Koronawirus "zawiesi" niektóre pociągi. Resort pracuje nad tymczasowymi zmianami

Polska
Koronawirus "zawiesi" niektóre pociągi. Resort pracuje nad tymczasowymi zmianami
Polsat News
Pasażerów pociągów czekają zmiany spowodowane koronawirusem

Liczba zachorowań na koronawirusa zwiększa się, a frekwencja w pociągach gwałtownie spadła. Minister infrastruktury zapowiedział, że PKP Intercity pracuje nad dostosowaniem rozkładów jazdy do obecnych potrzeb. Zapewnił, że "żadne połączenie nie będzie zlikwidowane", ale niektóre składy nie wyjadą na trasy. Resort ustala dokładną liczbę – wynika z nieoficjalnych informacji polsatnews.pl.

- 80 proc. rezerwacji w pociągach PKP Intercity zostało odwołanych – przekazał w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Dodał, że w relacjach lokalnych na trasy nie wyjechało 79 składów, o czym zdecydowali marszałkowie województw. – W tej materii zapewne będą podejmowane dalsze decyzje – mówił Adamczyk.

 

"Musimy zarządzić sytuacją kryzysową w transporcie"

 

Minister zapewnił, że jego resort pracuje, aby ofertę PKP Intercity dostosować do obecnych potrzeb. - Wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji na kolei trzeba utrzymać ciągłość połączeń pasażerskich - zapewnił.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: mamy transmisję poziomą koronawirusa w Polsce

 

Jego zdaniem, "musimy zarządzić sytuacją kryzysową w transporcie, aby kryzys w transporcie nie zarządzał nami".

 

Wspomniana przez ministra "ciągłość połączeń" nie oznacza, że rozkład jazdy pociągów  w ogóle się nie zmieni. Najprawdopodobniej częstotliwość odjazdów na poszczególnych relacjach zostanie tymczasowo rozrzedzona, aby wagony nie świeciły pustkami. Gdy liczba zachorowań na koronawirusa zmniejszy się lub w ogóle ich nie będzie, sytuacja wróci do normy.

 

ZOBACZ: Polacy nie przyjadą, niemieccy plantatorzy przerażeni. Nie będzie miał kto zebrać szparagów

 

Przykładowo na trasie z miasta A do miasta B kursuje teraz 10 pociągów. Resort może zmniejszyć ich liczbę do siedmiu, ale skomunikowanie obu miejscowości zostanie zachowane.

 

Zawieszone połączenia międzynarodowe

 

W poniedziałek, jeszcze przed konferencją ministra, polsatnews.pl zapytał PKP Intercity, które pociągi mogą wypaść z rozkładu jazdy. Decyzja, jakie to będą kursy, zapadnie w tym tygodniu. Czekamy na potwierdzenie dokładnej liczby oraz relacji, których mogą dotyczyć zmiany.

 

ZOBACZ: Wstrzymanie ruchu pociągów na niektórych granicach

 

W ubiegłym tygodniu rząd zawiesił wszystkie międzynarodowe połączenia kolejowe. Wpłynęło to również na krajowy rozkład jazdy, ponieważ niektóre połączenia skrócono do granicy Polski, ale część zawieszono całkowicie.

wka/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie