Zawieszone loty wewnątrzkrajowe. Tak zdecydował premier

Polska
Zawieszone loty wewnątrzkrajowe. Tak zdecydował premier
Pixabay/matze2415
Rząd zawiesza loty wewnątrzkrajowe

- Od dzisiaj wewnątrzkrajowe loty będą zawieszone - taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki - przekazał w poniedziałek w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że decyzja premiera zostanie potwierdzona na poniedziałkowym zespole zarządzania kryzysowego.

Dworczyk był pytany, czy rząd analizuje kwestię zawieszenia lotów wewnątrz krajowych. - Tak, od dzisiaj wewnątrzkrajowe loty będą zawieszone - taką decyzję podjął pan premier, ona dzisiaj zostanie zapewne przez pana premiera potwierdzona na zespole zarządzania kryzysowego, który zbierze się o 11:30 - odpowiedział.
 
- Trwa monitoring implementacji decyzji z poprzednich dni - zamknięcie granic i "LOT do domu". To są poważne przedsięwzięcia, które rodzą sytuacje nieoczekiwane, na które elastycznie trzeba reagować - przekazał Dworczyk.
 
 
- Trzeba podziękować służbom, które w tej sytuacji ofiarnie wykonują swoje działania. Służbom medycznym w pierwszym rzędzie, ale również Straży Granicznej, żołnierzom, policji i wszystkim innym, którzy są zaangażowani w projekty wprowadzane ze względu na koronawirusa - dodał.
 
Szef KPRM podziękował także Polakom za odpowiedzialne zachowanie w sytuacji pandemii koronawirusa. - Polacy mogą być dumni z siebie, że w sposób bardzo odpowiedzialny, w porównaniu do naszych różnych zagranicznych partnerów, podchodzą do tej sytuacji - powiedział.
 
WIDEO: Michał Dworczyk dla Polsat News.
  
 
14-dniowa kwarantanna
 

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

 

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Ponadto zdecydowano o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób.

 

W ostatnich dniach zapadły też decyzje o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

 

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

zdr/hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie