Poseł alarmuje o tysiącach ton sprowadzanych śmieci. Ministerstwo twierdzi, że to "surowce wtórne"

Polska
Poseł alarmuje o tysiącach ton sprowadzanych śmieci. Ministerstwo twierdzi, że to "surowce wtórne"
pixabay
Jak zaznaczono, "we wcześniejszych latach import odpadów do Polski był na zdecydowanie wyższym poziomie".

Informacje o sprowadzaniu do Polski "śmieci" są niezgodne z prawdą; przywożone są surowce wtórne przetwarzane w procesach odzysku, w tym recyklingu - zapewnił wtorek Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu w odpowiedzi na zarzuty posła Dariusza Jońskiego (KO).

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie Joński przedstawił uzyskane po interpelacji poselskiej dane, z których wynika, że w latach 2015-2019 import odpadów do Polski systematycznie rośnie - ze 154 tys. ton w 2015 roku, do 434 tys. ton w 2018 roku i 405 tys. ton w 2019 roku.

 

ZOBACZ: Hałda śmieci w lesie. Straż Leśna ustaliła, kto je podrzucił

 

- W Polsce zastanawiamy się, co mamy robić z polskimi śmieciami, a rząd nie zrobił prawie nic, żeby zatrzymać import śmieci z całego świata. One w dużej mierze docierają do nas z Niemiec, z Włoch, ale okazuje się, że również z Afryki, z Azji - oświadczył Joński. - Import odpadów do Polski przekroczył 400 tys. ton rocznie; Polska staje się śmietnikiem świata, a wysypisko w Zgierzu jest tego przykładem - alarmował poseł.

 

"Instytucje państwa nie funkcjonują"

 

Poinformował również, że podczas wtorkowych obrad Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego, posłowie i społecznicy zaproponowali przyjęcie projektu specjalnej ustawy, której celem byłoby wywiezienie śmieci z wysypiska w Zgierzu. - Jest ono namacalnym dowodem tego, jak instytucje państwa nie funkcjonują, jak rząd nie reaguje - dodał.

 

ZOBACZ: 13 tys. ton śmieci w Policach. Porzucone wysypisko "dokarmiają" mieszkańcy

 

Ministerstw Klimatu podkreśla, że "w 2018 r. wprowadzony został całkowity zakaz przywozu do Polski wszystkich rodzajów odpadów przeznaczonych do unieszkodliwiania oraz odpadów komunalnych i odpadów powstających z przetwarzania odpadów komunalnych, za wyjątkiem surowców wtórnych zebranych selektywnie, przeznaczonych do recyklingu".

 

"To surowce wtórne"

 

- Odpady przywożone do nowoczesnych polskich instalacji, spełniających wymagania środowiskowe, to surowce wtórne, przetwarzane w procesach odzysku, w tym recyklingu. Podobni odpady są eksportowane z Polski do przetwarzania w innych państwach członkowskich Unii Europejskich oraz poza jej granicami - poinformował resort.

 

Jak zaznaczono, "we wcześniejszych latach import odpadów do Polski był na zdecydowanie wyższym poziomie - w roku 2011 wzrósł do rekordowo wysokiej wartości tj. 1 miliona 601 tys. ton".

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie