Kampania a koronawirus. Co ze spotkaniami wyborczymi?

Polska
Kampania a koronawirus. Co ze spotkaniami wyborczymi?
PAP/Leszek Szymański

- W związku z zagrożeniem koronawirusem rezygnujemy w kampanii wyborczej z dużych, otwartych spotkań - ogłosił w poniedziałek niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Pozostałe sztaby wyborcze nie podjęły dotąd decyzji o zmianie planów na kampanię. - Trasa, którą mamy zaplanowaną, będzie realizowana - przekazał szef sztabu Roberta Biedronia.

- Dziś rano, wraz z moim sztabem podjąłem decyzję o modyfikacji sposobu prowadzenia mojej kampanii wyborczej. Rezygnujemy od dzisiaj aż do odwołania, aż do zmiany, ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej z dużych otwartych spotkań, które mieliśmy zaplanowane - oświadczył Hołownia na briefingu prasowym w Warszawie.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Nowe informacje o pacjencie w ciężkim stanie

 

Podkreślił, że jest to dla niego trudna decyzja, bo spotkania z ludźmi są "jego żywiołem". - Uwielbiam spotykać się, dyskutować, ale dzisiaj bezpieczeństwo nas wszystkich jest ważniejsze od jakiejkolwiek polityki, od jakiejkolwiek kampanii - zaznaczył.

 

"Nie ma większej wartości niż zdrowie"

 

Hołownia dodał, że nie zamierza jednak zrezygnować z objazdu po Polsce i spotkań z wolontariuszami oraz samorządowcami.

 

Zwrócił się także do swoich kontrkandydatów o rozważenie konieczności organizacji przez sztaby wyborcze dużych, masowych spotkań.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

- Wiem, że w wielu sztabach takie dyskusje się toczyły, tylko wszyscy czekali, kto zrobi to pierwszy. Miałem odwagę zrobić to pierwszy. Teraz - koleżanki i koledzy - proszę was, abyśmy to przemyśleli - przekonywał Hołownia. Podkreślił, że nie ma większej wartości niż zdrowie i bezpieczeństwo.

 

"Informujemy o profilaktyce"

 

O ewentualne zmiany w kampanii został zapytany Adam Szłapka, rzecznik sztabu kandydatki KO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

 

- Na razie nic nie zmieniamy w planie naszej kampanii - dodał.

 

- Oczywiście na każdym spotkaniu wyborczym informujemy wszystkich uczestników o zagrożeniach, o profilaktyce, rozdajemy ulotki, do dyspozycji są też płyny dezynfekujące - podkreślił.

 

"Na naszych spotkaniach są płyny dezynfekujące"

 

Magdalena Sobkowiak, szefowa sztabu Władysława Kosiniaka-Kamysza powiedziała, że szef ludowców nie odwołuje mniejszych spotkań wyborczych. 

 

Jak powiedziała, sztab Kosiniaka-Kamysza dostosuje się do wszystkich decyzji administracyjnych. - I teraz, kiedy GIS wydało tę opinię, że nie rekomenduje organizacji imprez powyżej 1000 osób, to oczywiście, że się do tego dostosujemy - podkreśliła.

 

- Na tę chwilę to, co zmieniamy w kampanii - i to już jest właściwie od konwencji w Jasionce, czyli od tygodnia - to że na naszych spotkaniach są płyny dezynfekujące oraz ulotki Ministerstwa Zdrowia informujące o koronawirusie. I to jest to, co na tę chwilę zmieniamy - zaznaczyła Sobkowiak.

 

Jak dodała, dynamika kampanii jest taka, że wszystko się jeszcze może wydarzyć i pewnie trzeba będzie różne decyzje podejmować. - Także oczywiście, że deklaruję, że będziemy się dostosowywać do decyzji wydawanych. Natomiast na tę chwilę jedyne co mamy, to tę decyzję GIS-u dotyczącą spotkań powyżej 1000 osób - powiedziała szefowa sztabu Kosiniaka-Kamysza.

 

Dopytywana, czy w takim razie prezes PSL nie będzie odwoływał zaplanowanych spotkań wyborczych, Sobkowiak odparła: "Na razie takich spotkań tych mniejszych nie odwołujemy, nie podjęliśmy takiej decyzji".

 

Dodała, że w tej chwili kandydat PSL jest z wizytą na Podlasiu, w środę i czwartek będzie w Warszawie, a w piątek odwiedzi województwo pomorskie.

 

"Bez paniki"

 

Tomasz Trela, szef sztabu kandydata Lewicy, przekazał w poniedziałek, że kampania Roberta Biedronia odbywa się według planu. - Trasa, którą mamy zaplanowaną, będzie realizowana - podkreślił. - Oczywiście środki ostrożności, które trzeba zachowywać i przestrzegać, to robimy, natomiast bez paniki - zaznaczył.

 

- Lewica od początku mówiła, że trzeba zachowywać się spokojnie, racjonalnie, trzeba wspierać ministra zdrowia, rząd RP, natomiast kampania trwa - powiedział Trela.  - Robert Biedroń w poniedziałek i wtorek będzie w Brukseli, ma ważne spotkania, jeżeli chodzi o budżet. W środę jest na Radzie Krajowej OPZZ, gdzie będzie rozmawiał o ważnych i strategicznych projektach - poinformował poseł Lewicy.

 

Trela pytany o rekomendację Głównego Inspektoratu Sanitarnego ws. odwoływania wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach, odpowiedział, że jeżeli będzie taka decyzja, aby takie wydarzenia odwoływać, będą one odwoływane.

 

- Mamy zaplanowaną dużą konwencję na kilka tysięcy osób, ale ta konwencja jest zaplanowana w drugiej połowie kwietnia; mamy nadzieję, że do połowy kwietnia ta sprawa będzie wyjaśniona i będziemy mogli konwencję zrealizować - zaznaczył polityk.

 

Podkreślił, że spotkania Biedronia nie mają charakteru imprez masowych, bo przychodzi na nie 300-500 osób.

grz/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie