Chiny przekażą Polsce 10 tys. testów na koronawirusa, okrycia, maseczki

Polska
Chiny przekażą Polsce 10 tys. testów na koronawirusa, okrycia, maseczki
PAP/EPA/STEPHEN BRASHEAR
Chiny nieodpłatnie przekażą Polsce m.in. testy do wykrywania COVID-19

W trakcie rozmowy telefonicznej z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie Liu Guangyuanem, minister spraw zagranicznych przekazał w imieniu rządu RP podziękowania za deklarację przekazania przez władze w Pekinie pomocy w walce z koronawirusem dla polskich placówek medycznych - poinformowało we wtorek wieczorem MSZ.

Jak podało MSZ dzięki aktywności polskiej dyplomacji, która od szeregu dni we współpracy z Ministerstwem Zdrowia prowadzi rozmowy ze stroną chińską, do Polski trafi w najbliższym czasie kilkadziesiąt tysięcy sztuk środków ochronnych.

 

Władze Chińskiej Republiki Ludowej przekażą stronie polskiej nieodpłatnie 10 tys. testów wykrywających COVID-19, 20 tys. maseczek N-95, zgodnych ze specyfikacją i standardami UE, 5 tys. kombinezonów ochronnych, 5 tys. gogli medycznych, 10 tys jednorazowych rękawiczek medycznych oraz 10 tys okryć na buty.

 

Wdzięczność ambasadora

 

"Ambasador Guangyuan wyraził wdzięczność Polsce za wsparcie udzielone w najtrudniejszym okresie początku epidemii zakażeń COVID-19, podkreślając, że miało ono zarówno wymiar polityczny (list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do Przewodniczącego Xi Jinpinga), jak również praktyczny. Mimo że w Chinach nie zakończono walki z koronawirusem, zdecydowano okazać solidarność z Polską i wspomóc nasz kraj dostawą testów na wykrywanie obecności COVID-19 oraz środków zabezpieczenia medycznego" - przekazało MSZ.

 

 

MSZ przekazało również, że składając podziękowania za zaoferowaną pomoc, minister Jacek Czaputowicz wskazał na potrzebę kontynuowania dalszej współpracy ze stroną chińską, w tym do dalszej wymiany doświadczeń dot. walki z pandemią.

 

ZOBACZ: Watykan wysłał 700 tys. maseczek ochronnych do Chin w związku z epidemią koronawirusa

 

Szef polskiej dyplomacji przywołał w tym kontekście wideokonferencję zorganizowaną przez Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, w trakcie której eksperci z Chin i z państw Europy Środkowej, w tym z Polski, dzielili się swoją wiedzą na temat walki z COVID-19. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie