Miał być "medyczny olej", była substancja do produkcji heroiny. 4 tys. litrów

Polska
Miał być "medyczny olej", była substancja do produkcji heroiny. 4 tys. litrów
Krajowa Administracja Skarbowa

Transport 4 tys. litrów bezwodnika octowego zatrzymano na terenie powiatu zgierskiego (woj. łódzkie). Zgodnie z dokumentami przewozowymi, zbiorniki miały zawierać "medyczny olej", był w nich jednak prekursor narkotykowy, czyli substancja, która ma wprawdzie legalne zastosowanie, ale równie dobrze może służyć do produkcji substancji odurzających.

W przywiezionych do Polski z Ukrainy pojemnikach miał być "medyczny olej". Funkcjonariusze Krajowa Administracja Skarbowa z Gdyni i Łodzi, którzy zatrzymali na terenie powiatu zgierskiego, ustalili jednak, że dokumentach brakowało wymaganego zgłoszenia przewozu w systemie monitorowania drogowego towarów SENT i precyzyjnego określenia rodzaju przewożonej cieczy.

 

Obywatel Ukrainy nie miał wymaganych dokumentów


Badania laboratoryjne próbek wykazały, że jest to bezwodnik octowy, prekursor narkotykowy, którego posiadanie wymaga obowiązkowej rejestracji, zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Można go bowiem użyć m.in. do produkcji heroiny.

 

ZOBACZ: Fabryka papierosów cztery metry pod ziemią. Grupa przestępcza rozbita dzięki CBŚP


Właściciel towaru, obywatel Ukrainy, nie przedstawił wymaganych dokumentów - towar zabezpieczono i wszczęto postępowanie dotyczące nielegalnego wprowadzenia do obrotu prekursora narkotykowego.

 

Bezwodnik octowy, to prekursor narkotykowy, którego posiadanie wymaga obowiązkowej rejestracjiKrajowa Administracja Skarbowa
Bezwodnik octowy, to prekursor narkotykowy, którego posiadanie wymaga obowiązkowej rejestracji

 

Wobec przewoźnika prowadzone jest postępowanie związane z naruszeniem przepisów ustawy o monitorowaniu drogowego i kolejowego przewozu towarów.

 

Może mu grozić do 5 lat więzienia


Zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, m.in. nielegalny przywóz na terytorium Polski oraz posiadanie, przechowywanie lub wprowadzanie do obrotu prekursorów substancji narkotycznych podlega grzywnie.


Jeśli prowadzone postępowanie wykaże, że zatrzymany bezwodnik octowy miał być wykorzystany w celu niedozwolonego wytworzenia środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, właścicielowi towaru może grozić kara do 5 lat więzienia.

 

Właściciel towaru, obywatel Ukrainy, nie przedstawił wymaganych dokumentówKrajowa Administracja Skarbowa
Właściciel towaru, obywatel Ukrainy, nie przedstawił wymaganych dokumentów

 

grz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie