Mistrzostwa Europy w piłce nożnej przełożone z powodu koronawirusa

Świat
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej przełożone z powodu koronawirusa
Łukasz Grochala/PZPN
Pierwotnie turniej miał się odbyć w czerwcu i lipcu tego roku

UEFA podjęła we wtorek decyzję o przełożeniu mistrzostw Europy w piłce nożnej - poinformował Polski Związek Piłki Nożnej. Władze europejskiej piłki zdecydowały, że turniej zostanie rozegrany w 2021 roku. Pierwotnie zawody miały się odbyć w 12 krajach od 12 czerwca do 12 lipca tego roku.

Decyzja o której spekulowano od dawna, zapadła podczas wideokonferencji zorganizowanej przez UEFA, w której wzięli udział przedstawiciele krajowych federacji piłkarskich oraz europejskich lig i klubów.

 

"UEFA podjęła kluczowe decyzje dotyczące europejskiego futbolu reprezentacyjnego, a także klubowego w nadchodzących miesiącach. Najważniejsza informacja: EURO 2020 ODBĘDZIE SIĘ W 2021 ROKU!" - poinformował Polski Związek Piłki Nożnej. 

 

 

Turniej odbędzie się od 11 czerwca do 11 lipca przyszłego roku.

 

Zaplanowane na marzec mecze towarzyskie oraz baraże do Euro zostaną przełożone na czerwiec 2020. W związku z przeniesieniem turnieju finałowego mistrzostw Europy na lato przyszłego roku, zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.

 

- Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek. 

 

Decyzja o przełożeniu terminu mistrzostw starego kontynentu ma związek z epidemią koronawirusa w Europie.

 

Dokończenie sezonu ligowego

 

Z tego powodu w ostatnich tygodniach praktycznie na całym kontynencie wstrzymane zostały rozgrywki ligowe, podobnie jak rywalizacja w Lidze Mistrzów i Lidze Europy.

 

Przesunięcie turnieju na lato przyszłego roku ma pozwolić na dokończenie w tym sezonie rozgrywek ligowych i pucharowych. 

 

"Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku"  - poinformował PZPN.

 

ZOBACZ: Poznaliśmy oficjalną piłkę mistrzostw Europy. Symbolizuje jedność

 

Mecze Euro 2020 miały odbywać się od 12 czerwca do 12 lipca w 12 miastach z 12 krajów Europy: Rzymie, Monachium, Amsterdamie, Kopenhadze, Bilbao, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku, Glasgow, Dublinie i Londynie.

 

Inaugurację zaplanowano w Rzymie, a decydującą fazę (półfinały i finał) - w Londynie. 

 

W mistrzostwach Europy weźmie udział reprezentacja Polski. Polscy piłkarze zagrają w grupie E z Hiszpanią, Szwecją oraz drużyną ze ścieżki barażowej - Bośnią i Hercegowiną, Irlandią Północną, Słowacją lub Irlandią.

dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie