Podpisy zmarłych na listach poparcia kandydatów na prezydenta

Polska
Podpisy zmarłych na listach poparcia kandydatów na prezydenta
Polsat News
Pięciu z dziewiętnastu kandydatów złożyło podpisy nieżyjących osób

Pięciu pretendentów do urzędu prezydenta zgłosiło podpisy zmarłych. PKW zawiadomiła prokuraturę - poinformowała wtorkowa "Rzeczpospolita".

Według informacji "Rz" na pięciu z dziewiętnastu list poparcia złożonych w Państwowej Komisji Wyborczej przez komitety wyborcze kandydatów w wyborach na prezydenta "podpisały się osoby zmarłe".

 

"Jednym z nich jest Wojciech Podjacki, lider Ligi Obrony Suwerenności. Jego pełnomocnik złożył 1241 podpisów, z czego PKW zakwestionowała aż 638, m.in. z powodu 62 podpisów osób od lat nieżyjących. Na poparcie zmarłych powoływali się też pełnomocnicy Jana Zbigniewa Potockiego (…), oraz Wiesława Lewickiego z partii Normalny Kraj. U pierwszego zakwestionowano aż 1320 z 1841 podpisów" - podała "Rz".

 

ZOBACZ: Hołownia: Biedroń i Śmiszek wyrzucili mojego doradcę ze znajomych

 

Według gazety "pełnomocnik Lewickiego złożył 1138 podpisów, z czego zakwestionowano 337. Podpisów martwych dusz było 15.

 

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że podpisy nieżyjących znalazły się na kartach jeszcze dwóch kandydatów. Chodzi o eksperta Centrum im. Smitha Andrzeja Voigta (15 podpisów zmarłych) oraz emerytowanego pułkownika Agencji Wywiadu Piotra Wrońskiego (trzech zmarłych)".

 

"Rz" dodała, że informacje o nieprawidłowościach trafiły do organów ścigania. "Co na to kandydaci? Wszyscy tłumaczą się podobnie. »Błędy zawsze mogą wystąpić, bo nie mamy możliwości weryfikacji, jakie kto podaje dane« - mówi Jan Zbigniew Potocki" - czytamy.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie