Sopot walczy z "kopciuchami". Dofinansuje ich wymianę

Polska
Sopot walczy z "kopciuchami". Dofinansuje ich wymianę
Polsat News
W Sopocie dopuszczalne przekroczenia norm powietrza notuje się raz do roku, ale uzdrowisko chce być całkowicie wolne od smogu

Sopot idzie na wojnę ze smogiem, a dokładniej - ze starymi "kopciuchami". Chce całkowicie pozbyć się ich z miasta. Urzędnicy obiecują, że koszty wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne, zostaną w całości pokryte. Wystarczy tylko się zgłosić. Lepiej nie zwlekać, ponieważ dopłaty będą zmniejszane co roku.

Pan Marcin kupił ostatnio dom w Sopocie. Jedna z pierwszych decyzji remontowych była oczywista: wymiana pieca węglowego. Koszt takiej operacji był niemały, ale z pomocą przyszło miasto.

 

- To jest zwrot około 1/3 kosztów, to bardzo duża ulga - powiedział pan Marcin w rozmowie z reporterką Polsat News. Dodał, że jego zdaniem oczywistym jest, że "węgiel nie ma przyszłości".

 

Powietrze bardzo dobre, ale miasto chce jeszcze lepsze

 

W Sopocie dopuszczalne przekroczenia norm powietrza notuje się raz do roku, ale uzdrowisko chce być całkowicie wolne od smogu. 25 lat temu w mieście było 8 tys. pieców węglowych, dzisiaj funkcjonuje już zaledwie 300.

 

ZOBACZ: Sprawdzili piece przedsiębiorców. Zatrważające wyniki kontroli

 

- Można powiedzieć, że w Sopocie mamy bardzo dobrą jakość powietrza, ale nadal zdarzają się sytuacje, kiedy nakładamy mandaty za palenie plastikiem - zauważył Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Gdańsku.

 

Dlatego Sopot, jako pierwsze miasto na Pomorzu, przyjęło uchwałę antysmogową. Władze zakładają, że dzięki programowi dofinansowań w ciągu 3 lat pozbędą się wszystkich pieców węglowych.

 

Wideo: Zobacz materiał reporterki Polsat News o sopockim programie dofinansowań

  

Dopłaty od 100 do 60 proc.

 

- Każde gospodarstwo domowe, które chce wymienić piec, może do nas wystąpić o dofinansowanie w wysokości 100 proc. - powiedział wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski w rozmowie z Polsat News. Zaznaczył przy tym, że program przewiduje pełne dofinansowanie na rok obecny i przyszły, a w kolejnych latach dopłaty będą zmniejszane.

 

ZOBACZ: Czarny dym nad miastem. Czym palą mieszkańcy Gdańska?

 

- Od roku 2022 będzie to 80 proc., a od 2023 już 60 proc. - wyjaśnił wiceprezydent. Dodał, że osoby mniej zamożne będą mogły ubiegać sie o dotacje celowe z MOPS-u na pokrycie różnicy pomiędzy dotychczasowymi kosztami ogrzewania, a tymi po wymianie pieca na bardziej ekologiczny.

 

Od początku 2020 roku złożono więcej wniosków o dofinansowanie, niż przez cały ubiegły rok. Od roku 2024 w Sopocie dozwolone będzie już tylko palenie w kominku drewnem o odpowiedniej wilgotności.

bia/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie