"Będziemy stanowili jeden front". Piecha o porozumieniu polityków ws. ustawy o koronawirusie

Polska
"Będziemy stanowili jeden front". Piecha o porozumieniu polityków ws. ustawy o koronawirusie
Polsat News
Senator Lewicy Wojciech Konieczny zauważył, że choć zastrzeżeń do ustawy politycy opozycji mają "bardzo dużo", to poprawek nie będzie

- Przynajmniej w tej sprawie będziemy stanowili jeden front - powiedział Bolesław Piecha komentując porozumienie polityków Zjednoczonej Prawicy z opozycją ws. ustawy o koronawirusie. Gośćmi Wojciecha Dąbrowskiego w "Wydarzeniach i Opiniach" było trzech lekarzy - Bolesław Piecha (poseł PiS), Marek Hok (poseł KO) oraz Wojciech Konieczny (senator Lewicy).

Senacka Komisja Zdrowia i Ustawodawcza zarekomendowały w czwartek wieczorem przyjęcie bez poprawek specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, z zastrzeżeniem jednak, że Senat w przyszłym tygodniu rozpocznie prace nad jej nowelizacją. W piątek na specjalnym posiedzeniu w tej sprawie zbierze się Senat.

 

ZOBACZ: Po spotkaniu premiera z opozycją. "Wszyscy potrafili wznieść się ponad podziałami"

 

- Na posiedzeniu wspólnych komisji senackich, gdzie również zgoda w obliczu ewentualnej epidemii wystąpiła, głosowaliśmy za (przy jednym głosie wstrzymującym się) - powiedział senator Wojciech Konieczny (Lewica). - Wszystkie opcje polityczne poprały przyjęcie ustawy, która ma być wprowadzona bez poprawek. Jest szansa, że jutro Senat podobnie zagłosuje - dodał polityk. 

 

Konieczny zauważył, że choć zastrzeżeń do ustawy politycy opozycji mają "bardzo dużo", to poprawek nie będzie. 

 

"I to jest dobry sygnał"

 

- Mimo początkowego napięcia zauważyłem, jak na poniedziałkowym posiedzeniu komisji zdrowia (sejmowej), gdzie na początku był jakiś niepokój, że ustawa przygotowana szybko, na kolanie, ale udało się. W nie tak długim czasie, bo w ciągu 5-6 godzin, przyjąć duży akt prawny w zasadzie przez aklamację - przyznał poseł PiS Bolesław Piecha. 

 

Dwie osoby były przeciwne przyjęciu ustawy, jedna się wstrzymała, a 27 posłów przyjęło projekt. - Sejm również to potwierdził. I to jest dobry sygnał, że przynajmniej w tej sprawie, w obliczu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2, będziemy stanowili jeden front - mówił były wiceminister zdrowia.  

 

WIDEO: - Przynajmniej w tej sprawie, w obliczu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2, będziemy stanowili jeden front - mówił były wiceminister zdrowia

  

 

W obliczu dynamicznego wzrostu zachorowań w Europie

 

Ustawa została przygotowana przez rząd i w poniedziałek 2 marca przyjęta przez Sejm w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 na świecie, ale także w obliczu dynamicznego wzrostu zachorowań w Europie.

 

ZOBACZ: Sesja PE przeniesiona do Brukseli. Eurodeputowani boją się koronawirusa

 

Wprowadza m.in. możliwość zdalnej pracy w czasie kwarantanny. Pozwala na wypłacanie zasiłków rodzicom przez dodatkowe 14 dni za czas zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły w przypadku wprowadzenia kwarantanny. Zwalnia z kontroli na lotniskach służby medyczne, które będą musiały udzielić pomocy potencjalnym chorym.

 

Dodatkowo stanowi, że osoby, które chorują na chorobę zakaźną lub podejrzane są o nią mogą podlegać obowiązkowi hospitalizacji.

 

Ponadto regulacje, w pewnych przypadkach, pozwalają dokonywać zamówień towarów i usług bez postępowania przetargowego, z wolnej ręki, "jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego". Poszerza równocześnie kompetencje wojewodów w sytuacjach ekstremalnych, gdy trzeba np. wymusić korzystanie ze środków transportu, będących w rękach innych niż publiczne.

 

W skrajnych przypadkach możliwa reglamentacja towarów

 

Równocześnie, by zapobiec ewentualnym spekulacjom cenowym, ustawa pozwala ministrowi zdrowia, na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, ustalać ceny maksymalne dla trzech głównych grup produktów: określonych leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego - tych, które mogą być wykorzystywane do walki z COVID-19. A w skrajnych przypadkach przewiduje ich reglamentację.

 

Premier może na samorząd nałożyć też wykonanie określonego zadania m.in. zmian w strukturze organizacyjnej podmiotu leczniczego lub przekazania leków, wyrobów medycznych, środków spożywczych, aparatury lub sprzętu medycznego, by zapewnić kontynuację świadczeń zdrowotnych w placówce.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/grz/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze