Konkursu palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej nie będzie. Jarmarku Emaus w Krakowie również

Polska
Konkursu palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej nie będzie. Jarmarku Emaus w Krakowie również
Wikimedia.org/Maciej Szczepańczyk
Lipnickie palmy należą do najwyższych w kraju

Z powodu zagrożenia wywołanego koronawirusem nie odbędą się najliczniej odwiedzane wydarzania związane z okresem wielkanocnym w Małopolsce – konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej oraz jarmark odpustowy Emaus na krakowskim Salwatorze.

O odwołaniu tegorocznego konkursu palm poinformowali jego organizatorzy. "W obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, a także w sytuacji wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego informujemy, że 62. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego zostaje odwołany" - napisano na stronie gminy Lipnica Murowana.


Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy Lipnicy i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Jego inicjatorem był, zmarły w 1999 roku, Józef Piotrowski. Zwycięska palma z zeszłego roku ustanowiła nowy rekord imprezy – mierzyła 37 metrów i 78 centymetrów.

 

Najwyższe palmy w Polsce


Lipnickie palmy należą do najwyższych w kraju. Wszystkie są robione z prętów oplatanych wikliną. Miejsce łączeń zdobią bibułkowe kwiaty. Najwyższe palmy są wzmacniane w środku świerkowymi drągami. Na wierzchołkach palm robi się tzw. wiechę - z bazi i zielonych gałązek brusznicy. Dla ozdoby dodawane są kolorowe wstążki. Najwyższe lipnickie palmy to efekt kilkutygodniowej pracy.

 

ZOBACZ: Parada św. Patryka przesunięta w czasie. To pierwszy raz od 250 lat


Z powodu zagrożenia wywołanego koronawirusem SARS-CoV-2 nie odbędzie się w tym roku także tradycyjny jarmark odpustowy Emaus organizowany w wielkanocny poniedziałek na krakowskim Salwatorze – podały we wtorek władze miasta.

 

Emaus wywodzi się ze średniowiecza


Tradycja Emaus wywodzi się ze średniowiecza, kiedy w wielkanocny poniedziałek odbywała się procesja religijna z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Obecnie odpustowy jarmark towarzyszy uroczystości religijnej w kościele pw. Najświętszego Salwatora i klasztorze sióstr norbertanek.


Na tłumnie odwiedzanych kramach rozstawionych w pobliżu klasztoru i wzdłuż okolicznych ulic są sprzedawane odpustowe słodycze, pierścionki, plastikowe zabawki i balony.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie