Szkoły w Japonii zamknięte do kwietnia. Z powodu koronawirusa

Świat
Szkoły w Japonii zamknięte do kwietnia. Z powodu koronawirusa
PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT
Do szkół nie pójdzie ponad 12 mln uczniów

Premier Japonii Shinzo Abe polecił w czwartek, zamknięcie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów do zakończenia ferii wiosennych. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kraju. Liczba zakażeń w kraju wzrosła do 186, nie licząc do 705 chorych na pokładzie wycieczkowca Diamond Princess.

Oznacza to, że do 34 847 szkół nie pójdzie 12,8 mln uczniów.

 

Szkoły mają być zamknięte od poniedziałku do końca przerwy wiosennej, która rozpoczyna się pod koniec marca i potrwa niecałe dwa tygodnie. Ministerstwo zdrowia podało, że przedszkola będą działały.

 

ZOBACZ: Jak należy myć ręce? Wicemarszałek Senatu poprawia marszałka

 

- Poczyniliśmy kroki, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa wśród dzieci w każdym regionie. Następne dwa tygodnie będą niezwykle kluczowym okresem - powiedział Abe na spotkaniu z ministrami. Dodał, że rząd "na pierwszym miejscu stawia zdrowie i bezpieczeńśtwo dzieci".

 

W Tokio uczy się książę

 

Premier powiedział, że rząd ma "przygotować niezbędne przepisy do tego, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji i zminimalizować wpływ na życie ludzi i gospodarkę".

 

Wcześniej w czwartek władze wyspy Hokkaido zamknęły wszystkie 1,6 tys. szkół podstawowych i gimnazjów w swojej prefekturze. O zamknięciu wszystkich publicznych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów zdecydowały też władze Osaki.

 

Do tokijskiej szkoły powiązanej z Uniwersytetem Ochanomizu uczęszcza siostrzeniec cesarza Naruhito - książę Hisahito. Placówka jest zamknięta od piątku.

 

Igrzyska olimpijskie "niezagrożone"

 

Japonia podejmuje nadzwyczajne środki, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Impreza ma trwać od 24 lipca do 9 sierpnia. Z kolei od 25 sierpnia do 6 września w kraju będą odbywać się igrzyska paraolimpijskie.

 

ZOBACZ: Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio powołali specjalny zespół ws. koronawirusa

 

Szef Kancelarii Premiera Yoshihide Suga zapewnił w piątek na konferencji prasowej, że organizacja igrzysk nie jest zagrożona.

 

- W tym zakresie będziemy współpracować z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, komitetem organizacyjnym i władzami Tokio. Dzięki wcześniejszym przygotowaniom zapewnimy atletom i widzom bezpieczeństwo podczas zawodów - wyjaśnił Suga.

bas/ PAP, Japan Times, Kyodo News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie