Przełomowy wyrok ws. kierowców Ubera. "Przysługuje im prawo do umowy o pracę"

Świat
Przełomowy wyrok ws. kierowców Ubera. "Przysługuje im prawo do umowy o pracę"
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/alicesallesaffonso
Przełomowy wyrok francuskiego sądu ws. kierowców Ubera

Sąd Kasacyjny we Francji orzekł, że kierowcy serwisu Uber są pracownikami, zatem przysługuje im prawo do umowy o pracę. Ten przełomowy wyrok podważa model biznesowy amerykańskiego giganta - oceniają francuskie media.

Sąd potwierdził w środę istnienie związku w rozumieniu świadczenia pracy między firmą Uber a kierowcą. Uznał też, że status kierowcy jako freelancera jest "fikcyjny" i istnieją "więzi podporządkowania" między nim a firmą. Zdaniem sądu korzystający z aplikacji Uber kierowca nie posiada własnych klientów, nie ustala swobodnie cen i nie określa warunków świadczenia usługi transportowej.

 

W wyroku wymieniono wiele elementów, które nie spełniają kryteriów samozatrudnienia, jak trasa narzucona kierowcy czy nieznane miejsce docelowe. Kierowca, według orzeczenia Sądu Kasacyjnego, "uczestniczy w zorganizowanym serwisie transportowym, którego warunki określa jednostronnie firma Uber".

 

ZOBACZ: Pijany Ukrainiec w Uberze. "Pierwszy raz w życiu miałem uczucie, że zginę"

 

Na początku 2019 roku Uber odwołał się do francuskiego Sądu Kasacyjnego po orzeczeniu paryskiego sądu apelacyjnego z grudnia 2017 roku, stwierdzającego, że związek między byłym kierowcą Ubera a platformą spełniał kryteria umowy o pracę.

 

Sąd Kasacyjny odrzucił apelację Ubera i potwierdził wyrok sądu apelacyjnego w Paryżu.

 

Kierowca wniósł sprawę do sądu pierwszej instancji przeciw aplikacji Uber w czerwcu 2017 roku, dwa miesiące po tym, jak Uber dezaktywował jego konto, pozbawiając go możliwości zarobkowania.

 

Około 150 kierowców zaskarżyło swoje umowy

 

Prawnik kierowcy Fabien Masson skomentował dla AFP środowy wyrok sądu mówiąc, że wpłynie on na wszystkie platformy inspirowane modelem Ubera. Kierowcy aplikacji będą mogli wystąpić o zmianę klasyfikacji ich stosunku pracy.

 

We Francji około 150 kierowców zaskarżyło swoje umowy z Uberem. Tamtejsze związki zawodowe i politycy cytowani przez dziennik "Le Monde" z zadowoleniem przyjęły wyrok Sądu Kasacyjnego.

 

Sekretarz związku zawodowego UNSA Guillaume Trichard stwierdził, że jest to "historyczne orzeczenie, które musi promować prawa socjalne pracowników na platformach". - Sąd Kasacyjny logicznie przypomina, że prawo pracy i przepisy dotyczą wszystkich - skomentował z kolei wyrok sądu radny regionu Hauts-de-France z partii Republikanie Xavier Bertrand.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie