Biskupi Kościoła luterańskiego apelują do wiernych

Polska
Biskupi Kościoła luterańskiego apelują do wiernych
Fot. Pixabay/ Reenablack

Przełożeni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przekazali swoim wiernym wytyczne dot. tego, jak powinni zachować się w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Zachęcają m.in. do rezygnacji z udziału nabożeństwach.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec zaapelował, aby osoby starsze i chore do czasu ustabilizowania się sytuacji nie brały udział w nabożeństwach. Duchownych wezwał do wdrożenia środków ostrożności podczas nabożeństw i przy dystrybucji komunii.


"Znaleźliśmy się w szczególnej sytuacji"


"Rozumiemy obawy i strach społeczeństwa, dlatego nie nalegamy na udział w nabożeństwach" - napisał ks. Tomasz Wola, proboszcz Parafii Ewagelicko-Augsburskiej w Pile, zachęcając jednocześnie wiernych do "gorliwych modlitw za kraj i cały świat". "Znaleźliśmy się w szczególnej sytuacji. Nasz kraj sparaliżowany został przez szerzącego się koronawirusa. W tym trudnym czasie próby jesteśmy wezwani przede wszystkim do odpowiedzialności za siebie i ludzi, którzy nas otaczają. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o rozwagę. Jeśli nie macie pilnej potrzeby wyjścia, pozostańcie w domu" - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Abp Gądecki przekazał zalecenia w związku z koronawirusem

 

Kościół Ewagelicko-Augsburski nie odwołuje nabożeństw. - Nasze rozumienie obecności na nabożeństwie jest inne niż w kościele rzymskokatolickim. To wierny rozstrzyga w swoim sumieniu, czy powinien, chce wziąć udział w nabożeństwie. Nie ma odgórnego nakazu Kościoła - wyjaśnił biskup Marian Niemiec z diecezji katowickiej.


Modlitwa w sieci


Przełożeni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego za pośrednictwem strony luteranie.pl zapraszają do słuchania i oglądania nabożeństw transmitowanych w Internecie oraz przypominają o możliwości organizacji nabożeństw domowych.


Na stronie podano listę parafii, które prowadzą transmisje poprzez strony internetowe lub profile na Youtube i Facebooku.

 

ZOBACZ: W niedzielę msza św. ze Świątyni Opatrzności Bożej w Polsat News, a dla dzieci w Polsat Rodzina


Duchowni przypominają również o zaleceniach lekarzy i polskich władz. "Ograniczcie spotkania towarzyskie i wyjścia w duże skupiska ludzi. Koniecznie pamiętajcie o higienie rąk, która póki co, jest najskuteczniejszą metodą walki z koronawirusem" - prosi ks. Tomasz Wola.

 

emi/ radiogdansk.pl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie