Myj nie tylko ręce. Pamiętaj o smartfonie!

Polska
Myj nie tylko ręce. Pamiętaj o smartfonie!
Pixabay/kropekk_pl
Ministerstwo Zdrowia zaleca, by często dezynfekować swój telefon

Wszędzie słyszymy o zachowaniu bezpiecznej odległości, czy myciu rąk w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. To ważne, ale pamiętajmy też o tym, by dezynfekować przedmioty, z których często korzystamy. Sprawdź, jak możesz zadbać o smartfona i tym samym zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Z telefonu korzystamy praktycznie wszędzie. Przeglądamy go w drodze do pracy, czy na uczelnię. W międzyczasie "na mieście" dotykamy rękami klamek, balustrad schodów, uchwytów w komunikacji publicznej. Wcześniej, przed nami, miejsc tych dotykały tysiące osób, a na powierzchniach zgromadziły się miliony drobnoustrojów. 

 

Warto więc nie tylko myć ręce, ale też zadbać o przedmioty, z których korzystamy. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by regularnie dezynfekować swój telefon komórkowy. Można do tego użyć np. wilgotnych chusteczek nasączonych środkiem dezynfekującym.

 

Ministerstwo zaleca też, by nie korzystać z telefonu podczas jedzenia.

 

Profilaktyka

 

Przypominamy też o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia.

 

1. Często myć ręce

 

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa jeśli znajduje się on na rękach.

 

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

 

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

 

ZOBACZ: Jak chronić się przed koronawirusem? Podpowiadamy [WIDEO]

 

3. Zachować bezpieczną odległość 

 

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

 

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

 

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

 

pgo/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie