"Jedyna przyjaciółka, dla której opuszczam zajęcia" - noblistka o Grecie Thunberg

Świat
"Jedyna przyjaciółka, dla której opuszczam zajęcia" - noblistka o Grecie Thunberg
Twitter.com/Malala
Malala Yousafzai udostępniła zdjęcie ze spotkania z Gretą Thunberg na Twitterze

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg spotkała się we wtorek z Pakistanką Malalą Yousafzai, która w 2014 roku za walkę o prawa kobiet otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Do rozmowy doszło na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie 22-letnia Pakistanka studiuje. Jej imię oznacza: "pogrążona w smutku".

17-letnia Thunberg przebywa obecnie w Wielkiej Brytanii. W piątek ma zamiar wziąć udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Bristolu.

 

"Jedyna przyjaciółka, dla której opuszczam zajęcia"

 

Malala Yousafzai udostępniła zdjęcie ze spotkania na Twitterze. "Jedyna przyjaciółka, dla której opuszczam zajęcia" - napisała noblistka. W ciągu niespełna dwóch godzin publikacja zdobyła ponad 150 tys. polubień i została "podana dalej" ponad 18 tys. razy.

 

 

Nastolatki w obronie ludzkości

 

Malala i Thunberg zyskały światową sławę jako aktywistki zaangażowane w problemy współczesnego świata. Thunberg podejmuje liczne działania w związku z kryzysem klimatycznym, a Yousafzai walczy o prawa kobiet, w szczególności ich prawo do nauki.

 

W 2014 roku Malala Yousafzai za swoją działalność otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, stając się jej najmłodszą laureatką - miała wówczas 17 lat. Rozgłos przyniósł jej blog, w którym opisywała sytuację młodych kobiet i uczennic w Pakistanie rządzonym przez talibów. Była także ranna w zamachu przeprowadzonym przez talibów.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020

 

Greta Thunberg, nominowana do Pokojowego Nobla dwukrotnie - w 2019 i 2020 roku, jest inicjatorką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Zyskała rozgłos przemówieniem w obronie klimatu na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

 

Już wkrótce dwie noblistki?

 

Alan Rusbridger, wykładowca Uniwersytetu Oksfordzkiego i były redaktor naczelny dziennika "The Guardian", również podzielił się na Twitterze zdjęciem z wizyty szwedzkiej aktywistki.

 

W opisie zdjęcia zaznaczył, że wizyta Grety Thunberg to zaszczyt. Wyraził też wdzięczność, że młoda działaczka znalazła czas na rozmowę z grupą studentów.

 

 

bia/hlk/ theguardian.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie