolejki do aptek tylko rosną. Wychodzący na ulicę ogonek, ustawiony w karnych odstępach ok. 1,5-metrowych to codzienny widok na warszawskich osiedlach. Również przed placówkami całodobowymi.

Aptekarze przyznają, że producenci suplementów mają teraz złote żniwa. A hurtownie nie nadążają z dowozem. 

Wzrasta liczba osób hospitalizowanych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu zwraca się z prośbą do krwiodawców o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi.

Burmistrz Nowego Jorku: przygotujcie się na zakaz opuszczania domów.
Konieczność zahamowania szybkiego rozprzestrzeniania koronawirusa w Nowym Jorku sprawia, że burmistrz Bill de Blasio ostrzegł we wtorek przed koniecznością wprowadzenia zakazu wychodzenia z domów. W mieście potwierdzono wieczorem 814 przypadków SARS-Cov-2.

Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

40 procent mieszkańców Lombardii, czyli regionu Włoch najbardziej dotkniętego przez epidemię koronawirusa nadal wychodzi z domu mimo rozporządzenia rządu, które ograniczyło tę możliwość - ustaliły lokalne władze. Według nich za mało ludzi respektuje ten dekret.

Statystykę tę władze regionalne sporządziły na podstawie danych technologicznych uzyskanych od operatorów telefonii komórkowej. W wyniku analizy sygnału z telefonów ustalono, że czterech na dziesięciu mieszkańców Lombardii w dalszym ciągu nie stosuje izolacji domowej w ramach prewencji.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 345 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba zmarłych to 2503.

Kanada i USA porozumiały się w sprawie zamknięcia wspólnej granicy, aby spowolnić rozwój epidemii COVID-19 - poinformowały w nocy z wtorku na środę kanadyjskie media.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie