Dwa nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Polska
Dwa nowe przypadki koronawirusa w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne/PAP/Lech Muszyński

"Mamy dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Jak dodano, potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzny z mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu i Warszawie. Łącznie w Polsce jest już osiem osób zakażonych koronawirusem

Hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pacjentka zakażona koronawirusem to Hiszpanka, która do Polski przyleciała samolotem – poinformował PAP w niedzielę dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki i zaznaczył, że nie zna wieku pacjentki, jednak wie, że pracuje, więc nie jest emerytką.

 

 

"Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę. Stan przebadanych próbek na dzisiejszy poranek: 1154 z czego 8 pozytywnych" - dodano w komunikacie. 

 

 

Nie ma zagrożenia życia

 

Pierwszy przypadek nowego koronawirusa w Polsce potwierdzono w środę. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze; przyjechał z Niemiec.

 

ZOBACZ: Ponad 60 osób mogło zarazić się koronawirusem na pogrzebie

 

W piątek potwierdzono kolejne cztery przypadki: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii), jedna pacjentka w szpitalu w Ostródzie (osoba ta podróżowała autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce).

 

ZOBACZ: Nie wpuścili statku w obawie przed koronawirusem. Na pokładzie ponad stu Polaków

 

- Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku u jeszcze jednego pasażera autobusu (którym przyjechał z Niemiec pierwszy pacjent z koronawirusem - red.). W związku z tym mamy dwa pozytywne wyniki. Ten pacjent był w kwarantannie domowej cały czas i teraz jest w szpitalu w Ostródzie - powiedział w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej, informując o szóstym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce.

 

Dodał, że pacjent ten czuje się dobrze, pozostali zarażani koronawirusem "względnie dobrze". Minister zaznaczył, że nie ma zagrożenia dla ich życia.

 

Zaapelował, by – jeśli jest taka konieczność – przestrzegać rygorystycznie kwarantanny i być odpowiedzialnym, nie narażać innych na ryzyko. - Złamanie kwarantanny może podlegać pod Kodeks karny, ale głównie apeluję o rozsądek i odpowiedzialność - powiedział mówił.

 

Ponad 102 tys. zachorowań

 

Od 31 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r. na całym świecie odnotowano 102 132 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 3 488 zgonów (3,4 proc.) - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Startuje całodobowa infolinia NFZ

 

Wśród krajów europejskich wirus najbardziej rozprzestrzenił się we Włoszech, gdzie potwierdzono ponad 4,6 tys. przypadków, w Niemczech - 684 przypadki, we Francji - 613 przypadków, oraz w Hiszpanii - 374 przypadki. Zachorowania mają miejsce również w 38 innych krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii, w Szwajcarii, w Irlandii, w Norwegii, w Holandii, w Szwecji, w Finlandii, w Austrii, czy Belgii.

 

Blisko 3.5 tys. zgonów 

 

Do soboty, 7 marca na całym świecie odnotowano 102 132 potwierdzonych przypadków. Liczba ofiar śmiertelnych choroby wzrosła do 3 488. Zgony zgłoszono z: Chin (3072), Włoch (197), Iranu (124), Korei Południowej (44), Stanów Zjednoczonych (14), Francji (9), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia - 6), Japonii (6), Hiszpanii (5), Australii (2), Iraku (2), Holandii (1), Filipin (1), San Marino (1), Szwajcarii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1) i Wielkiej Brytanii (1).

 

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

luq/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie