Prezydent Turcji uda się do Rosji wz. z eskalacją przemocy w Syrii

Świat
Prezydent Turcji uda się do Rosji wz. z eskalacją przemocy w Syrii
fot. Facebook/Recep Tayyip Erdoğan
Erdogan pojedzie do Rosji z jednodniową wizytą

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan uda się do Rosji w czwartek - podała w poniedziałek jego kancelaria. W ostatnich dniach doszło do napięć między Ankarą i Moskwą w związku z eskalacją przemocy w Syrii między siłami tureckimi a wspieraną przez Rosję syryjską armią.

Erdogan pojedzie do Rosji z jednodniową wizytą - sprecyzowała kancelaria prezydencka w Ankarze. Informację o czwartkowym spotkaniu Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem potwierdził w poniedziałek rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

 

 

Odbyli rozmowę telefoniczną 

 

Obaj przywódcy odbyli w piątek rozmowę telefoniczną, podczas której "uzgodniono, że po obu stronach potrzebne są dodatkowe działania w celu normalizacji sytuacji w północno-zachodniej Syrii" - przekazała służba prasowa Kremla.

 

Tego samego dnia w Ankarze odbyły się kolejne rozmowy o sytuacji w Idlibie z udziałem delegacji z Rosji. Według komunikatu tureckiego MSZ stronie rosyjskiej przekazano, że "należy natychmiast doprowadzić do trwałego zawieszenie broni, a siły rządowe Syrii, wspierane przez Moskwę, muszą wycofać się do granic określonych w umowie o deeskalacji, zawartej między Turcją a Rosją w 2018 roku".

 

Tureckie władze rozpoczęły ofensywę 

 

Tureckie władze ogłosiły w niedzielę, że jej wojska rozpoczęły ofensywę w Idlibie przeciwko siłom reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada w odpowiedzi na ataki, które w minionym tygodniu spowodowały poważne straty wśród tureckich żołnierzy.

 

ZOBACZ: Turcja rozpoczęła ofensywę przeciwko syryjskim siłom

 

W prowincji Idlib, która jest ostatnim bastionem walczących z Asadem syryjskich rebeliantów i dżihadystów, armia rządowa prowadzi ofensywę przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie