"Kto pierwszy, ten lepszy". Dlatego powstał komitet kolejkowy. Była lista, były materace

Polska
"Kto pierwszy, ten lepszy". Dlatego powstał komitet kolejkowy. Była lista, były materace
Polsat News

Choć wnioski są przyjmowane dopiero od poniedziałkowego poranka, to blisko 50 osób czuwało już od piątku. Mowa o chętnych do otrzymania dotacji na piec, którzy koczowali w siedzibie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze. W pierwszej transzy dotacji do podziału są dwa miliony złotych.

- Tu akurat jest taka pula, że gra warta świeczki. Gdzieś takie słowa padły, nie powiem, tu w tym budynku: kto pierwszy, ten lepszy. Każdy to sobie wziął do serca i jest tak, jak jest - wyjaśnia jeden z kolejkowiczów powód powołania komitetu kolejkowego już na kilka dni przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków.  

 

ZOBACZ: Mandaty na kwotę 18,5 tys. zł po kontroli palenisk w Krakowie

 

Inny z rozmówców reportera Polsat News tłumaczył zasad obowiązujące kolejkowiczów. - Osoby na końcu kolejki mogą faktycznie nie pozyskać tych środków. Powstała lista, która faktycznie jest formą papierową. Co godzinę jest odczytywana obecność faktycznie istniejących w tej kolejce. Parę osób powypadało z tej listy, wykreśla się te osoby. 

 

WIDEO: Kolejkowicze sprawdzali listę, przez kilka dni spali na karimatach i kocach 

  

 

Kolejkowicze czytali książki, spacerowali przed budynkiem

 

Osoby, które zdecydowały się na stanie w kolejce, by złożyć wnioski o dotację do wymiany pieców, spędziły kilka dni w holu Agencji, miały dostęp do toalety, ciepłej wody, mogły również korzystać z gniazdek elektrycznych, by doładować telefony komórkowe.

 

Między kolejnymi sprawdzaniami listy oczekujących czytały książki lub spacerowały przed budynkiem. Noce spędzali na rozłożonych przed drzwiami karimatach lub kocach. W sumie grupa oczekujących na rozpoczęcie przyjmowania wniosków liczyła ok. 50 osób. 

 

O godzinie 8:00 drzwi Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zostały otwarte i kolejka ruszyła. 

 

Średnia wartość pojedynczego projektu - 35 tys. zł

 

To była pierwsza transza dofinansowania oferowana przez KARR. Kolejne zaplanowano na przełom 2020 i 2021 r. - mają być ograniczone do sfinansowania pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. Władze Agencji już zapowiedziały, że zostaną zorganizowane w inny sposób, by nie doszło do powstawania kolejek. 

W ramach programu mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic otrzymać dofinansowanie do 85 proc. kosztów na zakup i montaż pieca na gaz, biomasę, elektrycznego, pomp ciepła albo kolektorów słonecznych. Średnią wartość pojedynczego projektu ustalono na 35 tys. zł. 

 

 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie