Koniec z usypianiem psów i koni policyjnych. Tak zdecydowano w Teksasie

Świat
Koniec z usypianiem psów i koni policyjnych. Tak zdecydowano w Teksasie
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Prawo Teksasu traktowało do tej pory zwierzęta policyjne jako "ruchomość" należącą do służb bezpieczeństwa, która, tak jak broń, powinna zostać zniszczona, gdy przestaje się nadawać do użytku

Kongres stanu Teksas zdecydował, że psy i konie policyjne kończące służbę nie będą już usypiane. Do tej pory prawo stanowe wymagało, by pies, który jest za stary do pracy w policji, został sprzedany na aukcji lub uśpiony - pisze w środę "Washington Post".

Prawo Teksasu traktowało do tej pory zwierzęta policyjne jako "ruchomość" należącą do służb bezpieczeństwa, która, tak jak broń, powinna zostać zniszczona, gdy przestaje się nadawać do użytku.

 

Teraz, dzięki lobbingowi organizacji broniących praw zwierząt oraz stowarzyszenia szeryfów Teksasu, psy i konie będą mogły być adoptowane za darmo przez ich służbowych opiekunów lub "inne wykwalifikowane osoby".

 

 

ZOBACZ: Trump opublikował zdjęcie psa pomagającego w ujęciu Bagdadiego. "Wykonał świetną robotę"

 

"Kreatywnie obchodzili przepisy"

 

Policjanci do tej pory starali się "kreatywnie obchodzić przepisy" - pisze "WP". Szef stowarzyszenia szeryfów i zarazem szeryf hrabstwa Collin Jim Skinner powiedział, że gdy objął tę funkcję, zastał w swojej komendzie dwa stare i schorowane psy, więc, by je uratować, formalnie nie pozwolił im pójść na emeryturę, a jedynie "zwolnił je z aktywnych czynności służbowych".

 

Departament Policji w Austin po prostu sprzedawał opiekunom psy i konie za symbolicznego dolara. Jak komentuje dziennik, dotychczasowa praktyka stawiała policjantów przed trudnym wyborem etycznym, ponieważ mogli albo ratować zwierzęta, albo respektować prawo.

 

Poprzednie przepisy dotyczące psów były tym dziwniejsze - ocenia "WP" - że policyjne komendy organizowały psom odchodzącym na emeryturę uroczyste odprawy.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie