Szczepionki na koronawirusa. "Pierwsze rezultaty za kilka tygodni"

Świat
Szczepionki na koronawirusa. "Pierwsze rezultaty za kilka tygodni"
PAP/EPA/NICOLA FOSSELLA

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła ocenę ryzyka związanego z koronawirusem z wysokiego do bardzo wysokiego na poziomie globalnym - powiedział w piątek Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Dodał, że na świecie trwają prace nad 20 szczepionkami.

- W ciągu ostatnich 24 godzin Chiny zgłosiły 329 przypadków Covid-19, najmniej od ponad miesiąca - powiedział Tedros i dodał, że w sumie Chiny zgłosiły WHO 78 959 przypadków zakażenia i 2 791 zgonów.

 

Niepokojący wzrost liczby zarażonych na świecie

 

Szef WHO podkreślił, że wzrost liczby przypadków zakażenia koronawirusem i liczba krajów dotkniętych Covid-19 są niepokojące.

 

Stwierdził, że nadal jest szansa na ograniczenie rozprzestrzeniania koronawirusa, jeżeli zostaną podjęte zdecydowane działania związane z szybkim wykrywaniem zakażeń, izolowaniem pacjentów, odpowiednią opieką nad nimi i odnalezieniem osób, z którymi mieli oni kontakt.

 

ZOBACZ: Górnicy przeciw kontrolom trzeźwości, bo boją się koronawirusa. Stanowcza reakcja KGHM

 

- W różnych krajach są różne scenariusze, są też różne scenariusze w obrębie jednego kraju - dodał.

 

Jak powiedział, WHO przygotowała raport, w którym znalazły się rekomendacje dla wszystkich państw. Wzywa w nim władze do edukowania ludności oraz rozszerzenia nadzoru, by znaleźć, odizolować i leczyć każdą osobę zakażoną.

 

- To nie jest zadanie tylko dla ministerstwa zdrowia - podkreślił.

 

Pierwsze testy kliniczne

 

- Posuwają się prace nad szczepionkami i lekami. Na świecie trwają prace nad 20 szczepionkami, kilka leków jest w trakcie testów klinicznych. Pierwszych rezultatów spodziewamy się za kilka tygodni - powiedział Tedros.

 

Uznał, że "nie musimy czekać na szczepionki i leki". - Są rzeczy, które każdy może zrobić sam, żeby już teraz chronić siebie i innych - dodał.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Zmarł Brytyjczyk z wycieczkowca Diamond Princess. Na pokładzie byli Polacy

 

Wyjaśnił, że ryzyko zależy od tego, gdzie się mieszka, a także od wieku i ogólnego stanu zdrowia.

 

- WHO może dać ogólne wskazówki. Należy także stosować się do wskazówek w kraju i skonsultować się z pracownikami lokalnych służb zdrowia - powiedział Tedros.

emi/wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie