Anna Walentynowicz wśród 100 kobiet, które "zdefiniowały stulecie" według "Time"

Świat
Anna Walentynowicz wśród 100 kobiet, które "zdefiniowały stulecie" według "Time"
Twitter/Time
Anna Walentynowicz Kobietą Roku 1980 wg "Time"

Działaczka wolnych związków zawodowych i legenda "Solidarności" Anna Walentynowicz została uznana przez amerykański tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wskazano jako najważniejszą kobietę 1980 roku.

Portrety 100 kobiet z ostatniego stulecia to projekt tygodnika "Time", który ma zwrócić uwagę na wpływowe kobiety, które często pozostawały w cieniu mężczyzn. Gazeta przypomina, że pierwotnie nadawała tytuł "Man of the Year" w 1999 r. zmieniony na "Person of the Year" i w większości przypadał on mężczyznom.

 

ZOBACZ: Berlinale: Złoty Niedźwiedź dla "There Is No Evil". Reżyser Mohammad Rasoulof "uwięziony" w Iranie

 

"Time" przygotował też - w przypadku, gdy wyróżnioną tytułem "Person of the Year" nie była kobieta, jak np. w 2019 r. aktywistka na rzecz ochrony klimatu Greta Thunberg - okładki z wizerunkami kobiet wybranych jako te, które w danym roku definiowały ostatnie sto lat.

 

Premier: dla niej nie było miejsca na kompromis ze złem

 

"Była osobą niezwykle skromną, niewiele mówiła o sobie, raczej podkreślała zasługi innych, w tym mego Ojca, którzy przyczynili się do obalenia komunizmu w Polsce. Była osobą, dla której nie było miejsca na kompromis ze złem. Przytaczała znaną sentencję ze Św. Mateusza: »Niech wasza mowa będzie: Tak, tak, nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi«" - napisał premier Mateusz Morawiecki. 

 

"Ubolewała z powodu zaprzepaszczenia dorobku "Solidarności", jaki miał miejsce po 1989 roku. Nie widziała się w tym układzie, przy jednym stole z osobami, które wprowadziły stan wojenny w 1981 roku" - dodał. 

 

Wspomniał również śmierć Walentynowicz, która zginęła 10 lat temu w katastrofie smoleńskiej. "Pani Anna Walentynowicz zginęła 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia. Zginęła, bo pragnęła znaleźć się w miejscu, w którym zginęli polscy patrioci, zamordowani z rozkazu Stalina" - napisał.

 

 

"Time" o historii Anny Walentynowicz

 

Walentynowicz - Kobietę Roku 1980 - czasopismo określa jako matkę polskiej niepodległości. Przypomina jej życiorys i to, że jej zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej (wówczas stoczni im. Lenina) było powodem strajków.

 

"Time" przypomniał, że wyrzucono ją z powodu jej działalności na rzecz robotników. Strajk, który podjęli stoczniowcy i pracownicy innych zakładów, doprowadził do podpisania porozumienia gdańskiego i powstania pierwszego wolnego związku zawodowego w komunistycznej Europie Wschodniej - "Solidarności".

 

"Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dekadę później. Doprowadził także do tego, że całe pokolenia Polaków widzą w Walentynowicz matkę swojej niepodległości" - napisał "Time".

 

"Time" wyróżnił również inne kobiety

 

Wśród 100 kobiet magazynu "Time", które znalazły się w rankingu są m.in. w 1920 r. sufrażystki, w 1924 r. Coco Chanel, w 1939 r. Billie Holiday, w 1948 r. Eleonora Roosvelt, w 1954 Marilyn Monroe, w 1962 r. Jacqueline Kennedy, w 1976 Indira Ghandi.

 

ZOBACZ: 11 statuetek dla "Bożego Ciała". Najwięcej w historii Orłów

 

W latach 80-tych obok Walentynowicz wyróżniono w 1987 r. księżnę Dianę, a w 1989 r. Madonnę, natomiast w dziewięćdziesiątych, obok literackiego fenomenu J.K. Rowling w 1999, rok później Madeleine Albright.

 

Tytułem Kobiet Roku w dwudziestu ostatnich latach "Time" wyróżnił m.in. w 2004 r. Oprah Winfrey, w 2008 Michele Obama, w 2012 zespół Pussy Riot, a w 2015 - Angelę Merkel.

wka/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie