Dyrektywa o pracownikach delegowanych. Wiadomo, kiedy opinia rzecznika TSUE

Świat
Dyrektywa o pracownikach delegowanych. Wiadomo, kiedy opinia rzecznika TSUE
curia.europa.eu
Polskie przedsiębiorstwa obawiają się, że nowe restrykcje, które zwiększają ich koszty, spowodują, że nie będzie się im opłacało świadczyć usług w państwach zachodnich

26 maja rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wyda opinię w sprawie skargi Polski i Węgier na przepisy dyrektywy o pracownikach delegowanych - poinformowano w czasie wtorkowej rozprawy w Luksemburgu. Polska i Węgry domagają się unieważnienia dyrektywy. Instytucje UE, które zostały pozwane, dostały wsparcie kilku zachodnich państw członkowskich.

- Nasz pierwszy i podstawowy zarzut dotyczy naruszenia traktatowej swobody świadczenia usług, ponieważ ta nowelizacja dyrektywy wprowadziła nowe, znacznie dalej idące niż dotychczas obciążenia dla przedsiębiorców, którzy świadczą usługi w innych państwach członkowskich - powiedział we wtorek w Luksemburgu reprezentujący Polskę Bogusław Majczyna z MSZ.

 

Polskie firmy boją się, że restrykcje zwiększą ich koszty pracy

 

Polska wniosła o stwierdzenie nieważności dyrektywy w całości. Po stronie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które zostały pozwane, opowiedziały się Francja, Niemcy, Holandia, Austria i Szwecja, czyli kraje, które najmocniej dążyły do tego, by zacieśnić przepisy dotyczące delegowania pracowników.

 

Polskie przedsiębiorstwa obawiają się, że nowe restrykcje, które zwiększają ich koszty, spowodują, że nie będzie się im opłacało świadczyć usług w państwach zachodnich. W tle są oskarżenia o protekcjonizm.

 

ZOBACZ: Polska złożyła własną skargę do TSUE ws. dyrektywy o delegowaniu pracowników

 

Największe kontrowersje wzbudza ograniczenie możliwości delegowania pracowników do tych samych prac w tym samym miejscu do 12 miesięcy (z możliwością przedłużenia o sześć miesięcy). Obecne przepisy (nowe regulacje mają wejść w życie w połowie 2020 r.) wymagają, by pracownik delegowany otrzymywał przynajmniej pensję minimalną kraju przyjmującego, ale wszystkie składki socjalne odprowadzał w państwie, które go wysyła. Zmiany regulacji w tej sprawie przewidują wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach, jak w przypadku pracownika lokalnego.

 

"Jest to zmiana nieuzasadniona ekonomicznie"

 

- To naszym zdaniem wypacza cel dyrektywy i podważa podstawową swobodę traktatową, która dotychczas funkcjonowała w oparciu o płacę minimalną i która dobrze się sprawdziła. Jest to zmiana nieuzasadniona ekonomicznie ani niemająca podstaw w postanowieniach traktatu - zaznaczył Majczyna.

 

ZOBACZ: Niemcy mówią "dość!". Nowe przepisy ws. pracowników delegowanych

 

Pełnomocnicy Polski będą podczas rozprawy odpowiadali na pytania sędziów Trybunału, rozwijając swoją argumentację. Kolejnym krokiem w sprawie będzie wydanie opinii rzecznika generalnego TSUE, a dopiero później zapadnie wyrok. Stanie się to prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie