Opłata za śmieci będzie powiązana ze zużyciem wody. Tak zadecydowali radni

Polska
Opłata za śmieci będzie powiązana ze zużyciem wody. Tak zadecydowali radni
Polsat News
Obecnie różnica pomiędzy liczbą złożonych deklaracji śmieciowych, a liczbą osób zameldowanych w Tarnowie wynosi 20 tysięcy

Opłata za zagospodarowanie odpadów w Tarnowie (Małopolskie) będzie uzależniona od ilości wody zużytej w mieszkaniu. Nowy sposób naliczania należności i nowe stawki zaczną obowiązywać od kwietnia. Według szacunków, średnio cena na jedną osobę wzrośnie o ok. 4 zł.

Uchwałę w sprawie zmiany sposobu naliczania stawek za odpady przyjęli tarnowscy radni. Zgodnie z nią od kwietnia obliczanie należności za śmieci powiązane będzie ze zużyciem wody.

 

Zdaniem władz miejskich Tarnowa jest to najlepszy sposób z dopuszczonych przez ustawę, aby za produkowane śmieci płacili wszyscy - obecnie różnica pomiędzy liczbą złożonych deklaracji śmieciowych, a liczbą osób zameldowanych w Tarnowie wynosi 20 tysięcy.

 

Nie więcej niż 112 zł

 

W przyjętej uchwale założono, zgodnie z oficjalnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, iż każdy średnio zużywa trzy metry sześcienne wody miesięcznie. Stawka przeliczeniowa za śmieci ustalona została na 7,05 zł za metr sześcienny od nieruchomości miesięcznie. Daje to poniżej 22 zł opłaty za jedną osobę. Obecnie mieszańcy Tarnowa płacą za śmieci 18 zł za osobę.

 

ZOBACZ: Hałda śmieci w lesie. Straż Leśna ustaliła, kto je podrzucił

 

Uchwałodawcy wprowadzili także barierę ochronną polegającą na tym, że jeżeli zużycie wody w lokalu przekroczy 15,9 metra sześciennego, opłata za śmieci będzie pobierana tylko do tej granicy zużycia. Oznacza to, że opłaty za śmieci nie mogą przekroczyć 112 zł miesięcznie.

 

W nowych przepisach zostały utrzymane wszystkie ulgi dotychczas obowiązujące w opłatach za śmieci, w tym dla rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie