USA i talibowie zawarli pokój po 18 latach wojny w Afganistanie

Świat
USA i talibowie zawarli pokój po 18 latach wojny w Afganistanie
AP
Mike Pompeo (z lewej), sekretarz stanu USA oraz Abdul Ghani Baradar, przywódca talibów (pierwszy po prawej), podczas podpisania porozumienia

USA i talibowie podpisali historyczne porozumienie pokojowe, które kończy 18-letnią wojnę w Afganistanie - podał Reuters. Dokument zakłada, że amerykańskie wojska opuszczą Afganistan w ciągu 14 miesięcy, a wojenni i polityczni więźniowie obu stron konfliktu zostaną uwolnieni. Stany Zjednoczone mają również znieść sankcje nałożone na wysokich rangą przedstawicieli talibów.

Porozumienie podpisali minister obrony Mark Esper oraz polityczny przywódca talibów Abdul Ghani Baradar. Spotkali się w Dosze, stolicy Kataru.

 

Dokument zakłada, że wojska amerykańskie oraz oddziały NATO wycofają się z Afganistanu w ciągu najbliższych 14 miesięcy. 

 

Pompeo: talibowie zerwą więzi z al-Kaidą

 

Uzgodniono też, że Amerykanie oraz afgański rząd uwolnią 5 tys. więźniów, a talibowie postąpią tak samo z 1 tys. uwięzionych. Ponadto Stany Zjednoczone zniosą sankcje na przedstawicieli Talibanu do końca sierpnia tego roku. 

 

ZOBACZ: Zestrzelenie samolotu przez Iran. Wyciekło tajne nagranie rozmowy pilota z wieżą

 

Mike Pompeo dodał, że przedstawiciele talibów zobowiązali się do zerwania więzi z al-Kaidą oraz dalszego zwalczania tzw. Państwa Islamskiego. Jego zdaniem, Stany Zjednoczone zdążyły już "zdziesiątkować" bojowników al-Kaidy w Afganistanie. 

 

Trump: nie szczędzimy wysiłków, by zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki

 

Amerykański sekretarz stanu zastrzegł, że jakiekolwiek odstępstwo przez talibów od postanowień zawartego w sobotę porozumienia będzie skutkować jego natychmiastowym unieważnieniem.

 

Natomiast Abdul Ghani Baradar spodziewa się, że w przyszłej odbudowie Afganistanu wezmą udział takie kraje jak Pakistan, Indonezja, Chiny i Rosja - poinformował Reuters. 

 

"Nie szczędzimy wysiłków, by wreszcie zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki i sprowadzić naszych żołnierzy do domu" - napisał prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w sobotnim oświadczeniu. 

 

ONZ: wesprzemy pokojowy proces w Afganistanie

 

Porozumienie między USA a talibami "z zadowoleniem" przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jej przedstawiciele zapowiedzieli, że są gotowi do wspierania "procesu pokojowego" w Afganistanie i oczekują dalszej "redukcji przemocy" w tym kraju - przekazał Reuters. 

 

Wkrótce więcej informacji. 

wka/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie