Kongresmen w kwarantannie przez koronawirusa. Wcześniej był w samolocie z Trumpem

Świat
Kongresmen w kwarantannie przez koronawirusa. Wcześniej był w samolocie z Trumpem
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Trump ściska dłonie mimo zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Pojawiły się pytania o pasażerów jego samolotu.

Członek Izby Reprezentantów USA Matt Gaetz przyznał w poniedziałek, że podczas jednej z konferencji politycznych miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. "Kongresmen leciał właśnie na pokładzie Air Force One z prezydentem Donaldem Trumpem" - zwrócił uwagę Eli Stokols, reporter Białego Domu. Media zauważały dziś, że prezydent USA "ściska dłonie mimo koronawirusa".

"Kongresmen Gaetz został dziś poinformowany, że 11 dni temu skontaktował się z uczestnikiem CPAC (konferencja polityczna, w której udział biorą konserwatywni aktywiści- red.), który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19" - podano na Twitterze kongresmena. 

 

ZOBACZ: Statek z pasażerami zakażonymi koronawirusem. "Grand Princess" zawinął do portu w Oakland

 

Uczestnik konferencji "nie miał kontaktu z prezydentem lub wiceprezydentem i nie uczestniczył w wydarzeniach w główne hali" - zapewnia CPAC w oświadczeniu. Zakażony odbywa obecnie kwarantannę w stanie New Jersey.

 

Wkrótce dostanie wyniki

 

Wskazano, że chociaż Gaetz nie doświadcza objawów, otrzymał dziś testy i wkrótce dostanie wyniki. "Zgodnie ze zwykłymi zaleceniami lekarza dotyczącymi ostrożności pozostanie on sam poddany kwarantannie na okres dwóch tygodni" - dodano. 

 

Wbrew apelom epidemiologów o unikanie tłumów i ograniczenie podawania rąk, prezydent USA Donald Trump podszedł w poniedziałek do grupki swoich zwolenników na lotnisku w Orlando, ściskając dłonie części z nich.

 

ZOBACZ: Premier Conte: całe Włochy "czerwoną strefą". Zakaz podróżowania

 

Trump - jak zauważają media w USA - nie podziela obaw, iż koronawirus stanowi znaczące zagrożenie dla zdrowia publicznego.

 

Gaetz to czwarty republikański parlamentarzysta, który poddaje się kwarantannie - wylicza portal The Hill. W tej czwórce jest senator Ted Cruz. Wpływowy Republikanin ogłosił w niedzielę, że w ubiegłym miesiącu uścisnął na konferencji CPAC dłoń osoby, u której wykryto koronawirusa.

 

Zmarło 26 osób

 

W ubiegłym tygodniu Gaetz podczas posiedzenia Kongresu nosił specjalną maskę przeciwgazową. Na Twitterze zamieścił nawet zdjęcie przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów pokazujące jak czyta projekt ustawy w tej masce. Część mediów i parlamentarzystów - w tym z jego partii - zarzucała mu, że naigrawa się z zagrożenia. Gaetz zapewnia jednak, iż traktuje sprawę poważnie.

 

Dotychczas w Stanach Zjednoczonych zmarło 26 osób zakażonych koronawirusem. Przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest ponad 600. Zarejestrowano je w 30 stanach oraz w stołecznym dystrykcie Waszyngtonu.

 

 

Z obawy przed epidemią część mieszkańców USA robi zapasy. Ze sklepowych półek szybko znikają podstawowe artykuły higieniczne oraz puszki z jedzeniem. W niektórych sklepach wprowadzono limity na zakup najbardziej pożądanych towarów.

 

W wielu miejscach wprowadzono szczególne środki bezpieczeństwa. W urzędach i w Kongresie zwiększono liczbę dozowników ze środkiem dezynfekującym; władze apelują, by szczególnie dbać o higienę i często myć ręce.

 

Skrytykował atmosferę wokół koronawirusa

 

W poniedziałek na Twitterze przywódca USA skrytykował atmosferę wokół koronawirusa, pisząc, że "w ubiegłym roku 37 tys. Amerykanów zmarło na zwykłą grypę. Średnio umiera (na nią) od 27 tys. do 70 tys. rocznie. Nic nie jest zamykane, życie i gospodarka toczą się dalej". "W tej chwili potwierdzono 546 przypadków koronawirusa, w tym 22 zgony. Pomyślcie o tym!" - dodał.

 

Epidemiolodzy doradzają, by z uwagi na Covid-19 szczególnie dbać o higienę i unikać tłumów. Dotyczy to głównie osób w podeszłym wieku, dla których wirus jest wyjątkowo niebezpieczny.

 

Dotychczas w Stanach Zjednoczonych zmarły już 22 osoby zakażone koronawirusem. Przypadków zakażenia jest ponad 550.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie