Włochy: utrzymana kara dla sprawcy napaści na Polaków w Rimini

Polska

Sąd apelacyjny w Bolonii utrzymał w piątek wyrok 16 lat więzienia dla sprawcy napaści na dwoje Polaków w 2017 roku w Rimini na północy Włoch, Kongijczyka Guerlina Butungu. Sąd odrzucił apelację złożoną przez obronę skazanego, która wnosiła o uniewinnienie.

 Dwoje młodych Polaków, turystów zaatakowanych w sierpniu zeszłego roku w nocy na plaży - zgwałconą i pobitą kobietę oraz ciężko zranionego mężczyznę - reprezentował na rozprawie w Bolonii adwokat Maurizio Ghinelli, który domagał się utrzymania wyroku. Jest on również pełnomocnikiem władz miasta Rimini, które było stroną poszkodowaną zarówno w tym procesie, jak i w pierwszej instancji.

 

- Jestem w pełni usatysfakcjonowany tym, że sąd apelacyjny utrzymał ten surowy wyrok w całości - podkreślił włoski adwokat po piątkowej rozprawie. 

 

- Wszystkie argumenty obrony wskazane w apelacji zostały odrzucone; jesteśmy więcej niż zadowoleni - zaznaczył.

 

Zdaniem pełnomocnika Polaków należy oczekiwać, że obrona sprawcy napaści skieruje po ogłoszeniu uzasadnienia wyroku do Sądu Najwyższego.

 

Napaść "odbiła się echem w całej Europie"

 

Przed piątkową rozprawą mecenas Ghinelli wysłał do sądu odpowiedź na apelację złożoną przez obronę Butungu, w której podkreślił, że motywy zaskarżenia wyroku, wydanego w pierwszej instancji w Rimini w listopadzie 2017 r. są niespójne i bezpodstawne, zwłaszcza - jak zaznaczył - wobec tego, jakim okrucieństwem wykazał się napastnik i trzech jego nieletnich wspólników z gangu.

 

W piśmie procesowym pełnomocnik wielokrotnie zgwałconej Polki i jej brutalnie pobitego partnera przedstawił drastyczne szczegóły tej napaści i opisał, w jak poważnym stanie byli i jakie odnieśli obrażenia.

 

Zwrócił też uwagę, że napaść w mieście nad Adriatykiem była przez wiele dni tematem w mediach lokalnych i ogólnokrajowych we Włoszech, a także "odbiła się echem w całej Europie z powodu narodowości turystów".

 

Jako bezpodstawne odrzucił takie argumenty obrony, jak młody wiek skazanego i jego trudną, traumatyczną przeszłość. Przypomniał, że sąd pierwszej instancji odrzucił wniosek o ich uznanie za okoliczności łagodzące.

 

Traumatyczne dzieciństwo

 

Podkreślił też, że nie ma dowodów na traumatyczne doświadczenia Kongijczyka w dzieciństwie i młodości oraz na to, że był - jak twierdzi - dzieckiem żołnierzem w swoim kraju, ani na to, że potrzebował ochrony międzynarodowej.

 

Pełnomocnik obywateli polskich stwierdził w swym piśmie, że jakiekolwiek problemy socjalne nie mogą zostać uznane za wystarczający powód do tego, by traktować je jako okoliczności łagodzące w takim przypadku.

 

Położył nacisk na to, że istnieje "sieć pomocy i opieki zagwarantowanej przez państwo włoskie imigrantom spoza Unii Europejskiej, zwłaszcza nieletnim oraz osobom ubiegającym się o azyl bądź międzynarodową ochronę". Wniósł o utrzymanie wymierzonej kary w pełnym wymiarze.

 

Obrona domagała się uchylenia wyroku

 

Obrona domagała się uchylenia wyroku w całości, twierdząc, że Butungu nie uczestniczył w napaści, gdyż zasnął wcześniej na plaży po spożyciu alkoholu.

 

Trzej pozostali sprawcy napaści na Polaków, synowie imigrantów z Maroka i Nigerii, mający od 15 do 17 lat zostali skazani w osobnym procesie przed trybunałem dla nieletnich na kary 9 lat i 8 miesięcy. Wyroki te utrzymał w maju sąd apelacyjny.

 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie