Morawiecki: przestarzałe systemy ogrzewania są dużym wyzwaniem i zagrożeniem

Polska
Morawiecki: przestarzałe systemy ogrzewania są dużym wyzwaniem i zagrożeniem
PAP/Jacek Bednarczyk
Morawiecki mówił, że zmiany, jakie wprowadzane są w programie Czyste Powietrze, mają ograniczyć biurokrację, by ułatwić termomodernizację domów

Przestarzałe systemy ogrzewania są dużym wyzwaniem i zagrożeniem - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w Skawinie jedna z mieszkanek przekazała mu, że dzięki programowi Czyste Powietrze może ogrzewać dom taniej, efektywniej.

"Przestarzałe systemy ogrzewania są dużym wyzwaniem i zagrożeniem. Pani Małgorzata mówiła mi dziś w Skawinie, że dzięki (programowi - red.) Czyste Powietrze może ogrzewać dom taniej, efektywniej i bardziej ekologicznie" - napisał w środę na Twitterze premier.

 

"Ma na celu zmniejszenie biurokracji"

 

Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej w Radziszowie w gminie Skawina (Małopolskie) mówił, że zmiany, jakie wprowadzane są w programie Czyste Powietrze, mają ograniczyć biurokrację, by ułatwić termomodernizację domów.

 

- Nasz nowy, wzmocniony program Czyste Powietrze ma na celu zmniejszenie biurokracji w dojściu do zatwierdzonego wniosku, bo chcemy, żeby tak jak w gminie Skawina, we wszystkich gminach, które są zanieczyszczone emisją z niskich kominów, jak najszybciej przebiegała termoizolacja - powiedział premier na konferencji w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie.

 

ZOBACZ: "To system chroni lobby węglowe". Polska aktorka pozwała miasto za smog... i wygrała

 

Jak wskazał, remonty takie należy przeprowadzić w ponad 3,5 mln budynków i "wielkim cywilizacyjnym zadaniem jest doprowadzić do tego, żeby nasze powietrze było czyste, by dzieci oddychały czystym powietrzem". Szef rządu przekonywał, że program Czyste Powietrze jest nie tylko proekologiczny, ale przyczynia się do rozwoju gospodarki, również pozwala płacić niższe rachunki za ogrzewanie.

 

Odbyło się spotkanie mieszkańcami 

 

Przed konferencją prasową w Radziszowie premier spotkał się z jedną z rodzin, która dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa ociepliła dom i wymieniła piec na ekologiczny. Jak mówił, rodzina rocznie kupowała ok. 7 ton węgla, ogrzewanie kosztowało w zimie ją ponad 5 tys. zł, a teraz, po termomodernizacji i wymianie pieca, rachunki między październikiem a styczniem wyniosły 1,6 tys.

 

ZOBACZ: Drony pomagają w walce ze smogiem. Władze Poznania przedłużają akcję

 

Po konferencji prasowej odbyło się kameralne spotkanie premiera z mieszkańcami Radziszowa – również w Dworze Dzieduszyckich. Morawiecki podkreślił wówczas m.in., że gmina Skawina jest „przepiękna”, ma tradycje, perspektywy, ale i problemy.

 

Program antysmogowy Czyste Powietrze został zainaugurowany we wrześniu 2018 r. Zmiany, którego go czekają na przełomie marca i kwietnia, to m.in. skrócenie z 90 do 30 dni roboczych czasu rozpatrywania wniosków, uproszczenie wniosku o dotację, uzależnienie wysokości dotacji od efektu ekologicznego.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie