To była najcieplejsza i najmniej śnieżna zima w historii Polski

Polska
To była najcieplejsza i najmniej śnieżna zima w historii Polski
pixabay.com/Peggychoucair
Średnia temperatura tej zimy była o 4 stopnie wyższa od normy wieloletniej

Od kiedy na ziemiach polskich prowadzi się obserwacje pogody, nigdy nie było tak ciepłej zimy, jak w tym roku. Średnia temperatura o 4 stopnie przewyższyła normę wieloletnią - informuje serwis twojapogoda.pl. W niedzielę rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Ta astronomiczna przyjdzie 20 marca.

Meteorologiczna wiosna corocznie obejmuje miesiące: marzec, kwiecień i maj, ta astronomiczna, w tym roku rozpocznie się 20 marca o godzinie 4:49, wejściem Słońca w znak Barana, w momencie zrównania się dnia z nocą.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) posiada zapisy pomiarów i obserwacji pogody od 1779 roku, kiedy rozpoczął je Karol Bystrzycki, astronom królewski. Na tle ostatnich 240 lat nie zdarzyła się jeszcze zima, która przyniosłaby średnią ogólnokrajową temperaturę o 4 stopnie wyższą od normy wieloletniej - aż do tego roku. 

 

Rekord pobity o ponad pół stopnia

 

Dotychczas najcieplejszą zimę mieliśmy na przełomie 1989 i 1990 roku, kiedy średnia anomalia temperatury sięgnęła około 3,5 stopnia. Rekord ten został właśnie pobity o ponad pół stopnia - informuje twojapogoda.pl. 

 

ZOBACZ: "Zbyt optymistyczna" prognoza pogody w Polsat News. Widzowie pytają, my wyjaśniamy

 

Dla porównania najmroźniejsza zima z przełomu 1829 i 1830 roku była od minionej o całe 12 stopni zimniejsza. 

 

Ciepło i bez śniegu

 

Zima okazała się nie tylko ekstremalnie ciepła, ale też bezśnieżna. W wielu miejscach zachodniej Polski śnieg prószył, ale za sprawą dodatniej temperatury nie zdołał się utrzymać nawet przez chwilkę. Przy kontakcie z powierzchnią ziemi natychmiast się roztapiał.

 

Wideo: zobacz prognozę pogody na pierwsze dni marca

  

 

We Wrocławiu śnieg prószył tylko dwukrotnie, 28 grudnia i 27 lutego. W Warszawie pojawił się tylko raz i to na krótko. Stało się to 29 stycznia.

 

ZOBACZ: Ciężarówkami przywieźli śnieg do Moskwy. Aby na Nowy Rok było biało

 

Na stacji meteorologicznej w porcie lotniczym im. Mikołaja Kopernika w Strachowicach odnotowano tylko śladowe ilości śniegu, które nie osiągnęły grubości 1 cm. Podobnie było w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim i wielu innych miejscowościach, gdzie śnieg prószył kilkukrotnie, ale pokrywy nie utworzył. Stało się to po raz pierwszy w całej historii pomiarów. 

 

ml/ twojapogoda.pl.
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie