"Aptekarze mogliby informować o procedurach medycznych i uspokajać Polaków"

Polska
"Aptekarze mogliby informować o procedurach medycznych i uspokajać Polaków"
Polsat News
Kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska

Aptekarze mogliby zostać wykorzystani do informowania o tym, jak należy się zachować w sytuacji, w której mamy do czynienia z epidemią - podkreśliła w niedzielę w Jeleniej Górze kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na konferencji prasowej w Jeleniej Górze (Dolnośląskie) powiedziała, że Polacy chcą być informowani przez rząd o sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem.

 

Informacja w aptekach

 

- Skoro w mediach pojawiają się informacje, to rząd powinien się do nich odnosić, choćby dzisiejsza historia pacjentki, która przyleciała samolotem do Krakowa, czy kobiety zamkniętej w izolatce. Rząd powinien się do tego odnieść; powinien powiedzieć dlaczego w szpitalach nie działają w pełnie procedury - podkreśliła Kidawa-Błońska.

 

Jej zdaniem rząd powinien wykorzystać aptekarzy do informowania pacjentów o tym, jak należy się zachować w sytuacji epidemii. - Aptekarze mogliby informować o procedurach medycznych i uspokajać Polaków - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.

 

ZOBACZ: Koronawirus w szkole? Trwa dezynfekcja podstawówki w Kołobrzegu

 

Odnosząc się do opisanej w sobotę przez pacjentkę sytuacji, która odizolowana 88 godzin czekała na wynik badania na obecność koronawirusa, rzecznik MZ stwierdził, że zawiódł szpital w Krotoszynie. W związku ze zdarzeniem, Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że uruchamia zespół ds. monitorowania prawidłowości procedur zw. z koronawirusem.

 

Kidawa-Błońska przed konferencją prasową i spotkaniem z mieszkańcami w Jeleniej Górze, spotkała się także m.in. z mieszkańcami Szklarskiej Poręby. Kandydatka na prezydenta podkreśliła, że problemy ludzi są wciąż te same, a na pierwszym miejscu jest zdrowie. - Ciągle wraca temat zamykanych szpitali. Wiemy z jakimi problemami boryka się szpital w Jeleniej Górze - mówił. Dodała, że szpital ten obsługuje nie tylko mieszkańców, a 50 proc. miejsc w tej lecznicy zajmują turyści. - To powinno być przez NFZ uwzględnione - mówiła.

 

Kidawa-Błońska o aborcji

 

Na konferencji prasowej Kidawa-Błońska pytana była też o postulowane przez lewicę zmiany ustawy antyaborcyjnej. - Moje stanowisko w tej sprawie jest znane; uważam, że ustawa, która w Polsce funkcjonuje powinna pozostać w takim kształcie - powiedziała.

 

ZOBACZ: Godne płace, tanie mieszkania, aborcja do 12. tyg. ciąży. Obietnice Biedronia

 

 

 

Kandydatka na urząd prezydenta RP była też pytana o to, czy Kopalnia Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni powinna działać do 2044 r., czy też powinna zostać zamknięta szybciej. - Problem klimatu w Polsce to temat bardzo poważny (…) powinniśmy wszyscy usiąść i zastanowić się, co powinniśmy zrobić, by przejść na czyste źródła energii - powiedziała.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie