Holandia zwróciła Etiopii koronę z XVIII wieku

Świat
Holandia zwróciła Etiopii koronę z XVIII wieku
Twitter/ PMEthiopia
Korona pochodzi z lat 80-tych XVIII wieku

Zaginiona korona z XVIII wieku została w czwartek zwrócona etiopskim władzom po tym, jak przez ponad 20 lat była ukrywana w jednym z mieszkań w Rotterdamie. Przechowywał ją etiopski imigrant.

Etiopczyk Sirak Asfaw emigrował do Holandii pod koniec lat 70. XX wieku. W 1998 roku mężczyzna przypadkowo znalazł koronę w bagażu gościa z Etiopii. Uznał, że została ona skradziona, ale nie chciał jej zwracać przedstawicielom reżimu rządzącemu wówczas Etiopią. Mężczyzna przechowywał ją przez ponad 20 lat w swoim mieszkaniu w Rotterdamie.

 

Asfaw zdecydował się na oddanie skarbu dopiero po dojściu do władzy Abiya Ahmeda Alego, obecnego premiera Etiopii i laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 2019 roku. Asfaw poinformował o koronie Minister Handlu Zagranicznego i Rozwoju Współpracy Holandii Sigrid Kaag.

 

ZOBACZ: Rutynowa kontrola ciężarówki. W środku 53 nielegalnych imigrantów

 

"Zadanie wykonane"

 

W czwartek w Addis Abebie doszło do oficjalnego przekazania korony. Premier Ahmed odebrał ją z rąk holenderskiej minister.

Jak podkreśla BBC, to jedna z zaledwie 20 istniejących etiopskich koron. Przedstawia ona wizerunki trzech Osób Boskich oraz uczniów Chrystusa.

 

- Moje zadanie zostało wykonane. Korona należy do narodu Etiopii - powiedział Asfaw.

zdr/msl/ BBC, nltimes.nl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie