Jan Paweł II był Doktorem Kościoła i współpatronem Europy? Jest na to szansa

Świat
Jan Paweł II był Doktorem Kościoła i współpatronem Europy? Jest na to szansa
Wikipedia.org/ Whitehouse.gov/ Eric Draper
Ks. Rytel-Andrianik zauważył, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik poprosił o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy. Przypomniał, że polski papież spełnia warunki, aby otrzymać te tytuły.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik zaapelował do uczestników konferencji pt. "30 lat bez Muru" zorganizowanej w Rzymie przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica. 

 

 

W swoim wykładzie rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym Doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

 

PRZECZYTAJ: "Nie sposób zapomnieć takiej chwili". 41 lat temu kardynał Wojtyła został wybrany papieżem

 

Aktualne przesłanie

 

Ks. Rytel-Andrianik zauważył też, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

 

- W duchu listu przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy - powiedział rzecznik Episkopatu.

 

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

 

Konferencję zakończy Eucharystia sprawowana w kościele San Salvatore in Lauro pod przewodnictwem abp. Giacomo Morandi, sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

 

"Bogactwo pontyfikatu i osobiste świadectwo"

 

Z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy zwrócił się wcześniej w liście do papieża Franciszka przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

 

"Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II - przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości - poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia" - napisał abp Gądecki.  

 

Tytuł Doktora w Kościele katolickim przyznaje się tym świętym, którzy odnieśli szczególne zasługi dla całego Kościoła, a zwłaszcza dla rozwoju teologii i doktryny. Dotychczas tylko 36 kobiet i mężczyzn zostało nim uhonorowanych.

 

Ostatnim ogłoszonym Doktorem Kościoła jest św. Grzegorz z Nareku (ur. ok. 944, zm. ok. 1010), któremu papież Franciszek nadał tę godność w 2015 r. 

emi/ KAI

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze