"Ograniczona możliwość poruszania". Zmiany dotkną kilkanaście milionów Włochów

Świat
"Ograniczona możliwość poruszania". Zmiany dotkną kilkanaście milionów Włochów
PAP/EPA/Mourad Balti Touati
Siły policji będą uprawnione do zadawania pytań obywatelom, poruszającym się po tych obszarach. Oznacza to, że trzeba będzie uzasadnić konieczność podróżowania

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział zaostrzenie walki z koronawirusem. W regionie Lombardia i w 14 miastach na północy, gdzie się szerzy, będzie obowiązywać ograniczenie możliwości poruszania się. To jedno z postanowień przygotowywanego przez rząd dekretu.

W nocy z soboty na niedzielę Conte wystąpił na konferencji prasowej w swej kancelarii w Rzymie, w trakcie której poinformował, co będzie zawierać nowy dekret wprowadzający dalsze, zaostrzone kroki w celu zatrzymania szerzenia się wirusa.

 

Kilka godzin wcześniej media opublikowały jego projekt, który wywołał burzę i protesty lokalnych władz. Całość nowych przepisów, które wejdą natychmiast w życie, ma zostać opublikowana w najbliższym czasie - zapowiedział szef rządu wyrażając oburzenie publikacją projektu.

 

Bary i restauracje otwarte od 6 do 18

 

Premier wyjaśnił, że zaostrzone kroki w walce z Covid-19 obowiązywać będą w Lombardii oraz w 14 miastach - prowincjach w regionach Piemont, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Marche. Conte odczytał listę tych miast: Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro i Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli, Padwa, Treviso i Wenecja.

 

ZOBACZ: Puste półki w sklepach, zamknięte szkoły, odcięte miasta. Koronawirus uderzył we Włochy

 

We wszystkich tych wymienionych miejscach bary i restauracje mogą być otwarte w godzinach 6-18, jeśli zagwarantowane tam zostanie zachowanie odległości jednego metra między osobami obecnymi w środku.

 

Karą za naruszenie tych przepisów, jak ogłosił Conte, będzie zawieszenie działalności lokalu.

 

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest bardzo surowa, ale nie możemy pozwalać dalej na zakażenia - oświadczył.

 

"Ograniczona możliwość poruszania"

 

Następnie premier ogłosił: "siły policji będą uprawnione do zadawania pytań obywatelom, poruszającym się po tych obszarach. Oznacza to, stwierdził, że trzeba będzie uzasadnić konieczność podróżowania".

 

ZOBACZ: Kolejne ofiary koronawirusa w Europie. Tragiczny bilans we Włoszech

 

- Nie ma absolutnego zakazu poruszania się, ale możliwość ta będzie ograniczona - zaznaczył.

 

- Nie ma mowy o zatrzymaniu wszystkiego, ale trzeba postępować zgodnie z logiką przestrzegania reguł - wskazał szef rządu.

 

"Niech skontaktują się z lekarzem"

 

Ponadto zaapelował: "od tej pory tym, którzy mają gorączkę powyżej 37,5 stopnia i infekcje dróg oddechowych stanowczo zaleca się pozostanie w domu, niezależnie od tego, czy mają wirusa, czy nie. Niech skontaktują się z lekarzem".

 

Giuseppe Conte zapowiedział, że wydane zostanie rozporządzenie o zawieszeniu wszystkich spektakli teatralnych i projekcji filmów w kinach.

 

Dotychczasowy bilans koronawirusa we Włoszech to 233 zmarłych i ponad 5800 potwierdzonych przypadków zarażeń.

ac/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie