Szukali ostoi, "wjechali pod pociąg". Mogą zostać wysiedleni z nowych domów

Polska
Szukali ostoi, "wjechali pod pociąg". Mogą zostać wysiedleni z nowych domów
Polsat News
Groźba wyburzenia dotyczyć może nawet kilkuset nowo wybudowanych domów

Mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego drżą o swoje domy. Miały być one dla nich oazą spokoju, ale dzień po zakupie nowi właściciele dowiedzieli się, że przez ich miejscowość może przechodzić trasa kolei dużych prędkości. Chodzi o połączenie z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Pani Dorota z Łodzi w ubiegłym tygodniu kupiła dom na podłódzkim osiedlu "Srebrna Ostoja" w Konstantynowie Łódzkim. To było spełnienie marzeń. Deweloperowi zapłaciła ponad 400 tys. zł. Ale swoim szczęściem wraz z rodziną cieszyła się dokładnie jeden dzień.

 

- W dniu podpisania umowy dowiedziałam się, że są plany przeprowadzenia tędy linii 85 - powiedziała pani Dorota w rozmowie z reporterką Polsat News, mając na myśli linię kolei dużych prędkości.

 

ZOBACZ: Wojna spółdzielni... o drogę. Na konflikcie cierpią mieszkańcy osiedla

 

- Będzie ogromny hałas. Osiedle było taką naszą ostoją, spokojem, taką ucieczką od zgiełku - dodała pani Kamila, również mieszkanka podłódzkiego osiedla.

 

Kilkaset domów do wyburzenia

 

Hałas jednak wydaje się tu najmniejszym problemem. Według wstępnych planów zaproponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury, aby wybudować kolej, trzeba będzie wyburzać stojące już w mieście domy. Jak przekazał zastępca burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Łukasz Napieralski, może chodzić o nawet kilkaset domów i kilkuset mieszkańców, których dotyczyłaby konieczność przesiedlenia.

 

Według wstępnych planów trzeba by było wyburzyć między innymi nowo wybudowane osiedla domów jednorodzinnych. Większość z tych domów jest dopiero na etapie wykańczania. Budowa każdego z nich to koszt kilkuset tysięcy złotych. Dlatego władze miasta kategorycznie nie zgadzają się na taki przebieg linii kolejowych.

 

Wideo: Zobacz materiał Polsat News na temat podłódzkiego osiedla

  

- Zostaliśmy absolutnie zaskoczeni przygotowanym dokumentem i przedłożonym do konsultacji przez Centralny Port Komunikacyjny - stwierdził w rozmowie z Polsat News Robert Jakubowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego.

 

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada

 

Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało w przesłanym oświadczeniu. "Przedstawione w korytarzach warianty przebiegu nowych linii kolejowych mają charakter wyłącznie orientacyjny. Ich przebieg i lokalizacja będą uszczegółowiane w wyniku rozpoczętych konsultacji społecznych, badań środowiskowych i uwarunkowań technicznych" - czytamy.

 

ZOBACZ: Prezes spółdzielni nalicza opłaty za chodzenie po chodniku. "Państwo w Państwie"

 

W dalszej części komunikatu dowiadujemy się, że zaproponowany wariant, szybka kolej biegnąca przez Konstantynów, ma na celu ominięcie Łodzi i osiedla Retkinia, na którym mieszka ponad 80 tys. ludzi. Konsultacje społeczne w tej sprawie potrwają do 10 marca, a pierwsze pociągi mają wystartować już w 2027 roku.

bia/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie