Siódma ofiara śmiertelna koronawirusa we Włoszech. Zakażonych ponad 200 osób

Świat
Siódma ofiara śmiertelna koronawirusa we Włoszech. Zakażonych ponad 200 osób
PAP/EPA/NICOLA FOSSELLA
W całych Włoszech stwierdzono już prawie 200 przypadków zachorowań. W samej Lombardii zachorowało jak dotąd 165 osób

We Włoszech zmarła w poniedziałek siódma osoba zakażona koronawirusem - podały media za służbami sanitarnymi i lokalnymi władzami. Zmarły to 62-letni mężczyzna, który przebywał szpitalu w Como na północy. Cierpiał także na inne schorzenia i był dializowany.

To szósta ofiara śmiertelna w Lombardii, gdzie zanotowano zdecydowaną większość ze wszystkich potwierdzonych w kraju 229 zakażeń. Mężczyzna - jak wyjaśniono - pochodził z miejscowości Castiglione d'Adda.

 

Siódma ofiara śmiertelna wirusa we Włoszech zmarła w Wenecji Euganejskiej.

 

W poniedziałek zanotowano łącznie we Włoszech cztery zgony osób z koronawirusem. Podkreśla się, że wszyscy poważnie chorowali na inne schorzenia.

 

"Nie popełniono błędów"

 

W poniedziałek szef Obrony Cywilnej i rządowy komisarz ds. kryzysu sanitarnego Angelo Borrelli podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że Włochy pozostają "bezpiecznym krajem, do którego można spokojnie przyjeżdżać". W ten sposób odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy cudzoziemcy mogą bez obaw przybywać do Italii.

 

Szef władz regionu Lombardia Attilio Fontana powiedział telewizji RAI, że nie wiadomo, dlaczego właśnie w tej części kraju jest najwięcej zachorowań.

 

 

- Nikt nie rozumie, dlaczego ma to miejsce w tym rejonie. Odkąd odkryliśmy pierwszy przypadek nie popełniono błędów - oświadczył Fontana. Przyznał, że "dziwne" wydaje mu się tak szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. 

 

Odwołany polonijny kongres w Mediolanie

 

Z powodu szerzenia się koronawirusa na północy Włoch odwołany został zapowiedziany na 27-29 lutego w Mediolanie Kongres 60 Milionów - Globalny Zjazd Polonii. Poinformowali o tym w poniedziałek organizatorzy spotkania.

 

Ogłoszono zarazem, że polonijny zjazd odbędzie się w dniach 25-27 czerwca.

 

Organizatorzy Kongresu 60 milionów podkreślili, że podczas ostatniego weekendu odnotowano we Włoszech lawinowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem Covid-19 i że liczba chorych stale rośnie. Ponadto przypomniano o odwołaniu masowych imprez w Lombardii.

 

Hostia do ręki, znak pokoju bez uścisku dłoni

 

Diecezja w Grosseto w Toskanii zaleciła proboszczom usunięcie wody święconej z kościołów i inne działania prewencyjne w związku z koronawirusem. Hostia ma być dawana do ręki, a przy przekazywaniu znaku pokoju wierni mają unikać uścisku dłoni.

 

Dokładne zalecenia wydał wszystkim księżom w toskańskim mieście wikariusz generalny diecezji podkreślając, że za takim postępowaniem przemawia "zdrowy rozsądek".

 

Jak zaznaczył, wszystkie parafie mogą dalej prowadzić normalną działalność, czyli mogą być tam odprawiane msze i nabożeństwa oraz odbywać się różne uroczystości i modlitwy. Księży zachęcono, aby nie wywoływali stanu alarmu wśród wiernych, lecz przekazywali, jaki jest cel stosowanej prewencji. 

 

Naczynia ze święconą wodą zostały opróżnione także w dwóch kościołach ojców kapucynów w San Giovanni Rotondo na południu Włoch, ośrodku kultu świętego Ojca Pio z Pietrelciny, odwiedzanego przez tysiące pielgrzymów z całego świata. Tam również zaleca się przyjmowanie komunii do ręki i unikanie uścisku dłoni.

 

Do Włoch przyjadą przedstawiciele WHO 

 

Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek rano zaniepokojenie sytuacją we Włoszech związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. We wtorek do Włoch ma udać się misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

- Śledziliśmy sytuację we Włoszech w ten weekend bardzo dokładnie. Wydarzenia we Włoszech pokazują, jak szybko może zmienić się sytuacja. Ta sytuacja niepokoi i pokazuje, jak ważne jest, żeby kraje członkowskie były przygotowane na podobną sytuację - powiedziała w Brukseli unijna komisarz dz. zdrowia Stella Kyriakides. Dodała, że jest w kontakcie z przedstawicielami włoskich władz.

 

ZOBACZ: Koronawirus w wojsku. Prawie 8 tys. żołnierzy poddanych kwarantannie

 

Zaznaczyła jednocześnie, że choć sytuacja jest poważna, to nie można poddawać się panice i - co ważniejsze - dezinformacji. - Musimy być zjednoczeni i skoordynowani. Musimy informować siebie nawzajem w czasie rzeczywistym, ponieważ dzięki temu będziemy mogli reagować na rozwój sytuacji - powiedziała.

 

Organicznie podróży w strefie Schengen?

 

Kyriakides zauważyła, że ewentualne wprowadzanie ograniczeń na podróże w strefie Schengen powinno być proporcjonalne i skoordynowane między państwami UE.

 

- Jak dotąd Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleciła nałożenia ograniczeń na podróże i handel - podkreśliła dodając, że specjalna misja WHO uda się we wtorek do Włoch, aby ocenić sytuację.

pgo/ml/bia/ PAP, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie