"Pani, a nie mecenas". Stowarzyszenie adwokackie apeluje ws. szefowej sztabu Dudy

Polska
"Pani, a nie mecenas". Stowarzyszenie adwokackie apeluje ws. szefowej sztabu Dudy
PAP/Tomasz Gzell
Stowarzyszenie twierdzi, że zestawianie tytułu z funkcją "może podważać zaufanie do zawodu adwokata"

Stowarzyszenie adwokackie "Defensor Iuris" w liście otwartym do mediów apeluje, by przy opisywaniu Jolanty Turczynowicz-Kieryłło w artykułach nie posługiwać się sformułowaniami "adwokat" ani "mecenas". Przedstawiciele stowarzyszenia przekonują, że ostatnia działalność szefowej sztabu Andrzeja Dudy nie ma związku z pracą adwokata.

"W związku z pojawiającymi się od kilku dni artykułami nt. incydentu, którego uczestnikiem miała być Pani Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, a także innymi artykułami związanymi z podjętą przez Panią Jolantę Turczynowicz-Kieryłło funkcją szefowej sztabu Pana Andrzeja Dudy - postulujemy o powstrzymanie się od posługiwania się przy opisie tychże wydarzeń tytułem adwokat, względnie grzecznościowym zwrotem "mecenas"" - poinformowało stowarzyszenie na Twitterze.

 

 

"Może podważyć zaufanie"

 

Adwokaci powołali się na uchwałę Naczelnej Rady Adwokackiej z 21 września 2019 r. Stanowi ona, iż "prowadząc działalność zarobkową niezwiązaną z kształtowaniem świadomości prawnej lub ze świadczeniem pomocy prawnej, adwokat nie może używać tytułu zawodowego".

 

Chodzi o sytuację z 2018 r., kiedy Turczynowicz-Kieryłło ugryzła w rękę mieszkańca Milanówka. Szefowa sztabu powołując się na zeznania strażnika miejskiego poinformowała, że broniła się w ten sposób przed atakiem napastnika.

 

Szefowa kampanii Dudy zamieściła zeznania strażnika z interwencji w Milanówku

 

Według "Defensor Iuris" zestawienie opisu tej relacji z tytułem zawodowym "może podważać zaufanie do naszego zawodu" i "godzić w wizerunek Adwokatury".

bas/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie