Koronawirus a zaopatrzenie aptek. Tych leków nie wolno wywozić z Polski

Polska
Koronawirus a zaopatrzenie aptek. Tych leków nie wolno wywozić z Polski
Zdj. ilustracyjne/Pixabay/Pexels
Na wykazie znalazły się m.in. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Na obowiązującej od piątku, wydanej przez ministra zdrowia, liście leków i wyrobów objętych zakazem wywozu z kraju znalazły się m.in. leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także rękawice, strzykawki, termometry i maty dekontaminacyjne.

Wykaz zawarty jest w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia ws. produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

ZOBACZ: Informacja rządu ws. koronawirusa. "Jest lek, to mikstura nieskomplikowana"

 

Aktualnie wykaz zawiera 1324 pozycje. Oprócz dotychczasowych pozycji m.in. insulin, leków przeciwzakrzepowych, roztworów do nebulizacji czy środków stosowanych u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, na wykazie znalazły się m.in. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

 

Nie tylko leki

 

W najnowszym wykazie umieszczono m.in. jednorazowe strzykawki, elektroniczne termometry, rękawice zabiegowe i chirurgiczne, przyrządy do przetaczania płynów infuzyjnych, przyrządy do pobierania krwi, preparaty do dezynfekcji wyrobów medycznych, odzież operacyjną, medyczne ochraniacze na obuwie, maty dekontaminacyjne, maski do podawania tlenu, maski chirurgiczne a także fartuchy chirurgiczne.

 

Leki, wyroby i środki żywieniowe z tzw. listy antywywozowej nie mogą być wywożone za granicę. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczać niekontrolowany wywóz leków z Polski.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie