Czekasz na przesyłkę z Chin? Sprawdź, czy powinieneś ją odebrać

Polska
Czekasz na przesyłkę z Chin? Sprawdź, czy powinieneś ją odebrać
Pixabay/falco
GIS: osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem

Wiele osób podczas zakupów online wybiera platformy, gdzie wybrany przez nich przedmiot dostarczany jest z Chin. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że osoby otrzymujące paczki z tego kraju nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem.

Główną drogą szerzenia się wirusa, jak zaznaczono w materiałach dostępnych na stronie sanepidu, jest kontakt człowiek - człowiek.

 

Jak przenosi się wirus?

 

GIS podał, że najprawdopodobniej wirus może być transmitowany poprzez: bezpośredni kontakt fizyczny; bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha oraz pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas.

 

 

Jak zauważono, oznacza to, że wirus może przenosić się z jednej osoby na drugą, szczególnie w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie "bliskich kontaktów", czyli gdy odległość wynosi mniej niż jeden metr.

 

Paczki i listy

 

"Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki" - podał GIS.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowszy bilans ofiar i zakażonych

 

Od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie odnotowano 81 tys. 27 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie