Donald Trump rozmawiał przez telefon z talibskim przywódcą

Świat
Donald Trump rozmawiał przez telefon z talibskim przywódcą
PAP/EPA/Yuri Gripas /ABACA POOL
Amerykański prezydent nie zdradził szczegółów rozmowy

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek, że rozmawiał przez telefon z jednym z przywódców afgańskich talibów mułłą Abdulem Ghanim Baradarem. Wiadomość ta została potwierdzona przez stronę talibską.

- Rozmawiałem dzisiaj z przywódcą talibów - powiedział Trump. - Mieliśmy bardzo dobrą rozmowę. Szczegółów rozmowy amerykański prezydent nie zdradził.

 

Podpisano porozumienie pokojowe między USA a talibami

 

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid potwierdził na Twitterze, że rozmowa odbyła się. "Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przeprowadził rozmowę telefoniczną z zastępcą politycznym Emiratu Islamskiego, szanowanym mułłą Abdulem Ghani Baradarem" - napisał Mudżahid i dodał, że rozmowa trwała nieco więcej niż 30 minut.

 

ZOBACZ: USA i talibowie zawarli pokój po 18 latach wojny w Afganistanie

 

W sobotę w stolicy Kataru Ad-Dausze zostało podpisane porozumienie pokojowe między USA a talibami, określające warunki wycofania z Afganistanu wojsk amerykańskich i zniesienia sankcji nałożonych przez Waszyngton na przedstawicieli dowództwa talibów.

 

Zgodnie z deklaracją USA będą w ciągu najbliższych 14 miesięcy wycofywać ostatnią grupę swych wojsk i sprzętu z Afganistanu, natomiast talibowie mają zapewnić swój udział w zapobieganiu i zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu islamskiego. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie