"Mszy można wysłuchać w radiu". Apel ministra zdrowia

Polska
"Mszy można wysłuchać w radiu". Apel ministra zdrowia
Polsat News
Minister zdrowia o aktualnej sytuacji ws. koronawirusa w Polsce

-  Mszy świętej można wysłuchać w radiu, szczególnie jeśli jest się osobą starszą, osobą z różnymi chorobami. Komunikat abp Gądeckiego jest jasny - można pełnoprawnie przyjąć komunię duchową na mszy, która jest transmitowana. Apel do wszystkich: unikajmy miejsc, w których potencjalnie możemy się zarazić wirusem - mówił w Polsat News minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W środę przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce jest 47 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 

 

- Większość pacjentów jest w stanie stabilnym, dobrym. Tak, jak przewidywaliśmy, liczba osób mających koronawirusa rośnie dość szybko i będzie rosła. W tej chwili staramy się badać testami coraz większą liczbę osób (…). Po to zareagowaliśmy odpowiednio wcześnie, zamykając kina, szkoły, przedszkola itp. - zaznaczył Szumowski. Dodał, że 13 nowych przypadków zakażenia to osoby "w większości z kwarantanny".


Zaapelował o pozostanie w domach, także do młodzieży.


- Wychodzenie na imprezy - to się stało we Włoszech. Miało to efekt tragiczny w skutkach. Jeśli rozprzestrzenianie wirusa będzie tak gwałtowne jak we Włoszech, to będzie problem dla każdego kraju - mówił.

 

"Jeśli ktoś chce mieć wyższe ryzyko zarażenia, droga jest prosta - pójść stać w tłumie w sklepie"

 

Minister zdrowia zaznaczył, że "mówi o kwarantannie społeczeństwa nie w medycznym tego słowa znaczeniu".

 

- Jeśli będziemy siedzieć w domu przez te 14 dni, liczba osób, która przejdzie pewnie tę chorobę w kwarantannie czy pacjenci, którzy są w szpitalach, będą mieli szansę wyzdrowieć, zanim przyjdą następni chorzy - podkreślił.

 

Szumowski odniósł się również do tłumów w polskich sklepach.

 

ZOBACZ: Czy zamkną sklepy? Minister wyjaśnia

 

- Jeśli ktoś chce mieć wyższe ryzyko zarażenia wirusem, droga jest prosta - pójść stać w tłumie w sklepie. Nie ma najmniejszego powodu, by w tej chwili wykupować produkt, robić zapasy, tłoczyć się w sklepach. Sklepy i hurtownie w Polsce są bardzo dobrze zaopatrzone - powiedział.

 

WIDEO: minister zdrowia o aktualnej sytuacji dot. koronawirusa w Polsce

  

Zamknięte szkoły i uczelnie

 

Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem poinformował w środę, że placówki oświatowe i szkoły wyższe zawieszają na dwa tygodnie zajęcia. Odwołane są wszelkie imprezy masowe i zawieszona zostanie działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów. W środę potwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a w sumie w Polsce jest ich 44. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca.

 

ZOBACZ: Policjanci przynajmniej raz na dobę będą kontrolować osoby objęte kwarantanną

 

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

ac/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie