Kolejne ofiary koronawirusa w Europie. Tragiczny bilans we Włoszech

Świat
Kolejne ofiary koronawirusa w Europie. Tragiczny bilans we Włoszech
PAP/EPA/MATTEO CORNER

Ze 197 do 233 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa. Obecnie zarażonych jest w tym kraju ponad 5 tysięcy osób. Kolejne zgony nastąpiły również w Hiszpanii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. W całej Europie rośnie liczba zakażeń.

W ciągu doby liczba zmarłych po zarażeniu się koronawirusem we Włoszech wzrosła ze 197 do 233. Obecnie zarażonych jest w tym kraju ponad 5 tysięcy osób; ich liczba zwiększyła się od piątku o prawie 1150. Dotychczas wyleczono w Italii 589 chorych.

 

Cztery kolejne zgony z powodu COVID-19 potwierdziły też służby medyczne Hiszpanii. Łącznie do sobotniego popołudnia z powodu Covid-19 zmarło 10 osób, a blisko 500 zostało zakażonych.

 

Koronawirus zagraża mieszkańcom Madrytu

 

W ciągu jednej doby liczba zainfekowanych koronawirusem w Hiszpanii powiększyła się o 120 osób. Najwięcej nowych przypadków zachorowań odnotowano w aglomeracji Madrytu, a także w Kraju Basków, Walencji oraz w regionie La Rioja, na północy.

 

ZOBACZ: Nie wpuścili statku w obawie przed koronawirusem. Na pokładzie ponad stu Polaków

 

Kolejne osoby zmarły we Francji; liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w tym kraju wzrosła do 16. Francuski resort zdrowia dodał, że potwierdzono tam 949 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ta wzrosła od piątku o 336.

 

Z kolei brytyjskie ministerstwo zdrowia przekazało, że w Wielkiej Brytanii liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 206. W piątek informowano o 163 przypadkach.

 

W Europie rośnie liczba zakażonych

 

Liczba zakażeń koronawirusem w Holandii wzrosła od piątku o 60 i wynosi 188. Większość z nich była powiązana z osobami, które przyjechały do Holandii z innych krajów, najczęściej z północy Włoch.

 

W Rosji potwierdzono w sobotę co najmniej cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Te osoby również wróciły z Italii. Zakażenie wstępnie zdiagnozowano także u kobiety, która przyjechała do kraju ze szwajcarskiego Zurychu.

 

ZOBACZ: Ponad 60 osób mogło zarazić się koronawirusem na pogrzebie

 

Natomiast w Niemczech liczba zakażonych wzrosła do 684; od piątkowego wieczoru potwierdzono 45 kolejnych przypadków. 

 

W Grecji zanotowano 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w tym kraju wzrosła do 66. Większość spośród zakażonych - 47 osób - to członkowie grupy, która uczestniczyła w pielgrzymce do Izraela i Egiptu. Grupa wróciła do kraju 27 lutego.

 

Pierwszy przypadek zainfekowania koronawirusem zarejestrowano w Mołdawii. Covid-19 stwierdzono u 48-letniej Mołdawianki, która przyleciała do Kiszyniowa z Bolonii w północnych Włoszech.

 

Laboratoriom brakuje odczynników do testów

 

Nowe infekcje wykryto również w Belgii. Ich liczba wzrosła do 169. W sobotę federalne ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 60 nowych infekcji. 

 

Laboratorium przy szpitalu uniwersyteckim w Leuven, które prowadzi badania na obecność koronawirusa, zmaga się z niedoborem odczynników, substancji chemicznych potrzebnych do przeprowadzenia testów. Belgijski instytut zdrowia publicznego poinformował, że z powodu niedoboru odczynników na razie będą badane tylko najbardziej pilne próbki.

 

Niedobór odczynników jest problemem na całym świecie. W szpitalu uniwersyteckim w Leuven substancje chemiczne, które zostały zgromadzone na testy zaplanowane na sześć miesięcy, zużyto w ciągu zaledwie sześciu dni.

 

W Egipcie zakażeni na wycieczkowcu

 

U 45 osób przebywających na wycieczkowcu na Nilu potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowała w sobotę wieczorem egipska minister zdrowia Hala Zajed. Liczba zakażonych Covid-19 w Egipcie wzrosła tym samym do 48.

 

Egipskie władze informowały wcześniej, że u 12 członków załogi wycieczkowca potwierdzono zakażenie koronawirusem, a 150 turystów przebywających na statku zostało objętych kwarantanną.

 

ZOBACZ: Zawalił się hotel w Chinach. Służył do kwarantanny osób z podejrzeniem koronawirusa

 

Jak poinformowała w sobotę wieczorem minister Zajed, wyniki badań wykazały, że zakażone są kolejne 33 osoby przebywające na wycieczkowcu; 19 z nich to cudzoziemcy. Nie przekazała, z jakich pochodzą krajów. Wcześniej agencje podawały, że wśród turystów są osoby z USA i Francji.

 

Zajed dodała, że żadna z osób, u których potwierdzono zakażenie, nie ma objawów choroby.

 

Wycieczkowiec znajduje się w pobliżu miasta Luksor. Egipskie ministerstwo zdrowia i WHO ustaliły, że załoga statku została zakażona przez turystkę podczas jednego z wcześniejszych rejsów. Covid-19 wykryto u niej, gdy wróciła z Egiptu na Tajwan.

 

Wycieczkowiec w niedzielę wypłynął z Luksoru, dotarł do Asuanu, zatrzymując się po drodze w trzech miejscach, a później wyruszył w drogę powrotną, w czasie której odwiedził trzy kolejne miejsca.

wka/zdr/bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie