Rząd wyśle do Polaków 25 mln ulotek o koronawirusie

Polska
Rząd wyśle do Polaków 25 mln ulotek o koronawirusie
PAP/Radek Pietruszka
Najnowsze informacje ws. koronawirusa. Konferencja Szumowskiego i Dworczyka

Blisko 15 mln gospodarstw domowych otrzyma bezpłatne ulotki z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia z koronawirusem – mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Poinformował, że w środę na godz. 18 został zwołany rządowy zespół zarządzania kryzysowego

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zaznaczył we wtorek, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzje o rozwinięciu akcji informacyjnej o sposobach postępowania w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusa, bądź w przypadku objawów mogących świadczyć o zarażeniu.

 

ZOBACZ: Kwarantanna to stres i lęk. Psycholog radzi jak wytrzymać niepokój

 

Objawy i profilaktyka

 

- Blisko 15 mln gospodarstw domowych otrzyma bezpłatne druki do skrzynek pocztowych, w których będą zawarte ulotki informujące o postępowaniu w przypadku zetknięcia z choroba, czy objawów które mogą sugerować, że ktoś jest zarażony - powiedział Dworczyk.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. "Nawet nieubezpieczona osoba będzie diagnozowana bezpłatnie"

 

Dworczyk podziękował za odpowiedzialną postawę zarządom największych spółek państwowych, które włączyły się w akcję informacyjną. - Te wszystkie, ale również inne, mniejsze firmy, które posiadają własne punkty, jak stacje benzynowe, oddziały bankowe, ubezpieczeniowe włączyły się w to przedsięwzięcie. W 32 tys. miejsc będą udostępnione ulotki - powiedział.

 

Łącznie 25 mln ulotek

 

Dodał, że łącznie będzie to 25 mln ulotek. Zapowiedział, że akcja rozpocznie się na przełomie tygodnia.

 

ZOBACZ: Kwarantanna w internatach w Policach. Uczennice były we Włoszech

 

Jak wyjaśnił, "wchodzimy w tryb działania ustawy regulującej sytuację kryzysowe". - Odtąd ten zespół codziennie będzie się spotkał i to on będzie de facto koordynował w skali całej administracji państwowej, w skali całego państwa, wszystkie działania na rzecz przygotowań na nadejście wirusa do Polski – mówił.

 

Na wtorkowym briefingu prasowym minister zdrowia był pytany, ilu Polaków za granicą - m.in. we Włoszech - poddanych jest kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

 

Szumowski poinformował, że takie dane "w miarę możliwości" zbierane są przez MSZ. - Wiemy, że we Włoszech te osoby są czy to w kwarantannie obserwacyjnej - bo kwarantanna jest osób zdrowych, izolacja jest osób chorych - czy w izolacji. Takie głosy do nas docierają poprzez konsula, poprzez MSZ, natomiast nie ma w tej chwili żadnych próśb o interwencję rządu we Włoszech - mówił.

 

"Nie ma potrzeby ewakuacji do Polski"

 

Zapewnił przy tym, że w tej chwili nie ma potrzeby ewakuacji do Polski żadnego z rodaków przebywających poza granicami kraju. Jak dodał, do rządu nie dotarły informacje, by jacykolwiek Polacy chcieli takiej ewakuacji.

 

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewnił, że osoby zgłaszające się do polskich służb konsularnych na bieżąco otrzymują pomoc. - Przykład Polaków w Iranie, po których nie został wysłany samolot, ale mamy już informację od MSZ, że tam służby konsularne się zaangażowały, że te osoby wracają do Europy jeszcze jedną linią lotniczą, która tam funkcjonuje. Po przyjeździe do Polski zostaną przez służby sanitarne zaopiekowane - mówił.

 

Szef MZ na konferencji prasowej w KPRM podziękował za przyjęcie ustawy ws. koronawirusa. Przypomniał, że w Polsce nadal nie odnotowano przypadku koronawirusa. "Mamy 100 osób hospitalizowanych, ponad 300 w kwarantannie, z czego dzisiaj wiemy o 200 poddanych kwarantannie osób z zachodnio-pomorskiego. 3000 osób jest objętych nadzorem służb sanitarnych" - powiedział minister.

 

Przypomniał, że Agencja Rezerw Materiałowych przekazała już sprzęt ochrony osobistej m.in. do 65 szpitali z oddziałami zakaźnymi, które zgłosiły takie zapotrzebowanie.

 

Ćwiczenia na wypadek stwierdzenia koronawirusa

 

Podkreślił, że we wtorek o godz. 12:30 odbyła się wideokonferencja z wojewodami, w której uczestniczyli m.in. szf MSWiA Mariusz Kamiński, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, oraz komendant główny PSP Andrzej Bartkowiak. - Wojewodowie zaraportowali stan przygotowań, ale także stan zapotrzebowań do rezerwy ogólnej 100 mln zł, którą w tej chwili realizujemy - dodał.

 

Minister poinformował, że po prośbach dyrektorów placówek i po konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia podjęto decyzję o przeprowadzeniu ćwiczeń w wybranych szpitalach na wypadek epidemii koronawirusa.

 

- We Francji sytuacja jest już na etapie zarządzania kryzysowego, selekcja pacjentów na chorych i zdrowych odbywa się w trybie epidemicznym. W Polsce jeszcze nie mamy wirusa, ale już zaczynamy ćwiczenia. W każdym województwie będą wybrane jeden do dwóch szpitali, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły przyjmowaniu pacjentów, którzy są zainfekowani - wyjaśnił Szumowski.

 

- Robimy to po to, że gdy przyjdzie potrzeba takich działań, wszystko to było przećwiczone. Na dzień dzisiejszy są to działania wyprzedzające - zaznaczył.

ml/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie