Prezydent podjął decyzję ws. 13. emerytury

Polska
Prezydent podjął decyzję ws. 13. emerytury
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek w Żyrardowie (Mazowieckie) ustawę ws. trzynastych rent i emerytur. Jak przypomniał, rząd przyjął także projekt ws. kolejnej, czternastej emerytury.

Prezydent podkreślał, że trzynasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury w danym roku, która w 2020 r. wynosi 1200 zł brutto i nie będzie ona podlegała egzekucji.

 

Wspomniał również o przyjęciu we wtorek przez rząd projektu ustawy o "czternastej" emeryturze. - Dzisiaj możemy być pewni, że i czternasta emerytura w 2021 r. zostanie wypłacona. Dzisiaj przyjął to rząd. Ustawa w tej sprawie oczywiście musi przejść przez parlament, rząd dzisiaj zatwierdził ten projekt i ustawa trafi teraz do parlamentu - mówił prezydent.

 

ZOBACZ: Katowice: seniorzy do usterki mogą bezpłatnie wezwać "złotą rączkę"

 

- Jeżeli (ustawa) trafi do mnie, a wierzę w to głęboko, że trafi, możecie państwo być spokojni, że także i to świadczenie zostanie podpisane, dlatego że ono jest polskim emerytom zwyczajnie potrzebne. Zawsze powtarzam - dla mnie jest bardzo ważne, najważniejsze to, żeby moim rodakom podnosił się poziom życia - dodał.

 

Jak mówił, społeczna gospodarka rynkowa, to oparta głęboko na korzeniach chrześcijański filozofia takiego kształtowania ustroju ekonomicznego, aby "w gospodarce państwowej następowało coś, co jest fundamentem, a mianowicie sprawiedliwy podział dóbr". - Aby każde pokolenie było w należyty sposób zabezpieczone - dodał.

 

WIDEO: Prezydent podpisał ustawę ws. "trzynastek".

  

 

"Przepracowali całe życie, wychowywali nas"

 

Prezydent Duda wskazywał, że poziom życia Polaków podnosił się w ostatnich latach w wyniku wzrostu płac, a także dzięki programowi 500 plus. Prezydent podkreślił przy tym, że wsparcie i godne życie należy się także emerytom, którzy "przepracowali całe życie, którzy nas wychowywali, nas wypieścili, żebyśmy my dzisiaj mogli żyć, pracować, sprawować nasze urzędy, pracować dla Polski".

 

- Cieszę się, że i w zeszłym roku, i w tym roku, i dalej – wierzę w to głęboko – w kolejnych latach te wsparcia będą. Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne – oświadczył Duda.

 

Prezydent poinformował, że trwają obecnie prace nad dodatkowymi programami dla seniorów w zakresie ochrony zdrowia.

 

- Zależy mi na tym, żebyśmy budowali takie państwo, gdzie senior szybko znajduje skuteczną dobrą pomoc medyczną, gdzie nie musi stać w długich kolejkach – oświadczył Duda, życząc seniorom, by żyli jak najdłużej i jak najdłużej dobrze się czuli.

 

WIDEO: Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

  

 

Nie podlega zajęciom komorniczym i nie wlicza się jej do dochodu

 

Tak zwana trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu. Jak zapewnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska, ZUS jest dobrze przygotowany do wypłaty tego świadczenia. Jak wyjaśnia, będzie ono wypłacane w kwietniu i będzie przekazywane z urzędu. Oznacza to, że nie musimy składać w tej sprawie żadnego wniosku.

 

ZOBACZ: Wiemy, kiedy będą wypłacane "czternastki" dla emerytów

Trzynasta emerytura ma odpowiadać wysokości najniższej emerytury w danym roku. W tym roku będzie to 1200 złotych brutto czyli na rękę 981 złotych.


Docelowo "trzynastka" ma trafić do 9 milionów 800 tysięcy osób. Całkowity koszt jej wypłaty z ZUS, KRUS i służb mundurowych ma wynieść blisko 12 miliardów złotych - przypomina prezes Gertruda Uścińska. Dodaje, że trzynasta emerytura nie podlega zajęciom komorniczym i nie wlicza się jej do dochodu.

Podpisanie przez prezydenta ustawy oznacza, że "trzynastka" dla emerytów nie będzie świadczeniem incydentalnym, ale będzie wypłacana każdego roku.

zdr/luq/ polsatnews.pl, PAP, IAR
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie