"Niesłychane okrucieństwo" sprawcy napaści na Polaków w Rimini. Jest uzasadnienie wyroku sądu

Świat
"Niesłychane okrucieństwo" sprawcy napaści na Polaków w Rimini. Jest uzasadnienie wyroku sądu
Polsat News
Obrona skazanego domagała się jego uniewinnienia, co tłumaczono m.in. "trudną przeszłością" w kraju pochodzenia

"Niesłychane okrucieństwo" - takim określeniem włoski Sąd Najwyższy (Kasacyjny) uzasadnił decyzję z grudnia 2019 r. o utrzymaniu kary 16 lat więzienia dla Kongijczyka Guerlina Butungu, sprawcy ciężkiej napaści w Rimini na dwoje Polaków, w tym gwałtu.

Ponad dwa miesiące po wydaniu prawomocnego wyroku złożone zostało jego uzasadnienie.

 

Do ataku na dwoje młodych polskich turystów doszło na plaży w Rimini nad Adriatykiem, nocą, w sierpniu 2017 roku. Kobieta została zgwałcona, a mężczyzna ciężko pobity. Oboje trafili do szpitala w poważnym stanie.

 

Skazany stał na czele 4-osobowego gangu

 

Napaści dokonał czteroosobowy gang, którego Butungu - jedyny pełnoletni - był szefem. Trzech pozostałych napastników to nieletni synowie imigrantów z Maroka i Nigerii. Zostali skazani przez sąd dla nieletnich w osobnym procesie na prawie 10 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Włochy: utrzymana kara dla sprawcy napaści na Polaków w Rimini

 

Włoski Sąd Najwyższy w przedstawionym uzasadnieniu podkreślił, że 23-letni obecnie Butungu "był świadom zła, które wyrządzał", dopuszczając się "bardzo ciężkich czynów".

 

Wyrok 16 lat dla Kongijczyka, który przypłynął łodzią z Afryki na Lampedusę i otrzymał "ochronę humanitarną", wydał najpierw w 2017 roku sąd pierwszej instancji w Rimini, a następnie zatwierdził go sąd drugiej instancji. Karę zaskarżyła obrona skazanego, domagając się jego uniewinnienia, co tłumaczono między innymi "trudną przeszłością" w kraju pochodzenia.

 

Parę Polaków reprezentował na wszystkich procesach mecenas Maurizio Ghinelli, który przedstawił sądom kolejnych instancji materiał, wskazujący na cierpienia i traumę, jakich doznali.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie