Nowe komitety wyborcze. Sprawdź, kto jeszcze chce się ubiegać o fotel prezydenta

Polska
Nowe komitety wyborcze. Sprawdź, kto jeszcze chce się ubiegać o fotel prezydenta
Polsat News
Stanisław Żółtek był w piątek gościem programu "Punkt widzenia" na antenie Polsat News

Do PKW wpłynęły kolejne trzy zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydatów na prezydenta: Pawła Tanajno, Piotra Wrońskiego i Jana Zbigniewa Potockiego. Do tej pory PKW zarejestrowała 10 komitetów wyborczych.

PKW zarejestrowała dotąd łącznie dziesięć komitetów wyborczych: kandydata PSL na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka, prezydenta Andrzeja Dudy, kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydata Lewicy Roberta Biedronia, publicysty Szymona Hołowni, a także b. polityka PO Leszka Samborskiego, Stanisława Żółtka, Piotra Stanisława Bakuna, Wojciecha Podjackiego.

 

Żółtek: chcemy referendum i wyjścia z UE

 

Stanisław Żółtek był w piątek gościem programu "Punkt widzenia" na antenie Polsat News.

 

- Chciałbym zmienić politykę Polski, trochę taką politykę "na kolanach", jak nie do Unii Europejskiej, to do Stanów Zjednoczonych - powiedział kandydat. - Oczywiście naszym głównym celem, realnym moim zdaniem, jest doprowadzenie do referendum związanego z wyjściem z Unii Europejskiej i doprowadzenie do polexitu - zadeklarował w "Punkcie widzenia".

 

- Jeszcze kilka lat temu, jak byłem w europarlamencie, było dużo mowy o tym, że moze UE się zmieni, może nie będzie taka zła jaka jest, takim socjalistycznym tworem, który gnębi inne kraje. Doszliśmy do wniosku, że to nie jest możliwe. Nie ma możliwości naprawienia Unii w obecnym kształcie. Jedyne, co możemy zrobić, to wyjść z niej dla dobra naszej wolności osobistej, gospodarczej oraz po to, żeby Polska nie stała się kolonią - stwierdził Żółtek.

 

- Widzę szansę na takie referendum, a pojawi się ona, kiedy Polacy się dowiedzą, co się tak naprawdę dzieje. Jakie koszty ponosimy i jakie mamy ponosić. Gdy się tego dowiedzą, to sądzę, że większość Polaków opowie się za takim wyjściem. Tym bardziej, że są straszeni, że jak wyjdziemy z UE, to nie będziemy mieli dofinansowań, że nie będziemy mogli jeździc po Europie, co jest oczywiście nieprawdą - przekonywał Stanisław Żółtek.

 

Wideo: Zobacz całą rozmowę ze Stanisławem Żółtkiem

  

Na jednej z list... podpisy zmarłych

 

PKW przekazała też prokuraturze wykaz podpisów popierających komitet Podjackiego, ponieważ znalazły się w nim dane 65 osób, które od lat nie żyją. Z kolei komitet Mirosława Piotrowskiego został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. PKW otrzymała też wcześniej zgłoszenie o utworzeniu komitetu wyborczego Andrzeja Voigta.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz ujawnił hasło wyborcze

 

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.

 

Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca.

 

Kandydat musi zebrać 100 tys. podpisów

 

PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu), albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację, a także pozyskiwać i wydatkować środki.

 

ZOBACZ: Biedroń: wybierzmy prezydenta, który będzie reagował na "strefy wolne od LGBT"

 

Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca.

 

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

bia/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie