Prokuratura sprawdzi, kto odpowiada za awarię, w której zginęły policyjne psy. Ruszyło śledztwo

Polska
Prokuratura sprawdzi, kto odpowiada za awarię, w której zginęły policyjne psy. Ruszyło śledztwo
Komenda Stołeczna Policji
Psy były specjalnie szkolone do rozpoznawania zapachów

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci sześciu policyjnych psów, które zginęły w Warszawie w wyniku awarii magistrali ciepłowniczej na Pradze Północ. Pomieszczenia, w których przebywały zwierzęta, zalała gorąca woda. Prokuratorzy czekają na wycenę materialnych strat policji w związku z tragedią.

W piątek około godz. 18 doszło do awarii ciepłowniczej na ul. Jagiellońskiej na warszawskiej Pradze-Północ. W wyniku zalania wodą laboratorium kryminalistycznego zginęło sześć policyjnych psów.

 

Psy szkolone do eksperymentów zapachowych

 

"(...) odeszli nasi Towarzysze Służby. MAGNET, JOGIN, EDAMIS, LASSO, JERK i LONG. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia. Najgłębsze wyrazy współczucia składamy na ręce opiekunów psów: Agnieszki, Aleksandry i Krzysztofa" - napisali na swojej stronie internetowej funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji. W sobotę strona internetowa jednostki była czarno-biała.

 

 

Psy, które nie żyją, były wyszkolone do rozpoznawania zapachów podczas eksperymentów osmologicznych wykonywanych na potrzeby postępowań prowadzonych przez policję i prokuraturę.

 

ZOBACZ: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Policja żegna "niebieskich braci"

 

Jak ustalił reporter radia RMF FM, śledztwo zostało wszczęte z artykułu Kodeksu karnego mówiący o "nieumyślnym sprowadzeniu zdarzenia zagrażającego zdrowiu lub życiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach", Miało do tego dojść wskutek uszkodzenia rurociągu dostarczającego gorącą wodę do instalacji ogrzewania.

 

Szacowanie strat w związku ze śmiercią zwierząt 

 

Śledczy będą ustalać, jak doszło do awarii. W związku z tym zbadane zostanie miejsce uszkodzenia ciepłociągu i zabezpieczona dokumentacja firmy, która odpowiada za sieć ciepłowniczą w Warszawie.

 

Prokuratorzy czekają na wycenę materialnych strat policji w związku ze śmiercią zwierząt. Według RMF FM, razem z kosztami szkoleń może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za jedno zwierzę.

 

W środę w Instytucie Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie ma zostać przeprowadzona sekcja policyjnych czworonogów.

emi/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie