Seria wypadków w Tatrach. Są ofiary śmiertelne

Polska
Seria wypadków w Tatrach. Są ofiary śmiertelne
Polsat News
"Szlaki znajdują się pod śniegiem i część z nich jest nieprzetarta" - ostrzega TPN

Do serii wypadków turystycznych doszło w sobotę w Tatrach. Jedna osoba zginęła w wyniku upadku z dużej wysokości na szlaku prowadzącym na najwyższy polski szczyt - Rysy. Kolejna śmiertelna ofiara to narciarz, który spadł w przepaść na Łomnickim szczycie w słowackiej części Tatr.

Do tragicznego wypadku doszło na szlaku na Rysy, gdzie turystka najprawdopodobniej poślizgnęła się i spadła, doznając śmiertelnych obrażeń. Ratownicy TOPR na pokładzie śmigłowca przetransportowali ciało do Zakopanego.

 

Kolejny tragiczny wypadek miał miejsce w słowackiej części Tatr. Tam narciarz, usiłując dotrzeć na szczyt Łomnicy, runął w przepaść. Według relacji słowackich ratowników górskich, mężczyzna spadł z wysokości około 700 metrów doznając śmiertelnych obrażeń. Jego ciało ratownicy przetransportowali do Starego Smokowca.

 

W górach typowo zimowe warunki

 

Ratownicy TOPR byli także wzywani do poszkodowanych turystów w rejon Suchych Czub, Zmarzłego Stawu i Przełęczy Kondrackiej.

 

ZOBACZ: Ewakuacja rannego taternika ze żlebu pod Mnichem. W akcji helikopter TOPR [ZDJĘCIA]

 

Jak informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), w górach panują typowo zimowe warunki. Szlaki znajdują się pod śniegiem i część z nich jest nieprzetarta. - Pod warstwą świeżego śniegu na większości szlaków turystycznych występują oblodzenia i jest bardzo ślisko. Powyżej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne; w niektórych miejscach utworzyły się głębokie zaspy, natomiast w innych szlaki są wywiane ze śniegu do lodu - informuje TPN.

 

Wybierając się w wyższe partie Tatr należy mieć na wyposażeniu sprzęt do zimowych wypraw jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC - czyli detektor, sondę i łopatkę.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie