Włosi zmieniają styl życia z powodu koronawirusa

Świat
Włosi zmieniają styl życia z powodu koronawirusa
PAP/EPA/MOURAD BALTI TOUATI
Ulice w Mediolanie pozostają opustoszałe od ubiegłego weekendu

Koronawirus zmienia styl życia Włochów - wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach eskalacji kryzysu, zwłaszcza na północy kraju. Mniej kolacji w restauracjach, więcej oglądania telewizji w domu - to zasadnicze zmiany, jakie odnotowano.

Jak wskazują rezultaty sondażu agencji badawczej Nielsen, 49 proc. Włochów deklaruje, że unika zatłoczonych miejsc publicznych, jeśli tylko jest to możliwe. Prawie jedna trzecia (30 proc.) nie wsiada do środków komunikacji miejskiej. 8 proc. mieszkańców kraju postanowiło skorzystać z możliwości pracy w domu, jaką oferują pracodawcy w zagrożonych wirusem regionach.

 

17 proc. Włochów przyznało, że niepokoi się wzrostem zakażeń i możliwością wybuchu epidemii.

 

We Włoszech kryzys minie za miesiąc, na świecie - za dwa

 

Blisko połowa pytanych (46 proc.) wyraziła przekonanie, że kryzys związany z koronawirusem zakończy się za miesiąc. 53 proc. twierdzi zaś, że w skali globalnej potrzeba na to dwóch miesięcy.

 

ZOBACZ: Podejrzenie koronawirusa u 8 hospitalizowanych pacjentów. Polskie szpitale w gotowości

 

Ponad jedna trzecia Włochów ograniczyła jedzenie poza domem i wyjścia na drinka. Górę biorą domowe zajęcia, przede wszystkim więcej oglądania telewizji i filmów na platformach internetowych.

 

Wyraźnej zmianie uległy też zachowania związane z higieną. Prawie 80 proc. ankietowanych częściej myje ręce, także płynami dezynfekującymi.

 

Większy niepokój na południu, gdzie zakażeń jest mniej

 

- Ostrożni tak, ale nie przestraszeni. Więcej prewencji i zdobywania informacji - tak wyniki sondażu podsumował Stefano Cini z agencji badawczej.

 

ZOBACZ: Ponad połowa Polaków sądzi, że rząd nie poradzi sobie z koronawirusem

 

Odnotowano, że bardziej zaniepokojeni są mieszkańcy południa, gdzie przypadków zakażeń jest znacznie mniej.

 

Niemal wszyscy Włosi (94 proc.) szukają informacji na temat wirusa co najmniej raz dziennie; dwie trzecie robi to wielokrotnie. Wybierają przede wszystkim strony instytucji ochrony zdrowia i największych mediów - gazet i telewizji.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie